suositelkaa naiselle

Työmatkani on reilun 100km/pv. Matka on talvella urainen,liukas ja mutkainen. Mikään ihan pikku auto ei siis käy.

Olen pohtinut itse audin A4:sta tai volvon S60:stä. Suositelkaa jotain muitakin varteenotettavia merkkejä.
Kiitos avusta!
141237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Siinä on parhaiten toimiva ajoneuvonhallintajärjestelmä liukkaita kelejä ajatellen.

Äänestä
  • vaimolla on A-Mersu ja ollut todella tyytyväinen siihan.

    Äänestä

Opel Vectra, uusi todella tyylikäs Mondeo, Peugeot 407, VW Golf/Jetta tai Passat ja Saab 9-3. Miksei Skoda Octavia jos hieman huonompi laatu kelpaa. Näillä autoilla pärjää talvellakin ja kun pärjää huonoissa olosuhteissa niin pärjää aina.

Äänestä

Neliveto ja dieselinä. Luistonesolla ja ajonvakutuksella. Kokoluokka sama kuin A4 tai suurempi:

Mitsubishi Outlander Diesel 2,0 DI-D Invite

Äänestä

käy ajamassa BMW 300 -sarjalainen. Entäpä C Mersu?

Äänestä
  • Samalla rahalla saa parempiakin kulkuneuvoja.
    Eikä tarvitse maksaa merkistä kymppitonnia extraa.

    Äänestä

Pieni punainen auto esim. Hyundai getz. Sen saa nainenkin parkkeerattua ruutuun, vaikkakin vähän vinoon. Pikkuautot ovat myös nykyään turvallisia törmäystilanteissa ja näitä "pikkuvahinkojahan" naisautoilijoille sattuu tuon tuosta.

Äänestä
  • 100km/päivä tuulessa ja tuiskussa Getzillä - ei kiitos!

    Äänestä

Valitse autosi Volkswagen-konsernin tuotteista. Mikä tahansa niistä on loistava ajettava. Volkswagenista, Audista tai Skodasta saat hyvin arvonsa säilyttävän, käytännössä lähes ruostumattoman ja pienillä käyttökuluilla olevan auton.
Noilla kilometreillä ajettavuus kelissä kuin kelissä on ykkösasia luotettavuuden lisäksi.

Äänestä
  • vai luotettava???

    Äänestä

  • Luotettavuus ja Volkswagen samassa yhteydessä, heh heh... xD

    Huoltohinnat ovat kyllä edulllisia ja syytä on ollakin, meinaan sen verran usein saa vierailla pajalla moninaisten vikojen merkeissä, että lopulta oppii tuntemaan huollon kavereiden kissojen nimetkit ulkoa.

    Äänestä

Uusi/uudehko Opel Vectra on luotettava ja hyvä ajaa.

Äänestä
  • Nelivetoautojen isä ja äiti, eli Subaru Legacy.

    Rapiat alle 40 tonnia automaattina ja siinä on kaikki ylellisyydet vakiona.

    Äänestä

Saab. Turvallisimpia, hyväajoisia kestäviä autoja.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


automerkkiä kirjoitti:

Työmatkani on reilun 100km/pv. Matka on talvella urainen,liukas ja mutkainen. Mikään ihan pikku auto ei siis käy.

Olen pohtinut itse audin A4:sta tai volvon S60:stä. Suositelkaa jotain muitakin varteenotettavia merkkejä.
Kiitos avusta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu