Ja köyhäks jää. Suomalainen musiikki on myös keskinkertaista ja mafioiden kuppaamaa paskaa. Sillä ei tee kerrassaan mitään. Nyt musatalostakin tehdään halpa parakki. Se on sitä suomalaisuutta. Suomi on paska maa. Uskokaa jo. Suomalainen musiikkiopistojärjestelmä on myös paska. Sen toimintaohje on tyhmyyden ylistäminen ja kurjistaminen. Koko järjestelmä kommunistisen ajattelutavan linnake. Miks vitussa keskinkertaiselle pelimanneille pitäis maksaa lakisääteisesti siitä, että ne pääse puhumaan laitoksissa paskaa oppilailleen ja jatkamaan kusetusta. Nyt on kovan luutimisen aika. Nyt ei muuta kuin nyrkki rohkeasti pöytään ja väki pellolle. Keskinkertaisuudet joutavat kaivoksiin töihin.
Suomi on
köyhä maa
8499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olen samaa mieltä, musiikkitaloon pitäisi sijoittaa lisää rahaa. Sillä saataisiin korotettua suomalaisen musiikin tasoa. Töitä tosiaan on...
Mitä vikaa on suomalaisen musiikin tasossa? Vai tarkoitatko, että saataisiin korotettua suomalaisen musiikin jo ennestään korkeaa tasoa vielä korkeammalle?
NO, tuo aloitus oli niin kärkäs, että sillä varmaan pyrittiin vain ärsyttämään. Joten minä vain kaivoin tekstistä esiin kaiken sen missä voin olla samaa mieltä. Varmaan sitä parantamisen varaa vielä on.
Miten itse suhtaudut aloitukseen? Olen olettanut, että nimimerkkini helpottaisi suhtautumaan oikein kirjoitelmiini.
Aloitus on epäasiallinen ja valheellinen, joten en suostu kommentoimaan sitä. Parantamisen varaa on aina, mutta yleisesti ottaen Suomessa musiikin tekemisen taso on erittäin korkea. Esteettisistä valinnoista voi sen sijaan olla montaa mieltä. Itse koen vallalla olevan modernistisen suuntauksen ongelmalliseksi ja epätyydyttäväksi. Silti silläkin saralla on keksitty ja kehitetty paljon musiikkia rikastavia asioita.
Tosiasiahan on, että ns. "keskinkertaisuudet" luovat pohjan "suurille" nimille.
Sulle totuudet ovat epäasiallisuuksia. Sä oot tyypillinen kommari. Suomi on paska maa. Sunkin ois aika huomata se. Stasilaiset kommarit hoitelee asioita ja haluavat valtiojohtaistaa kulttuurin. Se on ihan perseestä. Suomessa tehdään paskaa musaa. Suomalsiella musalla voi karkotella rottia autotallista.
Suomi on kevyen kaliiperin kapitalistimaa ja siksi Suomessa tehdään paskaa musaa. Kunnon valtiojohtoinen kulttuuri tuottaa sitä rautaista osaamista mitä näimme Neuvostoliitossa. Kaikkoaa rotat porvarin autotallista.
Vaikka kirjoitat epäasiallisesti, vastaan kuitenkin.
"Totuus" ei ole epäasiallinen vaan se tapa, jolla mielipiteitäsi ilmaiset. Kaikkia ja kaikkien mielipiteitä täytyy kunnioittaa, ja omat ajatukset täytyy voida ilmaista toista loukkaamatta. Minä kunnioitan Sinun mielipidettäsi.
sä on puhdas teeskentelijä. sun kanssa ei kannata edes kinata. säveltääkkään tuskin osaat. sussa ei oo munaa. latelet oppimaasi. semmoset o pässejä. ja niitä riittää. säveltäjissä.