hinta/laatu hyvä diesel?

jos ilman ennakkoluuloja etsii dieseliä 4/5 ovisena ja nimenomaan hinta/laatu pitää täsmätä, niin mitä suosittelette? Ajettu max.250tkm. ilmastointi oltava. Tämä on eräänlainen ikuisuuskysymys mutta tietyissä autoissa on laatua mut hinta taivaissa. Tai en tiedä onko se mersukaan nykyisin niin kestävä kuin vielä nämä vanhemmat mallit oli.
51505
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ja turvallinen.

Äänestä
  • ja minkätehoisena? hinnalla ei ainakaan pilattu ja saabin tunen autona mutta olen aina pitänyt jotenkin saabin diisseleitä jotenkin traktorimaisina ja eikös ne olleet opelin koneita aiemmin? Nyt sama kone mm. alfa ja fiat mut tehoa on pienellä kulutuksella ainakin.

    Äänestä

  • saab on tuttu muuten kirjoitti:

    ja minkätehoisena? hinnalla ei ainakaan pilattu ja saabin tunen autona mutta olen aina pitänyt jotenkin saabin diisseleitä jotenkin traktorimaisina ja eikös ne olleet opelin koneita aiemmin? Nyt sama kone mm. alfa ja fiat mut tehoa on pienellä kulutuksella ainakin.

    Kestävä kone ketjukäyttöisellä jakopäällä. tyhjäkäynti karkea, mutta ajossa ei ja sisällä ei haittaa. Ei ihan volkkarin kulutukseen pääse, mutta säästöä tulee, kun ei tarvi nokkahihnaa vaihtaa. Alussa oli 115-, sitten 125-heppainen versio, pienempikin ihan riittävä, 10.8s 0-100km/h, ja 200km/h huiput. Uudempikoppaisessakin oli aluksi tuo kone, nykyään fiatperuinen 1.9, mutta nuo jo kalliimpia(hyviä kyllä). Noilla opelin 2.2-litraisilla on ajettu kovia km-määriä ilman remonttia.

    Äänestä

toimiva peli, tilaa on.

Äänestä
  • mersun cdi , ajettu jo enemän kuin fiiulla koskaan apulaite remppoja olen joutunnut tekemään ja kalliita on ollut muuten kone taittaa neljätt' sataa tuhatta kuin ei mitään olisi tapahunutkaan.
    Varmaan miljoonassa joutuu viimeistään vaihtamaan männän renkaat ja laaakerit. Siihen asti vaihdetaan hyviä öljyjä ja riittävän tiuhaan.
    Anteks kirj. virh (brandy Napolee on colbert , saikkuu, lopputili . and sou mast go on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


bensat pois liikenteestä kirjoitti:

jos ilman ennakkoluuloja etsii dieseliä 4/5 ovisena ja nimenomaan hinta/laatu pitää täsmätä, niin mitä suosittelette? Ajettu max.250tkm. ilmastointi oltava. Tämä on eräänlainen ikuisuuskysymys mutta tietyissä autoissa on laatua mut hinta taivaissa. Tai en tiedä onko se mersukaan nykyisin niin kestävä kuin vielä nämä vanhemmat mallit oli.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu