Kysyisin naisten mielipidettä asiassa, joka kai normaalisti liitetään naisiin, iän salaamiseen.
Ennenkuin tutustuin nykyiseen naisystävään - tai enemmänkin - minulla oli jokseenkin rehellinen profiili esillä, mutta iän suhteen alaspäin kaunisteltu, viisi vuotta tarkkaan sanoen.
- Myös mies voi olla turhamainen tai kuvitella sen vaikuttavan mahdollisesti yhteyttä ottaviin naisiin.
Toivottu on tapahtunutkin ja olen löytänyt naisen, jonka kanssa tulemme monin tavoin toimeen keskenämme - molemmat olemme lähes eläkeikäisiä, huom.
Minusta tuntuu, että kyseinen nainen on lähes rakastunut ja itsekin pidän hänestä hyvin paljon, mutta minua vaivaa tämä kaunisteltu ikä, joka ei mitenkään kohdistunut häneen. Mutta alussa ei suhteen epäonnistumisen pelossa asiaa voinut tunnustaa. Ja nyt taas aikaa on kulunut monta kuukautta, ei enää uskalla.
Olisikohan parasta antaa asioitten olla niinkuin ovat, puhumatta siitä mitään, vaikka se vaivaakin?
Mitä te sanoisitte, mikä olisi parasta?
Ennenkuin tutustuin nykyiseen naisystävään - tai enemmänkin - minulla oli jokseenkin rehellinen profiili esillä, mutta iän suhteen alaspäin kaunisteltu, viisi vuotta tarkkaan sanoen.
- Myös mies voi olla turhamainen tai kuvitella sen vaikuttavan mahdollisesti yhteyttä ottaviin naisiin.
Toivottu on tapahtunutkin ja olen löytänyt naisen, jonka kanssa tulemme monin tavoin toimeen keskenämme - molemmat olemme lähes eläkeikäisiä, huom.
Minusta tuntuu, että kyseinen nainen on lähes rakastunut ja itsekin pidän hänestä hyvin paljon, mutta minua vaivaa tämä kaunisteltu ikä, joka ei mitenkään kohdistunut häneen. Mutta alussa ei suhteen epäonnistumisen pelossa asiaa voinut tunnustaa. Ja nyt taas aikaa on kulunut monta kuukautta, ei enää uskalla.
Olisikohan parasta antaa asioitten olla niinkuin ovat, puhumatta siitä mitään, vaikka se vaivaakin?
Mitä te sanoisitte, mikä olisi parasta?
Vastaukset 12
Vanhimmat
jo ole kerrankin MIES.
En tajua valehtelua.
Miten kuvittelet, että se ei tulisi ilmi?
Parempi tunnustaa. Nainen takuulla ottaa pulttia, kun saa sen muualta kuin sinulta tietoonsa.
Sitähän minä juuri pelkään, että tunnustuksesta seuraisi enemmän vahinkoa kuin mitään hyvää. Eli suhteen päättyminen. Mitä tulee valehteluun, en ole hänelle valehdellut mitään. Tämä yleinen kaunistelu ei ollut henkilökohtaista.
Pieni toive siitä, että olisi parempi olla hiljaa, koko asiasta, perustuu lisäksi siihen, ettemme asu yhdessä, vaan kumpikin omissa asunnoissaan.
Samoin kumpikin hoitaa itse omat asiansa.
Vain suhde on yhteinen.
Valehtelua se on, ja 5 vuotta on paljon ikää.
Miten kuvittelet salaavasi sen? Et koskaan esittelen naista kenellekään tuntemallesi ihmiselle? He tietävät ikäsi. Nainen tulee pitämään tuota todella outona.
Et voi koskaan näyttää mitään virallista paperia hänelle.
Sinun on aina varottava (et tule muistamaan) sanoa väärä syntymävuosi ja väärä ikä.
Jäät kiinni kuitenkin.
Jos sen joku muu olisi kertonut kuin sinä, niin eihän sinulla olisi mitään ongelmaa oikaista asian laitaa, ja kertoa oikeaa ikääsi. Koska silloin SINÄ et olisi valehdellut, vaan joku toinen.
Olen itse keski-ikäinen, mutta korostan profiilissani että nuorekas, koska olen todella ikäistäni nuoremman näköinen ja elämänasenteeni on muutenkin enemmän ns. rock-henkinen kuin joku humppamamma. Samaa odotan myös mieheltä. Kun sitten menin kerran treffeille erään miehen kanssa, joka kertoi olevansa nuorekas myös ja samassa kunnossa kuin kaksikymppisenä oli kontrasti mielestäni välillämme suuri, kun näin hänet. Hän oli tosi ukkoutunut ja paljon vanhemman näköinen ja oloinen muutenkin, kuin oli antanut ymmärtää. Varsinainen pappara. Toista tapaamista ei tullut. On myös niin, että jatkuvasti noin 10 - 12 v vanhemmat mieet käy palstallani laittamassa treffikutsuja. Etsisivät suunnilleen ikäistään seuraa. 12 v alkaa olla jo todella liikaa. En sentään halua vanhustenhoitaaksi ennen aikojaan.
Iän valehtelu ei kannata missään nimessä ja jos profiiliinsa jotain laittaa, kannattaa miettiä, että valheella on lyhyet jäljet. Jos olisin tuo nainen, nostaisin kytkintä, koska olet epäluotettava etkä edes itse tajua, että valheesi kohdistuu juuri eniten tuohon naiseen, sillä hänhän sinua tapailee.
Suosittelisin kertomaan, mutta nätillä tavalla: Sulla on yksi asia vaivannut koko suhteen ajan, koska et ollut alussa rehellinen ja olet kyllä halunnut olla rehellinen tälle naiselle, koska välität hänestä paljon etkä halua, että mikään salaisuus on välissänne. Ja sitten kerrot, että siinä profiilissa oli tämä ikä tämmöinen, koska pelkäsit, ettei hänenlainen nainen muuten olisi kiinnostunut sinusta...Ja sitten kerrot vielä uudestaan, kuinka tärkeä tämä nainen on sinulle ja erityisesti sen, kuinka hyvin viihdyt hänen kanssaan.
Naiset yleensä ymmärtävät tuollaisia pelkoja, vaikka voikin hetkeksi mennä luottamus, kun näin pitkään olet pimittänyt tietoa. Mutta jos jätät kertomatta ja paljastuu joskus myöhemmin, niin silloinhan se vasta vaikeaa onkin.
Valehtelu on aivan vihoviimeistä...
Todennäköisesti tulet saamaan lemput sitä suuremmalla todennäköisyydellä, mitä pidempään asian salaat.
Minä en katsoisi hetkeäkään, joku toinen ehkä voisi antaa anteeksikin...
Joistakin ihmistä on vaikea sanoa, ovatko he 40- vai 50- vuotiaita. Jotkut ovat ikäistään niin paljon vanhemman oloisia.
Kerran tapasin miehen, joka ilmoituksessaan väitti olevansa alle 40. Oli mielestään niin paljon nuorekkaampi ja hyvän näköinenkin. Ukko näytti kuitenkin ryppyineen, roikkuvine poskineen, kaljamahoineen ja mustine silmänalusineen lähinnä 50-vuotiaalta väsyneeltä alkoholistilta. Olihan sillä raameja, ja varmasti joskus 20 vuotta sitten ollutkin ihan miellyttävän näköinen, mutta aika juoksee ja tilanteet muuttuu... Ja oikea ikäkin paljastui, reilusti yli 40. Oli mielestään oikeutettu niin valehtelemaan, koska oli omasta mielestään niin nuoren näköinen. Voi hitto, totta kai ihmiset kehuvat ulkonäköä, mutta pientä itsekritiikkiä kiiiiitooos.
Lisäksi samainen mies kysyi minulta, että minkä ikäiseksi häntä luulen. En koskaan sano sitä mitä ajattelen (tässä siis lähemmäs 50) vaan tietysti kohteliaasti kuten tapana on mutisin jotain 40 ja alle... Ettei ainakaan menisi väärin päin. Siitä se taas riemastui, ja alkoi kehumaan kun hän on niin nuoren näköinen, kaikki luulee häntä nuoremmaksi... Voi apua.
Sait aika tuomitsevia vastauksia, minusta tuo nyt olisi suhteellisen pikku juttu. Parempi se on kuitenkin kertoa totuus.
Tein tänään täyden tunnustuksen ja sain synninpäästön.
Itse naisena muutama vuosi sitten koin vastaanvanlaisen tapauksen. Mies valehteli ikänsä 3 vuotta nuoremmaksi kuin oli. Tapailimme muutamia kertoja ennekuin hän tunnusti asian. Sanoi syyksi, etten olisi koskaan halunnut tutustua häneen, jos olisin ikänsä tiennyt! Menin kyllä todella hiljaiseksi, tapasimme kuitenkin sen jälkeenkin. MUTTA. Luottamus meni ja osoittautui hän sitten vielä epäluotettavaksikin. Ei ollutkaan aivan täysin loppu hänen suhteensa entiseen naisystävään. Mökille piti lähteä yhdessä, koska olivat sen jo aiemmin varanneet.
No, tuo mökkireissu oli viimeinen pisara. Se siitä setärassukasta ;))
Rehellisyys!! Siinä sana, jota ei koskaan voi liikaa korostaa! MITÄ HYÖTYÄ sulle on siitä, että perustat suhteen valheelle. Jäät kiinni - ja menetät ihmisen, johon ehdit jo ehkäpä rakastua!??
Mieti!