ovat taas huutamassa virkamiehiä apuun kun eivät pärjää vapailla markkinoilla. Ei riitä että itse autokauppa on ja on aina ollut viranomaisten erityissuojeluksessa, vaan nyt vaativat vielä yhdessä omistamansa Autokierrätys Oy:lle lisäasuojaa muita toimijoita kohtaan toimintansa epäonnistumisen johdosta. Ei ole Puputilla ainakaan pokasta puutetta.
Asiaa on käsitellyt mm. Moottorin päätoimittaja E. Parviainen pääkirjoituksessaan 6/2007.
Asiaa on käsitellyt mm. Moottorin päätoimittaja E. Parviainen pääkirjoituksessaan 6/2007.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ruotsin vallan aikaan suomalainen torppari ei saanut myydä polttamaansa tervaa kuin rannikkokaupan ruotsinkieliselle porvarille (pilkkahintaan).
Ja vain tällä tapulikaupungin porvarilla oli oikeus sitten myydä terva Englantiin laivojen kylkiin laitettavaksi ja ottaa siinä sivussa 50-kertainen voitto.
Tätä samaa valtiovallan suojeluksessa olevaa etuoikeuksiin perustuvaa kauppapolitiikka jatketaan Suomessa autoalalla edelleen.
vois paalata samaan paaliin ja viedä automuseoon.
kumpi on enemmän "kansan asialla"
eli rahastaa omaa etua vain