Millä automerkeillä kaahataan eniten?

Miten on?
222135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Jostain kumman syystä näillä merkeillä ajavat ovat aina myöhässä, kun pitää kaahata...

Äänestä

mersu ohittaa säällä kuin säällä...

Äänestä

Audit, Bemarit, Volvo V70 ja VW Passat. Mersuillakin kaahataan mutta ehkä yllättävän vähän.

Äänestä
  • Johtunee paljolti vanhoista "lussu Mersuista" joilla ei voi kaahata kun ne ei kulje edes tarpeeksi kaahaukseen.

    Äänestä

Audi, Volvo, BMW ja Seat.

Äänestä
  • Motareilla & hyvissä olosuhteissa painaa yleisesti ottaen kaikki preemiumit, BMW:t ja isot Mersut etunenässä lujaa, mutten osaa pitää tätä minään hirveänä kaahauksena. 20 km/h ylinopeus 120 km/h alueella on paljon vähäisempi juttu kuin 10-15 km/h ylinopeus 30 ja 40 km/h alueilla, mihin syyllistyy melkein joka ainoa kuljettaja.

    Sadekeleillä on tullut pistettyä merkille, etteivät fysiikan lait koske lainkaan shittareita. 140 km/h on ihan hyvä vauhti kaatosateessakin. Nelivetohan ei voi joutua vesiliirtoon (ei ainakaan shittarimiähen käsityskyvyllä).

    Maanteillä koheltamisessa (ohituksia sokkona yms.) tuntuu kovin näytön paikka olevan kaikenmaailman wannebe premiumeilla, etenkin urpodieseleillä (TDI), siitinmiehet (Seat) kaikkein pahimpina.

    Kaupunkikohelluksessa mulkkukruunu kuuluu ilman muuta Audistisille kuskeille (tosin hajonta on isoa, suurin osa OK, mutta jo pari mätämunaa riitti tähän titteliin).

    Bemareilla ei puolestaan tunnu mitään olevan tarvetta esiintymiseen (pl. nopeudet motareilla), vaan osaavat ajaa ihan nätisti sekä ruuhkissa että maanteillä - ainakin näin pääkaupunkilaisen silmin. Täällähän ei hirveästi pyöri vanhoja bemuja lippalakkiteini ratissansa...

    Väliinputoajaksi jää Volvo, josta etenkin shittarimallit ovat jääneet mieleen fysiikan lakeja uhmaavista suorituksistaan.

    Äänestä

Audi, Biimeri, Volvo ja Mersu.

Äänestä

...veikkaan Alfaa. En muista montaa ohittaneeni.

Äänestä
  • Turha syyttää esimerkiski Volvisteja. Tänään meni taas punainen Alfa ohi, että heilahti vaikka vedin motarilla 140 kmh lasissa. Hieno peli, ei siinä mitään.

    Äänestä

eikös tuolla iltapäivälehdissä ollut ne takaa-ajovideotkin?

Äänestä

nimeltä mainitsematon merkki tässä kaahari joukossa.tunnistaa ruskeasta väristä,amis viiksistä ja kaiken tietävästä käytöksestä

Äänestä

Mielestäni valtaosa vastaajista vastasi aivan toiseen kysymykseen eli siihen "millä merkeillä ajetaan reipasta keskinopeutta maanteillä" kun perusteluna oli se etten muista montakaan ohittaneeni. Ei tuo ole vielä kaahamista.

Kaahaminen kun tarkoittaa ylipäätänsä kaikkea kiilaamista, kumin vingutusta ja täysin mulkkumaista käytöstä vaikkei tila riitäkään kunnon ylinopeuden kehittämiseen. Varsinkin täällä pk-seudulla yksi merkki erottuu porukasta ylitse muiden ja se on Audi.

Juuri tuon merkin kuljettajat käyttäytyvät yleensäkin niin että tapettuaan pikkutytön suuttuvat oikeudessa kun heidän kalliin audinsa mallia ei kerrota tarkaan. "Se oli AUDI TT ETTEKÖ TE OSAA LUKEA!"

Ja Audin lisäksi erottuu yksi autotyyppi merkistä riippumatta eli SUV:t. Näiden ostajakunta katsoo nousseensa muiden tielläliikkujien yläpuolelle ja käyttäytyy kuin kevyemmillä ja pienemmillä autoilla olisi automaattinen väistämisvelvollisuus.

Hulluimmat ohitukset olen maanteillä nähnyt tehtävän juuri citymaastureilla koska niiden suorituskyky on pääosin surkea samalla koneella varustettuun perinteiseen autoon verrattuna ja tämä näyttää yllätävän kuljettajat joka kerta.

Äänestä
  • Ihmettelen miksi turbo-Saabit jäivät pois noista aiemmista listoista koska ne olivat se ensimmäinen automalli joka keräsi pahimmat tiellä liikkuvat mulkut ratteihinsa tuossa reilut 20v sitten.

    Sittemmin sama porukka on käynyt läpi niin bemarit kun turbovolvotkin mutta mersuilla on kyllä aina ajettu siististi ennen saksanseisojien tuonnin alkua.

    Tällä hetkellä nuo eivät enää erotu mitenkään pahasti liikenteen joukosta koska en pidä pelkkää kovan keskinopeuden ylläpitämistä minään syntinä kunhan ohitukset ja vastaavat hoidetaan siististi.

    Äänestä

  • ajelin jotain 100 km/h kun ensin Audi meni ohi ja heti perään Volvo V70 ohittaen myös sen Audin. Vastaantulija oli välissä mutta sen jälkeen kaksi muuta Audia meni ohi ohittaen ne kaksi ensimmäistä! Nostin oman nopeuteni johonkin 140 km/h jotta olisin nähnyt mitä vauhtia tuo nelikko ajaa. Oli jo aika riskipeliä ajaminen mutta jäin selvästi noista muista. "Peltipoliisikin" tuli mutta osasivat hiljentää siihen. Muutama kilometri sen jälkeen noista ei näkynyt kuin pieni piste. Keli oli vielä erittäin liukas joskin muuten hyvä. Ihmettelen, että pysyivät tiellä nuo neljä autoa.

    Äänestä

seuraavassa järjestyksessä: 1.Audi 2.Bmw 3.Volvo 4.Seat. Ehdottaisinkin edellämainittujen automerkkien kohdalle kusipäisyystestiä, ennen kuin automerkkiä saisi ostaa. Vain todelliset k-päät saisivat lunastaa itselleen oikeuden käyttää näitä automerkkejä. Tietenkin poikkeuksiakin löytyy näiden automerkkien käyttäjistä. Vielä mainitsisin suosituimman "kusipää Audi mallin" ja sehän on 1.8 turbo / 2.0 turbo ja mielellään farmariversiona ja tuplapakoputkilla. Että semmosta...

Äänestä

fiat 500 kuskit...

Äänestä

Suurimpia kuspäitä ovat ainakin täällä keski-suomessa lada,skoda,opel,fuurdi ja toyo kuskit.Koko ajan saa olla vasemmalla kaastalla kun nämä pellet ajavat alinopeutta.

Äänestä

Tietysti niillä autoilla kaahataan joilla se on mahdollista.

Osa autokannastamme on toivottoman vaikeasti hallittavia suurissa nopeuksissa.
Se laittaa kuskille jäitä hattuun.
Toisaalta nämä vikuroivat romut sopivat tähän myöhäisDDR:lläiseen valtioon jossa jäsenkirja tuottaa pätevyyden liikenneväylien suunnitteluun ja joukkoliikenteen verorahatuen kylvämiseen.
Yksikään bussi tai juna ei tässä maassa liiku ilman yhteiskunnan tukea.

En nyt viitsi pilata iltaanne kertomalla mitkä autot ovat toivottomia suurilla nopeuksilla ja mitkä autot ovat alunperin suunniteltu autobaanoille jatkuvaan 200km/h ajoon moottoreiltaan, jarruiltaan ja ajettavuudeltaan.

Äänestä

Kun on saatu alle (isukin työsuhdeauto) 2-litrainen bensa-Focus niin pitäähän sitä päästä vähän näyttämään muille ja poikeat motarillekin. >:(

Äänestä

Sehän on ihan itsestään selvää et BMW:llä. Niiden kuskeilla on pahoja itsetunto-ongelmia (kai)

Äänestä
  • Mielestäni tyypillisimmät kategoriat, jotka ajavat merkittävillä ylinopeuksilla ovat seuraavia:

    ================
    Honda, erityisesti TypeRä sekä punaiset Hondat joissa naiskuski - kumma kyllä

    Seat, erityisesti Leon (luulee omistavansa kovan urheiluauton). Korvannut aiemman suosikin, luppis-Mazdan.

    Volvo, tavallisimmin V70 -sarjalainen

    Wanhat bemarit, erityisesti 3xx-sarjalaiset, joissa lippispäisiä tyyppejä...


    Ehkä mainettaan parempina pitäisin:
    ==============

    BMV isommat businessmallit, menee toki kovaa mutta keskimäärin ei älyttömiä vetoja.

    Audi, määrällisesti yleistynyt kateuden kohde, mutta ei tarvetta pyrkiä ohi muulloin kuin silloin kun satun ajamaan pienellä kauppakassilla.

    Saab, en edes muista milloin olisi viimeksi nähnyt kaahaavan saabin.

    --------

    Katson kaahaamiseksi merkittävän ylinopeuden ja holtittomat kaistanvaihdot taajama-alueilla ja vilkasliikenteisillä muilla

    Äänestä

  • Businesspelle kirjoitti:

    Mielestäni tyypillisimmät kategoriat, jotka ajavat merkittävillä ylinopeuksilla ovat seuraavia:

    ================
    Honda, erityisesti TypeRä sekä punaiset Hondat joissa naiskuski - kumma kyllä

    Seat, erityisesti Leon (luulee omistavansa kovan urheiluauton). Korvannut aiemman suosikin, luppis-Mazdan.

    Volvo, tavallisimmin V70 -sarjalainen

    Wanhat bemarit, erityisesti 3xx-sarjalaiset, joissa lippispäisiä tyyppejä...


    Ehkä mainettaan parempina pitäisin:
    ==============

    BMV isommat businessmallit, menee toki kovaa mutta keskimäärin ei älyttömiä vetoja.

    Audi, määrällisesti yleistynyt kateuden kohde, mutta ei tarvetta pyrkiä ohi muulloin kuin silloin kun satun ajamaan pienellä kauppakassilla.

    Saab, en edes muista milloin olisi viimeksi nähnyt kaahaavan saabin.

    --------

    Katson kaahaamiseksi merkittävän ylinopeuden ja holtittomat kaistanvaihdot taajama-alueilla ja vilkasliikenteisillä muilla

    Volvoilla tuntuu olevan aina kauhea tarve päästä ohi, jos minä ohitan ensin heidät. Olen siis nainen ja ajan hiukan harvinaisemmalla autolla.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ohi meni.. kirjoitti:

Miten on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu