Huonokuntoiset suomimiehet

"Raportin kirjoittaneen Petteri Laineen mukaan kunnon heikkeneminen on nopeinta miehillä..
Työikäisistä erityisesti keski-ikäisten, liikuntaa harrastamattomien miesten liikuttaminen on osoittautunut vaikeaksi, kertoo raportti.

Painonhallinnassa ja liikunnassa on vaikeuksia myös pojilla, joiden keskipaino on noussut 90-luvulta alkaen dramaattisesti.

Ylipaino on nousemassa vakavaksi ongelmaksi kaikissa ikäluokissa ja myös naisilla: eri tutkimukset osoittavat, että 70 prosenttia suomalaisista miehistä on ylipainoisia ja naisistakin jo puolet, kertoo EVA:n raportti."

Eihän tommosii viitti katella. Tehkää vaikka kotitöitä ja sitten hopihopi lenkille.
191128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

tykkää makkarasta, onko silti pakko mennä lenkille?

Äänestä

Jos et olisi niin typerä, ymmärtäisit, miten tarkoitushakuisesti tällaiset tilastot on tehty. Vaikka nuorissakin on lihavia (anti olla vaan), niin ylipainoisuus lisääntyy iän karttuessa. Jos katsot ympärillesi, niin aika harva parikymppinen mies on ylipainoinen, mutta keski-ikäisistä suuri enemmistö.

Toisaalta, koska minä en ole grammaakaakaan ylipainoinen, olen iloinen tästä Hesarin aloittamasta läskikapinasta. Kerrankin syyllistetään muitakin kuin juoppoja ja tupakoitsijoita. Saavatpahan nenäänsä nyrpistelevät, suklaata salaa mussuttavat ikäneidotkin osansa syyllistämisestä!

Äänestä
  • näkyy katukuvassa

    Äänestä

  • näkyy katukuvassa kirjoitti:

    noin siinä käy ku baarit ja bilettäminen kiinnostaa enemmän kuin urheilu ja treenaaminen... ja ruokavalio koostuu hesepullasta ja pizzasta... unohtamatta kolaa ja muita sokeriliemiä...

    ja sit itketään ku ei saa sitä unelmien miestä tai naista...

    Äänestä

joka on mitattu painoindeksillä ei kerro miehestä vielä mitään. Vyötärönympärysmitta ja rasvaprosentti pitäisi mitata myös. Monet urheilijatkin, joilla on paljon lihasmassaa, ovat "ylipainoisia" painoindeksin mukaan. Hyvä esimerkki on Teemu Selänne, pituus 183 cm ja paino 93 kg, mutta rasvaprosentti vain 7. Luin Veikkaaja-lehden liitteestä jutun Selänteestä ja siinä mainittiin tuo rasvaprosentti. Aidosti ylipainoiset miehet ovat Suomessa lähinnä keski-ikäisiä.

Naisilla taas painoindeksi kertoo totuuden, koska naisilla harvemmin lihasmassaa on. Sitäpaitsi tämä ylipaino on kaikkien länsimaiden ongelma. Britit ja kreikkalaiset ovat suomalaisiakin läskimpiä Euroopassa ja jenkit ovat kaikista lihavimpia.

Äänestä
  • että myös miesten kunto on romahtanut.

    Äänestä

  • Teemu Selänne ei ole hyvä esimerkki suomalaisesta nuoresta miehestä. Heppuhan on kovassa kunnossa työkseen. En usko sekuntiakaan, että normi suomipojan ylipainolukemat johtuisivat lihasmassan painoindeksiä vääristävästä vaikutuksesta.

    Tutkittu juttu taas on se, että painoa alkaa iän myötä kertyä tasaiseen tahtiin, vaikka liikunta- ja ruokatottumuksiaan ei muuttaisikaan. Naisilla rasva kerääntyy reisiin, takapuoleen ja vatsamakkaroiksi, miehille puolestaan sisäelinten ympärille.

    Äänestä

  • Kylli-täti kirjoitti:

    Teemu Selänne ei ole hyvä esimerkki suomalaisesta nuoresta miehestä. Heppuhan on kovassa kunnossa työkseen. En usko sekuntiakaan, että normi suomipojan ylipainolukemat johtuisivat lihasmassan painoindeksiä vääristävästä vaikutuksesta.

    Tutkittu juttu taas on se, että painoa alkaa iän myötä kertyä tasaiseen tahtiin, vaikka liikunta- ja ruokatottumuksiaan ei muuttaisikaan. Naisilla rasva kerääntyy reisiin, takapuoleen ja vatsamakkaroiksi, miehille puolestaan sisäelinten ympärille.

    "En usko sekuntiakaan, että normi suomipojan ylipainolukemat johtuisivat lihasmassan painoindeksiä vääristävästä vaikutuksesta."

    -Enhän mä väittänytkään, että kaikki on jotain lihaskimppuja, mutta kyllä niitäkin varmasti joukkoon mahtuu. Tunnen aika monta alle kolmekymppistä salikarjua, joiden painoindeksi osoittaa ylipainoa. Jääkiekkoilijoitakin on Suomessa aika paljon jne.

    On se ylipaino silti suuri ongelma Suomessa ja koko Euroopassa.

    Äänestä

  • Joopajoo, kyllä noissa jätkissä on aika paljon pullamössöjä, jotka ei oo punttisalia ikävä kyllä nähnytkään. Että ihan turha väittää, että monella ylipainoisella jätkällä ei olis sitä läsää. Näkyy enemmän niitä, joilla se vyötärönympärys on yli 90 ja se kaljamaha, kuin niitä, jotka olisivat tosi lihaksikkaita, ja siksi painoindeksi huitelisi reippaasti yli 25. Onhan sellaisa jätkiä varmaan aika paljon, joilla se painoindeksi on noin 25 ja on timmissä kunnossa, mutta sanotaan vaikka, että ehkä max. 10% miehistä on sellasia, joilla on muka ylipainoa, mutta oikeesti täyttä lihasta. Että aikanoista toiveajattelua meille naisillekkin toi, että olis sellaisia Teemu Selänteitä niistä 70% ylipainoisia miehiä ees 25%

    Onhan se totta, et naisille kehittyy huonommin lihaksia, mutta kyllä niitäkin naisia on, joilla on sitä lihasta paljon ja BMI valehtelee. Ja jos onkin sellaisia onkin, joilla on BMI vähän ylipainon puolella, niin useasti naisilla se rasva kertyy tonne bebaan ja reisiin, joka ei ole ollenkaan niin vaarallista kuin keskivaratalolihavuus. Ketuttaako miehiä oikeesti noin paljon, jos suomalaista naista pidetään jossain miestä "parempana"?

    Äänestä

  • Katie. kirjoitti:

    Joopajoo, kyllä noissa jätkissä on aika paljon pullamössöjä, jotka ei oo punttisalia ikävä kyllä nähnytkään. Että ihan turha väittää, että monella ylipainoisella jätkällä ei olis sitä läsää. Näkyy enemmän niitä, joilla se vyötärönympärys on yli 90 ja se kaljamaha, kuin niitä, jotka olisivat tosi lihaksikkaita, ja siksi painoindeksi huitelisi reippaasti yli 25. Onhan sellaisa jätkiä varmaan aika paljon, joilla se painoindeksi on noin 25 ja on timmissä kunnossa, mutta sanotaan vaikka, että ehkä max. 10% miehistä on sellasia, joilla on muka ylipainoa, mutta oikeesti täyttä lihasta. Että aikanoista toiveajattelua meille naisillekkin toi, että olis sellaisia Teemu Selänteitä niistä 70% ylipainoisia miehiä ees 25%

    Onhan se totta, et naisille kehittyy huonommin lihaksia, mutta kyllä niitäkin naisia on, joilla on sitä lihasta paljon ja BMI valehtelee. Ja jos onkin sellaisia onkin, joilla on BMI vähän ylipainon puolella, niin useasti naisilla se rasva kertyy tonne bebaan ja reisiin, joka ei ole ollenkaan niin vaarallista kuin keskivaratalolihavuus. Ketuttaako miehiä oikeesti noin paljon, jos suomalaista naista pidetään jossain miestä "parempana"?

    Ketuttaako miehiä oikeesti noin paljon, jos suomalaista naista pidetään jossain miestä "parempana"?

    -Saatko sä sit jotain perverssiä mielihyvää, kun voit tulla tänne solvaamaan miehiä?

    Sitäpaitsi, naisissa on enemmän sellaisia, joilla painoindeksi on yli 30 eli huomattava ylipaino. Miehillä on enemmän lievää ylipainoa. ;-)

    Äänestä

  • ei sohvaperuna kirjoitti:

    Ketuttaako miehiä oikeesti noin paljon, jos suomalaista naista pidetään jossain miestä "parempana"?

    -Saatko sä sit jotain perverssiä mielihyvää, kun voit tulla tänne solvaamaan miehiä?

    Sitäpaitsi, naisissa on enemmän sellaisia, joilla painoindeksi on yli 30 eli huomattava ylipaino. Miehillä on enemmän lievää ylipainoa. ;-)

    Kyllä. Saan perverssiä mielihyvää, kun saan mollata miehiä. Enhän mä ees mollannu! Totesin vaan, että paljon on sellasia pullamössö jätkiä, joiden painojen nostelu on siinä, kun nostaa tuoppia tai jotain Mega-aterian hampurilaista.

    Ja kuinka niin naisissa on enemmän sellaisia, joilla on huomattava ylipaino, kuin miehissä? Koska mä en ainakaan ole tollasta huomiota tehnyt. Molempia löytyy ehkä yhtä paljon. Vai onko ne ylipainoiset naiset sitten piiloutuneet kteihinsa syömään ja ne ylipainoiset niehet taasen liikkuu ulkona? Onko ylipainoisilla miehillä parempi itsetunto, kuin ylipainoisilla naisilla?

    Äänestä

...olla huolissaan toisten ihmisten läskeistä.

Äänestä
  • ... maksamaan niistä läskeistä aiheutuvat haitat.

    Äänestä

  • Rambhou kirjoitti:

    ... maksamaan niistä läskeistä aiheutuvat haitat.

    ...samalla kun maksaa juoppojen viinat ja narkkarien aineet.

    Äänestä

  • richartti kirjoitti:

    ...samalla kun maksaa juoppojen viinat ja narkkarien aineet.

    ja työttömien asunnot, gourmet-ruoat ja etelänmatkat.

    Äänestä

On kyllä hirveetä jos on totta.

En ole miehiin kiinnittänyt mitään huomiota mutta naisia tulee katseltua ja näyttää aika masentavalta. Melkosia pullukoita ovat lähes järjestään ja hirvittää ajatella, että jonain päivänä ei näe kuin jenkkityylisiä naisia joilla paino huitelee jo toisella sadalla ja suu näyttää syömäkoneen lastausaukolta.

Olen koko pitkän ikäni miettinyt miksi ihmiset ahtavat itseensä tolkuttomia määriä ruokaa ja juomaa vaikka elääkseen ihminen ei tarvitse paljon mitään kunhan se on ravinteikasta. Viimeistään punnituksen pitäisi kilistää hälykelloja jos kiloja näyttää kertyvän mutta ei, vielä yksi donitsi ja sitten vasta lasku.

Viinat ja kaljankurat lihottavat suomalaisia kovaan tahtiin. Niitä pitää särpiä joka päivä kohtuudella ja viikonloppuisin oikein paljon.

Vatsa täynnä ja kännissä harvempi viitsii liikuntaa harrastaa joten sohvalle pötkölleen miettimään että ensi kesänä sitten laihdutan, niin tai ainakin vuoden alusta aloitan, ehkä... hörps hörps, mums mums

Äänestä

se on tosiasia, että porukka tulee vain läskimmäksi mitä ikää kertyy. intissäkin kattelin, että voi nenä pitäisiköhän pleikkarit lailla kieltää. kyllä suomessa kolmen kympin jälkee olevat hyväkuntoiset ihmiset alkaa aika kiven alla olemaan.
sen huomaa jo siitä kun mainitset käyväsi salilla, niin porukka pamahtaa takajaloilleen...ja mitä uskomattomampia teorioita kuulee miksi sinne ei kannattaisi mennä. äijät valittaa ja mammat itkee kun lihakset kasvaa niin saatanasti =)
on se kumma kun porukka selittelee ylipainoaan "vauraus pitää näkyä" ideologialla ja vastaavalla "olen sinut läskieni kanssa" jutuilla. ihmisillä menee vuosia päästä tuollaiseen rapakuntoon..vuosi menee normikondikseen pääsyksi. ehkä elämää pidetään nykypäivänä liian itsestään selvyytenä ja
ei arvosteta omaa terveyttä.
jos multa kysyttäisi...jos tupakointi ja viina verotetaan, niin ihan samalla ylipainosta voisi jonkin sortin putteveroa kerätä. haitat on kummin jo sitä luokkaa. esimerkkinä voisi heittää varhaisiändiabeteksen.

Äänestä
  • tuo ehdottamasi verotus toimisi.. Siis miten mitataan se ylipaino?
    Muuten ihan hyvä idea, mut mä en alkais maksaan ylipainostani veroa ainakaan painoindeksin perusteella. Mulla painoindeksi on 29,4 ja rasvaprosentti 12 ja oon nainen.

    Äänestä

Töitä on paljon ja kaljakin maistuu.

Kyllä mä nyt oon itsekin havahtumassa tähän juttuun. Yritän jättää sen kolmannen makkaran ottamatta ja vähentänyt kaikkea. Läski on pahasta. Vielä kun lenkille pääsis.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sohvapottu. kirjoitti:

"Raportin kirjoittaneen Petteri Laineen mukaan kunnon heikkeneminen on nopeinta miehillä..
Työikäisistä erityisesti keski-ikäisten, liikuntaa harrastamattomien miesten liikuttaminen on osoittautunut vaikeaksi, kertoo raportti.

Painonhallinnassa ja liikunnassa on vaikeuksia myös pojilla, joiden keskipaino on noussut 90-luvulta alkaen dramaattisesti.

Ylipaino on nousemassa vakavaksi ongelmaksi kaikissa ikäluokissa ja myös naisilla: eri tutkimukset osoittavat, että 70 prosenttia suomalaisista miehistä on ylipainoisia ja naisistakin jo puolet, kertoo EVA:n raportti."

Eihän tommosii viitti katella. Tehkää vaikka kotitöitä ja sitten hopihopi lenkille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu