olen syönyt DIane novaa n.vuoden.
lopettamisen jälkeen minulla alkoivat hiukset tippua päästä! Siitä on nyt noin 2kk
aloitin pillerit uudelleen, muttta ne aiheuttavat masennnusta. olo on itkuinen.
KUINKA KAUAN HIUSTENLÄHTÖ JATKUI TEILLÄ PILLERIEN LOPETUKSEN JÄLKEEN?
en uskalla lopettaa jos hiukset alkavat tippua vieläkin enemmän...mutta en halua olla masentunutkaan
lopettamisen jälkeen minulla alkoivat hiukset tippua päästä! Siitä on nyt noin 2kk
aloitin pillerit uudelleen, muttta ne aiheuttavat masennnusta. olo on itkuinen.
KUINKA KAUAN HIUSTENLÄHTÖ JATKUI TEILLÄ PILLERIEN LOPETUKSEN JÄLKEEN?
en uskalla lopettaa jos hiukset alkavat tippua vieläkin enemmän...mutta en halua olla masentunutkaan
Vastaukset 2
Vanhimmat
Se on ihan normaalia että hiuksia lähtee pillereiden lopettamisen jälkeen. Estrogeeni vastaa kehossa hiusten eliniästä ja kun pillereiden lopettamisen yhteydessä estrogeenitasot laskee paljon niin tulee hiustenlähtöä, myös joskus finnejä, iho rasvoittuu, jne...
Mulla se hiustenlähtö kesti ehkä 1-2kk. Ja loppui sitten. Nyt on ihan normaali tukka.
Ihana kuulla että jollain muullakin on sama ongelma. Söin Dianeja n. viisi vuotta, pidin kolme kuukautta taukoa ja aloitin viikko sitten uudelleen. Vieläkin lähtee tukkaa ihan hulluna, ja iho on täynnä näppylöitä. Millä ihmeellä tuon tukan ja hiuspohjan saa taas kuntoon? Mieliala on itselläni ok, turvallisen tasainen... :/