Ei halavattu, kyllä niille pitkäaikastyöttömille jotka ovat olleet lähes kymmentä vuotta työttömänä ja ikää yli 40, pitäs antaa halutessaan mahdollisuus jäädä pois työelämän rattaista rasittamasta koneistoo. Esim 500e kuussa loppuelämäksi. Säästys varmaan muutamia miljoonia.
Palkinto työttömille
ehottomastic
151502
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
vain työnantaja sankarit palkitaan:
"Hyvä työnantaja -palkinnot Juustoportille ja Karkkilan kaupungille, hyvä työvoimatoimisto -palkinto Raahen seutukunnalle"
http://www.mol.fi/mol/fi/06_tyoministerio/04_uutiset/2007-05-22-02/index.jsp
Työttömyyseläke myös poistuu:
"Vuonna 1950 tai sen jälkeen syntyneelle, joka täyttää 59 vuotta ennen 500 päivän enimmäisajan täyttymistä ja on ollut työssä vähintään 5 vuotta viimeisen 20 vuoden aikana, voidaan maksaa palkansaajan peruspäivärahaa ja ansiopäivärahaa sen kalenterikuukauden loppuun, jona hän täyttää 65 vuotta."
http://www.stm.fi/Resource.phx/vastt/sosva/svtyo/lisapaivat.htx
mutta summa voisi olla 1500 euroa ja lisäksi Työn sankari -mitali sitkeästä yrittämisestä ja orjatyön vastustamisesta. Rahat voidaan ottaa maataloustuista, sinne landelle syydetään aivan liikaa verovaroja.
http://www.sirkka-liisaanttila.fi/
Maatiloille tarvitaan lisää lomittajia ja kausityöläisiä, voisi kuntoutustyöhön olla myös sopivaa hommaa. On esim. paljon aittoja, latoja ja tyhjiä navettoja, joihin voi hyvin majoittaa työkuntusleiriläiset näin kesällä.
Kun on valmistunut 1990-luvulla ja sen jälkeen on kertynyt enemmän työttömyyttä kuin työssäoloaikaa, niin on aivan mahdotonta enää saada töitä.
Nyt sitä vain pitäisi hyväksyä olevansa niin ala-arvoinen ihminen, että pitäisi loppuelämä työskennellä ilman palkkaa.
Perhe jäi työttömyyden vuoksi perustamatta, joten tulevaisuus on lähinnä oman kuoleman odottamista. Mitään elämänlaatua ei ole tiedossa, koska mahdollisesta työskentelystä huolimatta taso pysyy "yksipuolinen ruoka, huonot vaatteet, huonosti äänieristetty pieni vuokra-asunto, ei varaa harrastuksiin, status yhteiskunnan loinen,...jne"... joten parempi elämänlaatukin on hyvin epätodennäköistä.
Kuta kuinkin minullakin elämä menee tuota rataa.
Sivusta seurannut työelämää. Turha kuvitella, että nykytilanteessa ottaisivat.
Hanki itsellesi sairaseläke masennuksen vuoksi. Itsellä just prosessi menossa. Kun eläkepaperit tulevat, lähden välittömästi pois Suomesta. Työikää olisi vielä 15 vuotta mutta ala sovi terveydellisistä syistä eikä kiinnosta vuosikausien opiskelu joten parempi näin. Saan eläkettä nettona reilut 900 euroa. Kaakkois-Aasiassa elämiseen saa kulumaan 200 euroa eikä tarvitse pihistää. Syöt monipuolista ruokaa, tuoreita kasviksia, lihaa, kalaa, äyriäisä hedelmiä. Eurolla saa muovikassillisen kasviksia torilta. Loppu 700 jää "humputteluun" joka siellä vastaa samaa kuin 2000 - 3000 euroa Suomessa.
työeläkettä, koska olen lähinnä opiskellut ja sen jälkeen pari hassua pätkätyöpaikkaa, niin eläke olisi 524 euroa kuukaudessa. Ennen opiskelua tehdyt työt eivät ole kerryttäneet työeläkettä, koska työeläkettä ei lasketa nuorena tehdyistä työsuhteista.
Taisin joskus saada eläkelaskelman siihen asti kertyneistä työsuhteista ja silloin työeläkekertymä oli parisen markkaa kuukaudessa... melkein pelkällä kansaneläkkeellä olisi kituuteltava, joten ei maksa vaivaa edes yrittää kun kuitenkin joutuisi toimeentulotukea hakemaan.
että hyvinvointivaltiossa on tultu siihen tilanteeseen, että kansalaiset muuttavat Kauko-Itään elintasopakolaisiksi.
Ei orjatöitä tekemällä eläke kerry.
Masennukseen antavat vain purkin pillereitä jotka tekevät pään sekaiseksi. Ei kuitenkaan niin sekaiseksi, että sen takia eläkkeelle päästettäisiin.
Ja miksi päästettäisiin? Eihän silloin Suomessa olisi enää ketään töissä eikä työttömänä.
jos ihmiset muuttavat "elintasopakolaisiksi" muualle? Jos kaikki olisi täällä hyvin,niin sitten ei varmaankaan esiintyisi tuonkaltaista muuttoliikettä.Hyvinvointivaltio-myytin voisi vähitellen laskea jo armeliaaseen haudan lepoon.
mikään hyvinvointivaltio, pikemminkin EU:n sairas mies. Baltian maat menossa kovaa vauhtia ohitse. Palkansaajien ostovoima on olematon, palkka riittää juuri ja juuri välttämättömiin menoihin. Työttömillä ja muilla syrjäytyneillä ei ole mitään toivoa, olemme hyvää vauhtia menossa samaan kuin Englannissa Thatcerin aikana ja sen jälkeen.
Jos tämä maa ei sinulle tarjoa mitään niin miksi roikkua täällä? Mulla on tosiaan jo kaikki suunnitelmat valmiina sinne Kaakkois-Aasiaan muuttoa varten, asuin siellä jo 2005-2006 talven ja selvittelin kuvioita. Maksoin 80 euroa kalustetusta asunnosta ja ruokaan meni KAHDELTA hengeltä 150 euroa/kk, eikä tarvinnu syödä kaurapuuroa vaan esim. tonnikalaa ym. kivaa. Hedelmät ja kasvikset puoli-ilmaisia ja valikoima aivan mieletön. Kasvissyöjän paratiisi. Bonuksena tietysti tulee ikuinen kesä, eikä tarvitse sohjossa kyntää TYPpiin kyykytettäväksi....
Eikö muuten olisi hienoa, jos tukitöistä kertyisi se 100% palkasta eläkkeeseen (nykyisen 50% sijasta) ja työharjoitteluista ym. orjatöistä vähintään se 50%?
Suurin osa töistä nimittäin, mitä olen tehnyt, on juuri noita orjatöitä, "sopivasti" 4kk pätkissä, muita sekalaisia, minimaalisia pätkätöitä sekä tietenkin tuo tukityö, jossa olen tällä hetkellä työllistettynä.
Ikää on 26 vuotta, koulutuksena kaksi keskitason koulutusta, joista toinen on yo-tutkinto, ja toinen ammattitutkinto (liiketalouden perustutkinto, eli merkonomi).
Haluaisin niin kovasti tehdä oikeita töitä! Mutta pelottaa, että masennun ja ahdistun entisestään (teen nytkin kolmivuorotyötä), ja joudun ennen pitkää eläkkeelle, ennen kun täytän edes 30.v.
Pitäiskö sitä ulkomaille lähtöä harkita minunkin... On näet kiitettävällä tasolla tuo kielitaitokin ja kaikkea.
> Eikö muuten olisi hienoa,
> jos tukitöistä kertyisi se 100%
Palkkatukityöstä kertyy edellyttäen.
Palkkatuki muodostuu kahdesta osasta, perustuesta ja lisäosasta. Vuonna 2007 perustuen suuruus on 23,91 euroa/päivä.
Lisäosan suuruus vaihtelee tapauksittain työvoimatoimiston harkinnan mukaan.
Lisäosan suuruus on enintään 60 % perustuen määrästä,
joissakin tapauksissa enintään 90 % perustuen määrästä.
Tuen määrään vaikuttavat työnhakijaan liittyvät seikat.
http://www.mol.fi/mol/fi/01_tyovoimapalvelut/10_tuet_ja_avustukset/02_palkkatuki/index.jsp
"Työstä, johon työnantajalle on maksettu korkeinta korotettua palkkatukea (90% mukaan),
voidaan hyväksyä työssäoloehtoon vain puolet
työssäoloehtoon kelpaavista viikoista."
http://www.puuliitto.fi/index.php?m=5&s=3&d=1&id=139
Tukitöiden tukiosuuden päättää työvoimatoimisto, mutta onhan työnantajalla mahdollisuus palkata ilman tukeakin työntekijä.
> ja työharjoitteluista
> ym. orjatöistä vähintään se 50%?
> Suurin osa töistä nimittäin, mitä olen
> tehnyt, on juuri noita orjatöitä,
> "sopivasti" 4kk pätkissä,
Mitä tarkoitat ei Suomessa ole orjatöitä siihen puuttuisi työsuojelupiirit ja ammattiliitot jos sellaista ilmenisi?
Kertoisitko lähemmin miten ja missä olet joissain "orjatöissä" ollut miten se "orjuus" ilmeni? Eikö muuten liiketalouden opintosuunnalla opeteta mikä on työsopimus?
...tarkoitin niitä töitä, joissa olen ollut työharjoittelijana, 1 € tuntipalkalla (eli 8€ päivä sain enemmän kun jos olisin vain ollut työttömänä työnhakijana etsimässä OIKEITA töitä).
Orjatyötähän tuo ei virallisesti ole, kun siitä kumminkin saa jonkin verran palkaa (siis vain euron tunnilta!). Mutta kun aina luvataan, koko harjoittelujakson aikana, KAIKISSA niissä työharjoittelupaikoissa joissa olen ollut, että "kyllä me sulle jotain vakinaisempaakin tai ainakin määräaikaista hommaa voidaan antaa... päläpäläpälä", mutta kun 4 kk koeaika tulee päätökseen, niin otetaan taas uusi ilmainen työntekijä tilalle, niin kyllähän se orjuudelta jossain määrin TUNTUU.
Vielä kun ei kerry eläkettä, tai muita etuuksia ja "palkka" on muihin firman työntekijöihin verrattuna ROIMASTI ALLE (vaikka olen tehnyt ihan samanlaista, samanarvoista ja samalla aikataululla ja kiireellä töitä kuin hekin), niin tunne, etten ole ollut kyseisille firmoille alempiarvoista orjaa parempi, sen kun vahvistuu.
Myös se, että tästä orjuuttamisesta on tulossa oikein "maan tapa", ei ainakaan innostuta minua tai muita nuoren sukupolveni edustajia pysymään täällä orjavaltiossa kannattamassa kansantaloutta ilmaisella työpanoksellamme.
veikkaisin että ns orja/pakkotyöksi sanotaa sitä työtä minkä on tarjottu uhkavaatimuksen kera
eli tyyliin jos et mene niin viedään sulta viimeisetkin tulot ja joudut vaikeuksiin ja tutkimuksiin
;)