terve, olen kärsinyt finneistä jo jonkin aikaa ja kävin lääkäriltä hakemassa ermysin kuurin ja aloitin sen tänään. clerasil tuotteet eivät ole auttaneet, kuivattaneet vaan paljon.
Eli kysynkin te viisaat/kokeneet ihmiset mitä hoitotuotteita minun tulisi käyttää, kun haluan ihostani puhtaan ja nuorekkaan.
jos joku voisi kirjoittaa mitä muuta tulisi ton kuurin kanssa käyttää, aamuin ja illoin ja mikä rasva olisi iholleni hyvää. kun se on niin kuivunut noista clerasil mämmöistä. Lääkäri ei juuri osannut neuvoa. Ihoni on herkkä.
Kiitos paljon jos joku jaksaisi paneutua ja kirjoittaa minulle hoitolistan :D
Eli kysynkin te viisaat/kokeneet ihmiset mitä hoitotuotteita minun tulisi käyttää, kun haluan ihostani puhtaan ja nuorekkaan.
jos joku voisi kirjoittaa mitä muuta tulisi ton kuurin kanssa käyttää, aamuin ja illoin ja mikä rasva olisi iholleni hyvää. kun se on niin kuivunut noista clerasil mämmöistä. Lääkäri ei juuri osannut neuvoa. Ihoni on herkkä.
Kiitos paljon jos joku jaksaisi paneutua ja kirjoittaa minulle hoitolistan :D
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voisin suositella että kokeilisit Widmerin tuotteista akne-iholle tarkoitettua sarjaa.
Puhdistukseen saman sarjan toista puhd. Facial Wasch Gel ja niin kauan kun iho on hirveän kuiva voisit jättää kasvoveden pois, ja laita kosteusvoiteena sekä yöllä että päivällä Emulsion Hydro Activea, siinä on paljon kosteutta, mutta vähän rasvaa.Näilllä varmasti selviät yli kesän.Onnea Yritykselle, aikaa tämä kyllä vaati ja sinnikkyyttä, mikään ei parane hetkessä.
Ilmeisesti sinulla on antibioottikuuri meneillään. Viimeksi kun ihotautilääkärini määräsi minulle antibioottikuurin ja differin-geeliä,hän suositteli essex-hydrogeeliä,jota saa apteekista. Se on perusrasvaa,joka on hajusteeton. Rasva on keltaisessa tuubissa. Kannattaa ehdottomasti ostaa.
Kävin ensimmäisen kerran hakemassa antibioottikuurin ihan tavan lääkäriltä. Ihotautilääkärini ihmettelikin miksi lääkäri oli määrännyt minulle vain antibioottikuurin, koska se ei tuo apua kuin vain hetkeksi. Lisäksi tulisikin käyttää akneiholle tarkoitettua voidetta,joka minulla oli Differin.
Itselläni ei k.o. ongelmaa oo. Mut murkku-ikäisellä pojallani tyypillinen murrosiän rasvainen ja finninen iho. Pojathan ei tyypillisesti ole innokkaita läträämään rasvojen kanssa, joten kannustin kunnon puhdistukseen. Olen työssä sairaalassa ja joudumme desinfioimaan kätemme joka mutkassa hoitavalla käsidesillä (erisandes) ja siitä keksinkin että kun se on hoitava eikä kuivata käsiä, niin miksei sitä vois kokeilla pojan finneihin. Ja niinpä sitten seuraavassa orionin tilauksessa tilasin sitä pumppupullon kotia ja opeti pojan sillä desifioimaan finninsä ja tuloksia alkoikin näkyä melko pian. Eli jos poika MUISTAA sitä säännöllisesti käyttää niin iho pysyy paljon paremmassa kunnossa. Mutta murrosikäisten hormonitoiminta on niin voimakasta että kelle niitä finnejä tulee niin niitä kans tulee. Mutta eiköhän se siitä vielä ohi mee.
Mut se erisandes on tosi hyvä tuote myös finneihin ja haavoihin, eikä kuivata vaan hoitaa.
Olen itse vuosien saatossa käynyt läpi 3 eri ihotautilääkäriä, joista jokainen määräsi minulle akne voiteita, jotka kutittivat ja kuivattivat ihoa. Toinen vaihtoehto oli pahalta haisevat ja maistuvat lääkkeet,joiden käytön aikana ei saanut altistua auringolle. Jos olet nainen, kokeile diane nova e-pillereitä ja pyydä lääkäriltä antibiotti voidetta, jota laitetaan finnien päälle. Minulla katosi akne 3 kuukaudessa, vaikka muistoksi jäivätkin ilkeät arvet finneistä. onnea yritykseen! =)
mulla on tommosta ihme finnivoidetta.. ei oo paljoo kyllä vaikuttanu. :( Testaappa seba med puhdistusainetta, saa apteekista