Jos on useampi auto, niin pitääkö minun maksaa vakuutukset jokaisesta? Jos pitää, niin miksi? Enhän voi ajaa useammalla autolla samanaikaisesti. Eikö vakuutuksen pitäisi olla henkilökohtainen eikä ajoneuvokohtainen?
Useampi auto ja vakuutukset
miten on
51023
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Muutat vain Amerikkaan,niin sitten onnistuu.
Niin se vaan Suomessa menee, että auto- ja liikennevakuutukset ovat sekä auto- että henkilösidonnaisia. Tämä aiheuttaa typeryyttä toisaalla mutta loogisuutta toisaalla.
Katsotaan:
Täysin henkilökohtainen auto- ja liikennevakuutus:
Sinulla on ajokortti mutta ei autoa: Ei hätää, maksat vakuutukset aivan kuin sinulla olisi auto ja ajaisit sillä. Ajaminen ilman liikennevakuutustahan on rikollista. Oli omistuksessasi kahdensadan lada, kahdensadantuhannen mersu tai ei autoa ollenkaan vakuutusmaksu on sama, koska vakuutushan on sinun, eikä auton. Oikeudenmukaista? Sinä päätät.
Täysin ajoneuvokohtainen vakuutus:
Et maksa mitään jos sinulla ei ole autoa. Hyvä. Et saa minkäänlaisia bonuksia ajoit miten huolellisesti tahansa. Ei ehkä niin hyvä. Vahinkoalttiilla ja kalliisti korjattavalla autolla vakuutusmaksu on suurempi. OK, mutta oma persoonasi ei siinä tapauksessa vaikuta millään tavalla vakuutusmaksujesi muodostumiseen. Onko kivaa tai reilua?
Useamman ajoneuvon omistamisesta kysyisin, että onko Sveitsissä vielä olemassa siirtorekisteri? Jos hemmolla on vaikka esim. kolme autoa omassa käytössään ja hän on pientä vuosittaista lisämaksua vastaan hommannut siirtokilvet, hän voi itse siirtää rekisterikilvet autoistaan toiseen sen mukaan, miten hän niillä ajelee. Homma on selkeä: yhdet vakuutukset, yksi kuski ja yksi auto kerrallaan ajossa. Vaikuttaa helvetin järkevältä systeemiltä.
Tai sitten "matkakortti" tapainen ratkaisu.
Matkakortti on liikennevakuutus, on henkilökohtainen "matkakortti" - edullisempi vähän ja on haltijakohtainen - vähän kalliimpi.
Jos autolla aikoo ajaa useampi henkilö, niin hankitaan haltijakohtainen "liikennevakuutus". Jos taas yksi henkilö ja vaikka kolme auto, niin hänelle riittää henkilökohtainen vakuutus. Jos hän kuitenkin haluaa luovuttaa jonkun auton toiselle henkilölle niin tämäkin onnistuu jos henkilöllä on henkilökohtainen tai haltijakohtainen vakuutus.
Reilua? Mielestäni on.
että joka autolla on oma vakuutuksensa, mutta kun uusi vakuutus alkaa kaiken lisäksi nollabonuksilla. No ehkäpä tätäkin asiaa on mietitty ja päädytty tällaiseen ratkaisuun. Minäkin ostaisin heti halvan kakkosauton ja kesäauton, jos ne saisi ykkösauton bonuksilla. Autokannan kasvua tällä todennäköisesti halutaan rajoittaa.
autoa. Pitää kulkea joukkoliikennevälineillä.
Mitäs siitä että kansantalous meneee kuralle.