Venäläisiä kynsiä varmaankin syyhyttää, kun Ukrainan länsimielinen presidentti Jushtshenko panee kapuloita venäläismielisen pääministeri Janukovitshin yrityksille muuttaa Ukraina takaisin Venäjän käskyläiseksi.
Nyt on suuri arvoitus, mitä Putin aikoo tehdä, mikäli jompi kumpi puoli ottaa kovat keinot käyttöönsä.
Pyytääköhän Janukovitsh entisajan tapaan veljellistä panssarivaunuapua Venäjältä, vai puuttuuko Venäjä Ukrainan sisäisiin asioihin pyytämättä?
Nyt on suuri arvoitus, mitä Putin aikoo tehdä, mikäli jompi kumpi puoli ottaa kovat keinot käyttöönsä.
Pyytääköhän Janukovitsh entisajan tapaan veljellistä panssarivaunuapua Venäjältä, vai puuttuuko Venäjä Ukrainan sisäisiin asioihin pyytämättä?
Vastaukset 24
Vanhimmat
rientää panssareineen apuun pistämään napinoivan kansan kuriin ja vapautuksen patsas pystytetään saman tien, jonka siirto yhtenä kauniina päivänä tulevassa historiassa tulee aiheuttamaan pikku konfliktin, jota tarvitaan sisäpoliittisista syistä, kun paremmat aiheet ovat loppuneet.
Baltian maat ja eräät muutkin venäläisten painostusta kokemaan joutuneet kansat liittyivät Natoon niin pian kuin oli mahdollista, mutta me suomalaiset kieltäydymme Naton turvavarjosta ja väitämme pärjäävämme jälleen kerran yksin Venäjän divisioonia vastaan, mikäli ne lähtisivät jonakin päivänä vyörymään tännepäin.
Luultavasti Ukrainan isänmaalliset kansalaiset toivoisivat Naton jäsenyyttä, ja totta kai venäjämieliset sielläkin vastustavat ajatusta, mutta mikä voima on saanut suomalaiset nielemään tuollaisen harhaopin, että meidän onkin viisainta pysyä Natosta irrallaan?
Sen kun tietäisi, tietäisi aika paljon!
Ukrainan itäosissa on suuria kommunistisen neuvostoajan asuttamia ihmismassoja, lähinnä isovenäläisiä, jotka tukevat nyt Janukovitshia, sekä näin myöskin Putinin Venäjää.
On suuri vaara että Ukraina jakautuu kahteen valtioon, josta itäinen osa liittynee itse Venäjään. Tämä tuskin tapahtuu ilman verenvuodatusta.
On selvää, että itäinen Ukraina on jo nyt Putinin talutusnuorassa. Janukovitsh on vain Putinin marioneetti, käskynhaltija ja satraappi.
Yli 50 miljoonaisen Ukrainan länsiosat eivät enään koskaan alistu venäläiskomentoon, vaikka samoja slaaveja ovatkin. Eikä Venäjällä ole resursseja hallita/miehittää koko Ukrainaa, kuten ennen "veljellisesti" koko itäistä Eurooppaa.
Ukraina (suom. rajamaa/periferia) on nyt pahassa kriisissä, joka voi päättyä verisesti, ja tämän verilöylyn isänä on jälleen isovenäläinen Vladimir Putin. Tälläkertaa despootti kantaa tätä nimeä.
...kadulla joku venäläishulinoitsija saa surmansa ja Moskovassa Putin-Jugend alkaa taas mielenosoitukset itsenäistä valtiota vastaan, kuten Viron patsaskiistassa kävi.
Jos Viro ei olisikaan ollut Naton jäsen, siellä olisivat todennäköisesti tällä hetkelläkin venäläispanssarit katujen kulmissa.
Toivotaan kuitenkin Ukrainan selviävän kriisistään ilman verenvuodatusta tai Venäjän puuttumista asiaan.
Pahat kielet kertovat, että Oranssien rahoitus on tullut jostain muualta kuin Venäjältä...
"Kokouksessa tästä keskusteltiin avoimesti. Koska globalisaatio etenee makkaransyöntiteoriaa soveltaen - pätkittäin - ei tyhmä kansa huomaa mitä on tekeillä ja mistä globalisaatiossa on kyse, varsinkin kun sitä pidetään kurissa "tissiviihteellä" (tittytainment - Jimmy Carterin entisen sotilaspoliittisen neuvonantajan Zbigniew Brzezinskin keksimä ilmaus. (Viite 1) Nykyään hän on "geopoliittinen strategi", pienten maiden paloittelija ja taloudellinen hyödyntäjä. Hän ratkaisee pienten maiden tulevaisuuden huomaavaisesti niiden puolesta. Jumalan lailla hän päättää elämästä ja kuolemasta. Hän on hyvässä seurassa.)
Demokratia merkitsee Yhdysvaltain tahtoon taipumista. Vapaus on yhtä kuin kapitalismi. Turvallisuus merkitsee sitä mitä eliitti haluaa lähinnä taloudellisten mutta myös poliittisten etujensa turvaamiseksi tehdä. Maltillinen merkitsee sitä että tukee amerikkalaista eliittiä, ihmisoikeustilastoista riippumatta. Rauhanprosessiksi kutsutaan vasallin pitämistä hallitsevassa asemassa sotilaallisen avun keinoin. Vakaus ja yhteiskuntarauha merkitsevät demokratian tukahduttamista. Propaganda on se mikä poikkeaa virallisen tahon sanomasta mikä tietysti on täyttä totta. Uudistaa on taipua USA:n tahtoon. Muutos merkitsee: pysyminen ennallaan. (Sitä sanotaan myös hiljaiseksi vallankumoukseksi.) Vapaat vaalit vastaavat USA:n odotuksia tulokseltaan. Apu ja rauhan rakentaminen - todistaa muuten huonoa siitä rauhasta kun sitä pitää pakkosyöttää, ja varsinkin sen pysyvyydestä - merkitsevät elitistien kielenkäytössä tukea epädemokraattisille hallituksille vastarinnan nujertamiseksi ja kansan alistamiseksi. Informaatiolla pommittaminen mykistää kansalaisen joka kääntyy nöyränä ja epätietoisena vallan puoleen odottamaan ohjeita"
http://agricola.utu.fi/nyt/arvos/arvostelut.php?arvostelu=92
Kyllä Venäjä puolestaan pitää rahahanansa auki Ukrainan venäläismielisten ruokkimiseksi sekä ravinnon että aseiden merkeissä.
Muu tarinasi oli nyt epärelevanttia ottaen huomioon otsikkoaiheen..
"Demokratia merkitsee Yhdysvaltain tahtoon taipumista" - lopetanpa tähän. Tämä kertoo kirjoittajasta kaiken, aivan kaiken. Plus aivopesu.
niiden läpi ei oikein kaikkea näe, jopa kyky havainnoida todellisuutta tuntuu katoavan, ei edes kyetä lukemaan tästä markkinauskosta poikkeavia mielipiteitä:)
Tosiasia on, että linkin kirjoitus on jo hieman vanha, mutta se kuvaa todellisuutta monion verroin enemmän kuin useimmat tämän palstan kirjoitukset. Linkissä olevia asioita tietysti voi yrittää kumoilla, mutta uskoakseni se ei aivan helposti käy, jos totuudessa aiotaan pysyä.
Tunnetko totuuden vai arvailetko vaan?
Onko sinun totuutesi venäläinen totuus?
että taas kerran jonkun maan sisäisiin aisioihin on puututtu ulkovaltojen toimesta YK:n periaatteiden vastaisesti...
USA toteuttaa vallankaappauksia yhtiöiden tarpeiden mukaan
http://hirvasnoro.blogspot.com/2006/07/usa-toteuttaa-vallankaappauksia.html
Extra pojot luetun ymmärtämisestä.
http://hirvasnoro.blogspot.com/2005/05/talouden-ammattitappaja-paljastaa.html
YHdysvaltain syöksemiä hallituksia tai yrityksiä
Kiina 1949
Albania 1949-1953
Itä-Saksa 1950
Iran 1953
Guatemala 1954 Costaica 1950 luku
Syyria 1956 1957
Egypti 1957
Indonesia 1957
Guyana 1953 64
Irak 1963
Pohjois Vietnam 1945 1973
Kambodza 1955 1970
Laos 1958 1959 1960
Ecuador 1960 1963
Kongo 1960
Ranska 1965
Brasilia 1962 1964
Dominikaaninen Tasavalta 1963
Kuuba 1959 2006
bolivia 1964
Indonesia 1965
Ghana 1966
Chile 1964 1973
Kreikka 1967
Costa Rica 1970 1971
Bolivia 1971
Australia 1973 1975
Angola 1975 1980-
Zaire 1975
Portugali 1974 1976
Jamaika 1976 1980
Seychellit 1979 1981
Tsad 1981 1982
Grenada 1983
Etelä Jemen 1982 1984
Suriname 1982 1984
Fidzi 1987
Libya 1980-
Nicaragua 1981 1990
Panama 1989
Bulgaria 1990
Albania 1991
Irak 1991
Afganistan 1980 -
Somalia 1993
Jugoslavia 1999 -
Ecuador 2000
Afganistan 2001
Venezuela 2002
Irak 2003
Haiti 2004
http://www.vapaasana.net/keskustelu/?topic_id=43730
Olisi mielenkiintoista lukea vastaavaa saavutuslistaa N-liitto/Venäjän urotöistä vaikkapa lähtien 1940-luvun alusta.
sieltä linkistä, se on jonkun anarkistin kirjoittama, mutta kertoo oleellisen tämän päivän kansainvälisestä politiikasta, lisäyksenä huomio, joka koskee myös Suomea ja suomalaisia.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000000073&posting=22000000021201528
Kerro sinä, mitä siinä sanotaan.
En millään jaksa avata muita linkkejä!
pärjätä alkuunkaan jenkeille saavutuksissa, mutta listaa pukkaa, tuohan edellinen oli vain murto-osa...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000352&posting=22000000005246842
massapostittamiseksi, joten kun joku on hyvän kirjoituksen tehnyt, linkki riittää, ei kaikkea pidä toistaa ja uudelleenkirjoittaa, hölmöähän sellainen olisi.
Olenpa nyt hassulla tuulella, kun en muka keksisi venäläisiltä yhtään muiden maiden asioihin puuttumista!
Hehheheeeeeeee! Nauran juuri itselleni! Hahhaaaa!!!
terveellistä:), Laitetaas vielä yksi harvemmin nähty lista...
Yhdysvaltain veto-oikeuden käytön hirvittävä historia
Yhdysvallat on kritisoinut lähiaikoina mm. Ranskaa ja Venäjää niiden veto-oikeuden käytön mahdollisuudesta YK:n Irak-äänestyksen suhteen. Samalla on kuitenkin hyvä huomata, ettei Yhdysvallat itse ole ollut laisinkaan jäävi veto-oikeuden käytön suhteen erinäisissä maailmanpoliittisissa myllerryksissä kautta YK:n olemassaolon.
On tärkeää huomata miten Yhdysvallat itse on käyttänyt veto-oikeuttaan lukuisissa eri tapauksissa, kuten seuraavassa koosteessa näemme.
Yhdysvallat on vastustanut muun muassa:
- aseidenriisuntaa
- ydinaseriisuntaa
- kemiallisten aseiden riisuntaa
- ympäristönsuojelua
- perusihmisoikeuksien kunnioittamista maailmanlaajuisesti, kuten ruoan, työn ja muiden perustarpeiden takaamista kaikille ihmisille
- ihmisten inhimillisen kohtelun vaatimista eräissä maissa
- itsenäistä valtiota vastaan tehdyn hyökkäyksen tuomitsemista
- natsien, fasistien ja neo-fasistien toiminnan ehkäisemistä
- terrorismin vastaista toimintaa
- terrorismin juurien tutkimista
- kansainvälisen asevarustelun lopettamista
- kansainvälisten naisten oikeuksien kehittämistä
Kooste Yhdysvaltain veto-oikeuden käytöstä YK:ssa
Vuosi / Esitys jonka USA on kaatanut veto-oikeudellaan
1972: Tuomitsee Israelin toimet, joissa Israel tappoi satoja ihmisiä Syyriassa ja Libanonissa ilmahyökkäysten aikana.
1973: Vahvistaa palestiinalaisten oikeuksia ja pyytää Israelia vetäytymään miehitetyiltä alueilta.
1976: Tuomitsee Israelin hyökkäyksen siviilejä vastaan.
1976: Tuomitsee Israelin rakennuttamat siirtokunnat, jotka sijaitsevat miehitetyillä alueilla.
1976: Vaatii palestiinalaisille itsemääräämisoikeutta.
1978: Kehottaa YK:n pysyviä jäseniä (USA, USSR(nyk. Venäjä), UK, Ranska, Kiina) luomaan maailmanlaajuista rauhaa ja turvallisuutta.
1978: Kritisoi palestiinalaisten elinolosuhteita.
1978: Tuomitsee Israelin ihmisoikeusloukkaukset miehitysalueilla.
1978: Vaatii kehittyneitä teollisuusmaita parantamaan ja lisäämään kehitysapua maailman köyhille maille.
1979: Vaatii kaiken sotilaallisen ja ydinteknologisen yhteistyön lopettamista apartheidin hallitseman Etelä-Afrikan kanssa.
1979: Esitys asekaupan vastaisten pakotteiden koventamisesta Etelä-Afrikkaa vastaan.
1979: Tarjoaa apua kaikille Etelä-Afrikan sorretuille ihmisille ja sen vapautusliikkeelle.
1979: Koskee kansainvälisen asevarustelun lopettamista.
1979: Vaatii Israelin maanpakoon ajamien ihmisten palauttamista takaisin maahan.
1979: Vaatii Israelia lopettamaan ihmisoikeusloukkaukset.
1979: Pyytää raporttia niiden palestiinalaisten elinolosuhteista jotka asuvat miehitysalueilla.
1979: Tarjoaa apua Palestiinan ihmisille.
1979: Vaatii suojaa kehitysmaiden tuonnille.
1979: Vastustaa valtioiden sisä- tai ulkopolitiikkaan tehtäviä interventioita(ulkopuolelta asiaan puuttumisia).
1979: Esittää tukea YK:n naisten kokouksen järjestämiselle.
1979: Esittää palestiinalaisten naisten lisäämistä YK:n naisten kokoukseen.
1979: Taata kehitysmaiden oikeudet ylikansallisten kauppasuhteiden neuvotteluissa.
1980: Pyytää Israelia ”palauttamaan syrjäytetyt ihmiset”.
1980: Tuomitsee Israelin politiikan liittyen palestiinalaisten elinolosuhteisiin.
1980: Tuomitsee Israelin ihmisoikeusloukkaukset miehitetyillä alueilla(yhteensä kolme eri esitystä).
1980: Vahvistaa palestiinalaisten itsemääräämisoikeus.
1980: Tarjoaa apua kaikille Etelä-Afrikan sorretuille ihmisille ja sen vapautusliikkeelle.
1980: Esittää uutta kansainvälistä taloudellista järjestystä, joka perustuisi kehitysmaiden taattuun kasvuun ja kansainväliseen taloudelliseen yhteistyöhön.
1980: Julistus siitä ettei ydinaseita tultaisi käyttämään maita vastaan, joilla ei ole ydinaseita(esim. Suomi).
1980: Painottaa että valtioiden ja kansalaisten kehitys on perusoikeus.
1980: Vaatii ydinkokeista luopumista.
1980: Vaatii tukea julistukselle joka myöntäisi itsenäisyyden maailman kaikille siirtomaille.
1981: Tukee kehitysmaiden osuuskuntien toimintaa.
1981: Esitys siitä, että jokaiselle valtiolle maailmassa olisi oikeus itse valita taloudellisen ja yhteiskunnallisen järjestelmänsä, ilman ulkopuolisten puuttumista asiaan.
1981: Tuomitsee ulkomaiden taloudellisten intressien ajamisen siirtomaissa.
1981: Vaatii ydinkokeista luopumista.
1981: Vaatii toimintaa joka pyrkisi estämään ydinsodan syttymisen, sekä pyrkisi edistämään ydinaseriisuntaa.
1981: Patistaa neuvotteluihin jotka tähtäisivät kemiallisten sekä biologisten aseiden kieltämiseen.
1981: Julistaa että mm. oikeus työhön, terveydenhuoltoon ja ravinnonsaantiin olisivat perusihmisoikeuksia.
1981: Tuomitsee Etelä-Afrikan hyökkäykset naapurimaitaan vastaan. Yhteensä 7 eri esitystä, joista USA tyrmäsi jokaisen veto-oikeudellaan.
1981: Tuomitsee Etelä-Afrikan toisessa maassa yrittämän vallankaappauksen.
1981: Tuomitsee Israelin palestiinalaisten kohtelun, ihmisoikeusrikkomukset, ja Irakin pommittamisen. Yhteensä 18 eri esitystä, jokaisen niistä USA esti veto-oikeudellaan.
1982: Tuomitsee Israelin hyökkäyksen Libanoniin. Yhteensä 6 eri esitystä (1982-1983).
1982: Tuomitsee Israelilaisten sotilaiden suorittaman 11 muslimin alttarille ampumisen.
1982: Vaatii Israelia vetäytymään Golanin kukkuloilta.
1982: Tuomitsee apartheidin-hallinnon ja vaatii taloustukien pois vetämistä. Yhteensä 4 eri esitystä.
1982: Vaatii maailman ekologian parempaa suojelemista.
1982: Ehdotus ydinkoekiellosta ja ydinase vapaasta avaruudesta. Yhteensä 3 eri esitystä.
1982: Ehdottaa ”uutta maailman informaation ja tiedonvälityksen järjestystä”.
1982: Esittää kemiallisten sekä biologisten aseiden kieltäminen
1982: Esittää kansainoikeuden perustaminen.
1982: Ihmisten ja luonnon suojelua vaarallisilta myrkyiltä.
1982: Julistaa että mm. oikeus työhön, terveydenhuoltoon ja ravinnonsaantiin olisivat perusihmisoikeuksia.
1982: Ihmisten sekä luonnon suojelua vaarallisilta myrkyiltä.
1982: Kehitysmaiden energiaresurssien kehittäminen.
1983: Päätöslauselma koskien apartheid-hallitusta, ydinaseita, taloustiedettä ja kansainoikeutta.
1984: Etelä-Afrikan Namibiaa vastaan kohdistuvan politiikan tuomitseminen.
1984: Esittää kansainvälistä toimintaa apartheidin kukistamiseksi.
1984: Tuomitsee Israelin hyökkäyksen Libanonia vastaan.
1984: Päätöslauselma koskien apartheid-hallitusta ydinaseita, taloustiedettä ja kansainoikeutta.
1985: Tuomitsee Israelin miehityspolitiikan ja hyökkäyksen Libanonia vastaan.
1985: Tuomitsee Israelin liiallisesta voimankäytöstä miehitysalueilla.
1985: Ehdotus yhteistyöstä, ihmisoikeuksista, kaupasta ja kehityksestä. 3 esitystä.
1985: Esitys natsista, fasistista ja neo-fasistista toimintaa vastaan.
1986: Vetoaa kaikkien maiden(mukaan lukien USA:n) hallituksia kunnioittamaan kansainoikeutta.
1986: Esitys asekaupan vastaisten ja talouspakotteiden koventamisesta Etelä-Afrikkaa kohtaan.
1986: Tuomitsee Israelin toiminnan Libanonin siviilejä vastaan.
1986: Vaatii Israelia kunnioittamaan muslimien pyhiä paikkoja.
1986: Tuomitsee Israelin tekemän kaappauksen Libyalaista reittikonetta vastaan.
1986: Asetus yhteistyöstä, turvallisuudesta, ihmisoikeuksista, kaupasta, median yksipuolisuudesta, ympäristöstä ja kehityksestä. 8 esitystä.
1987: Vaatii Israelia noudattamaan Geneven sopimusta sen palestiinalaisten käsittelyssä.
1987: Vaatii Israelia lopettamaan palestiinalaisten karkotukset.
1987: Tuomitsee Israelin sen Libanonin teoista. 2 esitystä.
1987: Esitys YK:n ja Arabimaidenliiton yhteistyöstä.
1987: Vaatimus kansainvälisenoikeuden noudattamisesta koskien Nicaraguan vastaisia talouspakotteiden poistamista, sekä maahan kohdistuvia puolisotilaallisia toimia. 2 esitystä.
1987: Esitys kansainvälisen terrorismin ehkäisystä, sekä tutkimuksen toteuttamisesta kansainvälisen terrorismin poliittisista, taloudellisista aiheuttajista ja sen erottamisesta vapautusliikkeiden toiminnasta.
1987: Esitykset koskien journalismia, kansainvälistä velkaa ja kauppaa. 3 esitystä.
1987: Avaruuteen rakennettavien asejärjestelmien vastainen esitys.
1987: Uusien joukkotuhoaseiden kehittelyn vastainen esitys.
1987: Ydinasekokeiden vastainen esitys. 2 esitystä.
1987: Ehdotus Etelä-Atlantin ”rauhanalueen” perustamisesta.
1988: Israelin miehitysalueiden palestiinalaisia vastaan suorittamien tekojen tuomitseminen(1988-1989).
1989: Tuomitsee USA:n Panaman vastaisen maahanhyökkäyksen.
1989: Tuomitsee USA:n suorittaman Nicaragualaisen suurlähettilään asunnon penkomisen USA:n miehittämässä Panamassa.
1989: Tuomitsee USA:n tuen Nicaraguan kontrasisseille.
1990: Esitys kolmen YK:n tarkkailijan lähettämisestä valloitusalueille.
1995: Esitys Etelä-Jerusalemin alueen vahvistamisesta valloitusalueeksi.
1997: Vetoomus Israelille jotta se pysäyttäisi siirtokuntien laajennukset Etelä-Jerusalemissa ja muilla valloitusalueilla.
1999: Vaatimus USA:n Kuuban vastaisen kauppasaarron lopettamisesta. 8 esitystä (1992-1998).
2001: Esitys aseettomien tarkkailijoiden lähettämisestä Länsi-rannalle ja Gazaan.
2001: Esitys kansainvälisen sotarikostuomioistuimen perustamisesta.
2002: Esitys Bosnian rauhanturvaoperaation jatkamisesta.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000127&posting=22000000022595701#22000000022595701
Linkin lopussa lisää naurettavaa, jota ei tällä palstalla ole ollut.
Iranin poliittinen johto on jo pitkään syyttänyt Yhdysvaltoja aikeista kaataa Iranin konservatiivihallinto oppositioryhmiä tukemalla. Iran sai vahvistusta epäilyksilleen kun presidentti George Bushin raportoitiin valtuuttaneen keskustiedustelupalvelu CIA:n aloittamaan operaation Iranin hallinnon horjuttamiseksi.
http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/id61092.html
Tai annapa, kun arvaan:
Tiedonantaja-lehden arkisto?
Vaihtoehtoisesti:
Venäjän Tehtaankadun suurlähetystö?
linkistä löytyy lähdeviite, sellainenhan kuuluu asiaan ja on kait jonkinlainen edellytys siteerauksille, tässä nimenomaisessa tapauksessa lähde on Yhdysvalloista ja sen löytää linkistä.
Ei se oranssi vallankumous ole tuonut onnea ja
autuutta Ukrainalaisten elämään,elinkustannukset
ovat nousseet sietämättömän korkeiksi ja palkat
eivät seuraa perässä samaa kyytiä.
Ukrainalla häämöttää sekä EU:n että Naton jäsenyys, joista Venäjä ei uskalla edes uneksia.
Kunhan he ovat siellä, Ukrainan elintason huima nousu alkaa, aivan kuten Baltian maissakin!
"EMUN MYÖTÄ EUROOPPA VALITSEE VÄÄRÄN TIEN"
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000427&posting=22000000026567492
Muista lista,
http://www.promerit.net/MUISTILISTA.htm
Muuten saattaisi hautoa, riittävätkö ulkoministerin valtuudet pyytää venäläisiä veljellisiä rauhan panssareita suomeen.