ei yli 2000 e palkkoja

Lopetetaan ahneus.
Kaikki yli 2000 e tulot puolitetaan.
--jaetaan työtä kaikille....

---suurituloisten palkat puolitettava.

---silloin töitä riittää useammle.
7534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

globaali kilpailu vaatii halpatyötä !
Puhe muusta on silkkaa idealismia.

Kyllä toi intian kastilaitos tulee tänne kovaa vauhtia.
Täytys siihen vaan saada johtavan luokka osallistumaan !!!---siis palkan laskuun ja elintason laskuun.
Suomalaisia pitää johtaa edestä HUOM !!!!
--siis esimerkillä !!!

Äänestä
  • Työväestölle ei haluta kertoa karua totuutta glopalisaatiosta,mutta jos mietitte mistä työpaikat katoavat. Huomaatte että hyväpalkkaiset työpaikat vähenee hurjaa vauhtia,ja tilalle tulee pienipalkkaisia palvelusektorille.Suomesta ollaan kovaa vauhtia tekemässä halvan työvoiman maa,ostovoima supistuu palkankorotuksista huolimatta hurjaa vauhtia.Ja valtion tilastonikkarit yrittää peitellä totuutta.

    Äänestä

  • Korkeapalkkaisten palkkoja juuri ei saa vähentää, he ovat niitä jotka luovat uusia työpaikkoja.

    Kun firmat vaihtavat intiaan ja kiinaan, he ottavat yleensä ison kasan insinöörejä ja dippeja mukaansa (tai yrittävät, todella suuri osa kieltäytyy tästä, ja sitten vielä valittavat että työt menee..). Kyllä peruskokoonpanotyötä osaa melkein kuka vaan jannu joka kadulta raahataan tehtaalle mutta suunnittelussa tarvitsee jo osaamista, ja sitä suomalaisilla on.

    Äänestä

  • käynnistymässä ja kohta jo lakkoillaan..

    Äänestä

Eli tienaan 2300€/kk, ei sitä paljoa alle 2 tonnilla helsingissä pärjää paitsi jos haluaa elää kun joku pummi joka syö pelkkää kaurapuuroa ja kyylää tarjousten perässä.

Äänestä

Elämän pitää olla sen verran mielekästä, että osaava työmies saa ansaitsemansa palkan. Tämän päivän Suomessa eläminen maksaa jo niin paljon, että jos haluat ottaa lainaa ja asua omassa kodissa etkä maksaa kenellekään vuokraa, niin tuloja täytyy olla. Tuo on vain kateellisten papatusta, että ei kenellekään yli 2000e palkkoja, täyttä puppua. Lopettakaa jo moiset jonninjoutavat kälätykset.
Sen sijaan keskityttäisiin ilmaisen orjatyövoiman poistamiseen ja lapsilisien ja tukien maksut sidottaisiin tulotasoon. Mitä varakkaat tekevät lapsilisillä ? Eivät yhtään mitään. Nekin rahat voitaisiin siirtää työllistämiseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kulut alas kirjoitti:

Lopetetaan ahneus.
Kaikki yli 2000 e tulot puolitetaan.
--jaetaan työtä kaikille....

---suurituloisten palkat puolitettava.

---silloin töitä riittää useammle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu