onko mahdollista, että jos on tarpeeksi kauan ollut yksin, ettei jollain tasolla edes pysty olemaan kenekään kanssa? voiko ihminen mennä niin lukkoon, ettei saa auki enään?
toivottavasti
ei mahdollista....
4556
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ei.
viite: Varaa oma nimimerkki.
ole pystynyt olemaan kenenkään kanssa? Yksinäisyys ei ole siis sellaiseksi tehnyt, vaan on aina ollut erakko.
...se mahdollista.
Tunnen itseasiassa viisi ihmistä, jotka eivät ole seurustelleet koskaan pidempään, kuin muutaman viikon.
Kyseessä on yli kolmekymppiset ja suhteellisen hyvän näköiset, ammatillisesti varteenotettavat ja älyllisesti fiksut ihmiset.
Heillä on tietynlainen ylitsepääsemätön este alkaa seurustella, jos on edes yksi pienikin asia toisin, mitä heidän unelmaliittonsa tulisi olla.
Ja huonompiin vaihtoehtoihin he eivät halua käyttää aikaansa, joka heidän mielestään alkaa olla jo kriittisen "viimetipan" vaiheissa.
No eräät heistä jo ovat hyväksyneet erakoitumisensa ja sen, etteivät ehkä koskaan tule löytämänkään sitä, mitä etsisvät, jos yleensä etsivät.
Sillä miksi tyytyä tyydyttämättömään, kun ilmankin voi olla, sanoi yksi heistä.
Aina on ihmisiä, joista jotkut päätyvät ikuiseen erakoitumiseen, mutta muistakaa, etteivät hekään välttämättä ole onnettomia (onnettomia avio- ja avoliittoja on maailma täysi)ja useinmiten,
he ovat useinmiten itsensä ja elämänsä kanssa tasapainossa ja varsin tyytyväisiä omaan elämäänsä, missä ei muut "hankaloita asioita", eikä ketään muuta tarvitse kuulla, kuin omaa itseään.
Siis ei siinä lukkoja ole, vaan oma päätös.