Päärynävartalo ja vaatteet :D

...

pitkään olen miettinyt että minkä muotoinen vartalo itselläni on, ja loppu tulos päärynä :)
kapea yläosa (pienet rinnat) ja leveämpi lantio.
peppuni ei nyt kuitenkaan ole mikään jättikokoinen :D Nyt tuli ongelma että minkälaiset vaatteet sopivat juuri tälle vartalotyypille? tai millä voi korostaa, pienentää ym. Olisi kiva ostaa kesäksi uusia vaatteita, ja hyviä vinkkejä kaivataan :)
-aurinkoista kesän odotusta kaikille!

13

7314

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiina__

      Itsellä ainakin leveä nahkavyö (ainakin 6 cm) farkkujen vyölenkeissä kaventaa lantiota.

      • Koulutuksen omaava

        Missään nimessä päärynävartaloisen ei kannata laittaa leveää nahkavyötä. Todellisuudessa vyö ei kavenna vaan tuo nimen omaan esille. Joten suositelen että jos tykkää vöistä niin käytä sellaisia vaatteita joihin voit yhdistää vyön vyötärölle, mikäli sinulla on hyvin erottuva vyötärö.
        Päärynälle sopiva farkkumalli on sellainen joka istuu lantiolta ja kapenee polveen, polvesta alaspäin suora lahje. Ei missään nimessä pilliä eikä bootcut.
        Yläosissa tulisi käyttää suuria näyttäviä kauluksia ja venepäänteitä. Jos haluat käyttää koruja niin mahdollisimman näyttäviä mutta silti lähelle kaulaa tulevia ei missää nimessä esim, isoja helmiä jotka roikkuvat löysästi rinnan päällä, se vain korostaa päärynämäisyyttä.


      • mmimm

        Ite oon huomannu, että housujen on oltava mieluiten bootcut-mallia. Voi olla et johtuu siitä et reidet on huomattavasti suuremmat suhteessa pohkeisiini. Minulla ainaki suoralahkeiset housut tuo just esiin sen kuinka suuret reidet on suhteessa tikkupohkeisiin ja korostaa reisiä entisestään. En sitten tiedä muista, mutta näin ainaki minulla. Olen kyllä jostai lukenu että ei pitäis käyttää leveneviä housuja, mut kyllähän sen nyt peilikin kertoo mikä näyttää paremmalta vaihtoehdolta.

        Kuten todettu, tämäkin on varmasti hyvin yksilöllistä ja mulla se toimii näin.


      • päärynää
        Koulutuksen omaava kirjoitti:

        Missään nimessä päärynävartaloisen ei kannata laittaa leveää nahkavyötä. Todellisuudessa vyö ei kavenna vaan tuo nimen omaan esille. Joten suositelen että jos tykkää vöistä niin käytä sellaisia vaatteita joihin voit yhdistää vyön vyötärölle, mikäli sinulla on hyvin erottuva vyötärö.
        Päärynälle sopiva farkkumalli on sellainen joka istuu lantiolta ja kapenee polveen, polvesta alaspäin suora lahje. Ei missään nimessä pilliä eikä bootcut.
        Yläosissa tulisi käyttää suuria näyttäviä kauluksia ja venepäänteitä. Jos haluat käyttää koruja niin mahdollisimman näyttäviä mutta silti lähelle kaulaa tulevia ei missää nimessä esim, isoja helmiä jotka roikkuvat löysästi rinnan päällä, se vain korostaa päärynämäisyyttä.

        Hei koulutuksen omaava!

        Varmaan sulla tuli kirjoitusvirhe, nimenomaan päärynälle KÄY bootcut. ;)

        Mutta tosiaan ei pilliä.

        Hameista kynämallinen hame (myös korkeavyötäröinen hame sopii) ja tuo vyötärön korostus (eli vyö vyötärölle ei lantiolle).


      • ilman koulutusta
        päärynää kirjoitti:

        Hei koulutuksen omaava!

        Varmaan sulla tuli kirjoitusvirhe, nimenomaan päärynälle KÄY bootcut. ;)

        Mutta tosiaan ei pilliä.

        Hameista kynämallinen hame (myös korkeavyötäröinen hame sopii) ja tuo vyötärön korostus (eli vyö vyötärölle ei lantiolle).

        Järkkyä oli myös tuo koko ajan toistuva EI MISSÄÄN NIMESSÄ

        Että tervemenoa kyselemään neuvoja koulutetuilta.

        En missäääään nimessä menisi, jos tolla alalla on tollasia vatipäitä töissä.


    • tuittupää82

      tulppaanimallinen hame on hyvä, alaosana voisi olla myös leveälahkeiset housut (vältä pillejä!), sellaiset jotka myötäävät peppua ja lantiota ja laskeutuvat reisistä alaspäin vähintäänkin suorana. Vältä kaikkia jippoja alaosassa, jotka kiinnittävät huomion lantioon. Käytä yläosia jotka tuovat lisää massaa ja korostavat ylävartaloa. Myös näyttävät korut kiinnittävät huomion pois lantiosta. Liian avoimet yläosat ovat huonoja, silloin rinnat näyttävät vielä todellistakin pienemmiltä.

      Väreinä suosi alaosassa tummia & neutraaleja värejä; yläosassa sen sijaan voit käyttää värejä. Alaosassa (esim. hameessa) ei saisi olla pieniä kuvioita, sillä se korostaa lantion suuruutta. Sen sijaan isot kuviot "pienentävät".

      • auttaja-alma

        Joo toi paksu vyö on havaittu hyväksi.

        Ei pillifarkkuja missään nimessä, korostavat vain lantion leveyttä entisestään. Ite käytän mieluiten vähän löysiä housuja, esim. maastokuvioisia jne, koska ne kätkee vähän niitä sivuläskejä... :D Mut sit tietty farkkuja myös. Farkut ostan aina semmosina että niissä ei oo persetaskuja, koska ne on aina ihan väärässä paikassa, tai venyy semmosiks ärsyttäviks. :/ Sit lantio-housuja en myöskään osta ellei ne sit oo tosi hyvän näköset jalassa. Vähän korkeavyötäröisemmät housut myös vähän "nostaa" lantiota ylöspäin, joka sit tuo lisää pituutta.

        Sit jos kumminkin on tiukat housut, niin kannattaa laittaa löysä yläosa, esim. huppari niin päärynämuotoisuutta katoaa sinne.

        Oon siinä mielessä aika onnekas, että oon kuitenki periny kohtuullisen poven, joka vähentää sitä päärynämuotoo :P

        Kantsii olla aika neutraali alaosa, nii kukaan ei jää tuijottaa... : D


    • Lelluuuvain

      mää olen huomannut että päärynävartalolle sopii housuista ainakin haaremihousut huomasin itse että ne toimii ja yhdes tyyli sarjassa neuvottiin sitä samaa päärynävartaloillle :DD

    • Mieeeeeeeeeeeeeeeeee

      Onko mulla päärynävartalo, kun mun mitat on:

      olkapäästä toiseen n. 40 cm
      rinnanymp. n. 75 cm
      vyötärönymp. n. 59 cm
      lantio n. 93 cm

      ? :-)

    • omppuvartalo

      Itse ylipainoisena päärynänä suosin pitkiä lantion yli meneviä tunikoita, joissa halkiot sivuilla. Pillit housut ei todellakaan sovi meikäläiselle, vaan bootcut on paras malli. Myös reidestä löysähköt housut käyvät. On tullut kokeiltua muotoja nuolevaa kapeaa hametta - pahalta näytti! Elikä A-mallinen (ei kuitenkaan täyskello) hame istuu leveään lantiooni ja paksuihin reisiini parhaiten. Ennen korostin vyötäröä, enää en voi.

    • epävarma(ko)
    • turhista ongelmaa

      Mitähän se bootcut tarkoittaa, no eipä väliä.

      Peili on paras kertomaan mikä sopii ja mikä ei. Siis niistä vaatteista, jotka istuvat päälle. Päärynälle eivät istu lähimainkaan kaikki valmisvaatteet. Ylipäätään vaatteet tehdään oletuksena, että naisella on rinnat. Ennen oli korjausompelua liikkeissä, nykyään ei. Esimerkiksi jos jakun vyötärön paikkaa piti muuttaa, ottaa sisään sieltä sun täältä, niin ei minulla ainakaan omana työnä onnistu.

    • Noorle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      179
      2029
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      174
      1743
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      169
      1608
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      24
      1403
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      103
      1396
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      100
      1047
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      154
      1038
    8. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      73
      1027
    9. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      228
      856
    10. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      56
      810
    Aihe