NAIMISIIN

kertokaahan te minulle etta kuinka kaytannossa onnistuu naimisiin meno maistaatissa? Olemme menossa maistaatissa nyt naimisiin miehen kotimaassa. mita papereita ja muuta tarvitsen suomesta? Kuulun siis suomessa kirkkoon ja mieheni on katolainen.

Meilla oli haapaiva paatetty ja haavalmistelut aloitettu, isot haat kun haluamme. Isoja kirkkohaita oli tarkoitus viella ensvuoden loppukesasta. Olemme asuneet mieheni kotimaassa ja mina olen ollut toissa joten viisumit on mennyt hyvin, nyt kuitenkin kavi niin etta tyosopimusta ei uusita samoinkin tyoviisumia eika uusia toita ole nakyvissa joten nyt oleskeluluvan takia menemme jo nyt maistaarissa naimissin ja pidamme isot haat sovittuna paivana..

kiitos jos joku osaa vahan auttaa etta mihin otan nyt yhteytta ja mita tarvitsen
5903
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Koska joka maassa hieman eri vaatimukset tarvittavien papereiden suhteen niin ainoastaan sen maan maistraatti osaa teille oikean tiedon antaa jossa teillä tarkoitus naimisiin mennä!
Joten ei muuta kuin sieltä kysymään.
Jonkinmoisen esteettömyystodistuksen ainakin tarvitset, mutta joka maassa ei Suomessa kirjoitettua kansainvälistä esteettömyystodistustakaan hyväksytä, vaan tarvitsevat ihan heidän oman sanamuotonsa tuohon todistukseen joten varmista tuo sanamuotokin.

Äänestä

Päräytin itse juuri aasialaisen kanssa naimisiin maistraatissa.

Se puolisko,joka ei ole naimisiinmenomaan kansalainen, tarvitsee esteettömyystodistuksen.

Vaimoni tarvitsi omasta maastaan "maistraatista" paperin joka todistaa että hän ei ole naimisissa siellä, se sitten suomeen hänen maansa lähetystöön josta tulee suht pian todistus englanninkielellä,jonka maistraatti tarvitsee.

Itse maistraatissa asiointi on helppoa kuin possun silittely.Varaatte vaan ajan,molemmille henkilöllisyystodistus mukaan ja mahdollisesti 2 todistajaa.
Sitten vihkijä lukee parit litaniat,julistaa teidät aviopuolisoiksi,vaihdatte sormuksia(ei pakollista), ja saatte vihkitodistukset.

Meillä kesti noin 15 minuuttia koko hässäkkä kun vain tuli paikalle sovittuna ajankohtana.


Kaikista isoin hulabaloo on esteettömyystodistuksen hommaamisessa, maasta riippuen.

Englanninkielisenä kun sen hommaatte,niin ainakin suomessa kelpaa maistraatissa.Muiden maiden kohdalla se kannattaa selvittää tietysti mahdollisimman nopeasti,mutta uskoisin että käytäntö on myös aikalailla samaa luokkaa.Todistat vaan että et ole naimisissa ennestään ja loppu sujuu

Vaimo tosin haluaa myöhemmin kirkkohäät..pitänee sitten mennä vanhana vielä se rippikoulu käymään..mutta mitäpä en tekisi vaimoni takia :))


Tsemppiä teille jatkossa,kyllä se hyvin menee.

Äänestä
  • Mentiin Englannissa naimisiin muutama vuosi sitten, eika tarvittu muita papereita kuin kummankin passit, kysyivat vain ollaanko ennestaan naimisissa... Englanti meille siis ns kolmas maa.
    Toinen hauska juttu, kun halusin virallistaa vihkimisen suomessa, lahettivat meille vain kaavakkeen johon taytin nimet, paivmaaran seka paikan ja lahetin takaisin, ei edes vihkitodistuksen kopiota halunneet!! Ja virallista tuli..

    Äänestä

Ja tarvitsin esteetömistodistuksen maistraatista, meni n. viikko, ja sitten olisi pitänyt suomen ulkoministeriössä käyttää leimauttamassa, mutta aika ei riittänyt, kun lento oli varattu, joten sain suomen suurlähetystöstä mieheni kotimaassa siihen lisäyksen että olen suomen kansalainen ja vapaa menemään naimisiin, vähän se maksoi ja esteettömistodistus piti käydä kielenkääntäjällä kääntämässä englanniksi, jotta se kelpasi mieheni kotimaassa maistraatissa.

Äänestä

Itse menin muutama vuosi sitten ulkomailla naimisiin. Maistraatissa homma toimi niin, että kävin paikalliselta oikeustalolta hakemassa paperin, jossa kerrottiin että en ole naimisissa. Tämän paperin sain, kun olin ensin käsi oman valinnan mukaan joko raamatulla tai koraanilla vannonut, että olen naimaton =).

Olin hankkinut etukäteen esteettömystodistuksen myös Suomesta. Se oli muistaakseni nelikielinen ja he vain ottivat kopion siitä ja passistani vihkiaikaa varatessamme (ja tietenkin tämän paikallisen esteettömystodistuksen).

Itse tilaisuudessa olimme kahden ( vihkijä), kaksi maistraatin henkilökuntaan kuuluvaa oli jo ennen vihkimistämme allekirjoittanut vihkipaperit muka todistajina :)

Kirkkohäät vietimme vuotta myöhemmin. Silloin minun piti mm. allekirjoittaa paperi, jossa lupaan että avioliitostamme syntyneet lapset tullaan kastamaan ortodokseiksi. Ilman tätä paperia meitä ei olisi vihitty, koska olen luterilainen ja mieheni ortodoksi. Muuten luterilaisuuteni ei kirkkovihkimistä haitannut; ovat kuulemma tarpeeksi läheisiä uskontoja ortodoksisuuden kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mennakko vaiko ei kirjoitti:

kertokaahan te minulle etta kuinka kaytannossa onnistuu naimisiin meno maistaatissa? Olemme menossa maistaatissa nyt naimisiin miehen kotimaassa. mita papereita ja muuta tarvitsen suomesta? Kuulun siis suomessa kirkkoon ja mieheni on katolainen.

Meilla oli haapaiva paatetty ja haavalmistelut aloitettu, isot haat kun haluamme. Isoja kirkkohaita oli tarkoitus viella ensvuoden loppukesasta. Olemme asuneet mieheni kotimaassa ja mina olen ollut toissa joten viisumit on mennyt hyvin, nyt kuitenkin kavi niin etta tyosopimusta ei uusita samoinkin tyoviisumia eika uusia toita ole nakyvissa joten nyt oleskeluluvan takia menemme jo nyt maistaarissa naimissin ja pidamme isot haat sovittuna paivana..

kiitos jos joku osaa vahan auttaa etta mihin otan nyt yhteytta ja mita tarvitsen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu