Tuntuu että kuolen pystyyn, koska heikottaa ja vatsa kurnii.. silti päivän kalorit menee AINA, IHAN aina, yli 1500.. että voi ottaa päähän, kärsin ihan turhaa koska tolla kalorimäärällä en laihdu juuri yhtään.. vajetta on -100kcal /päivä..
Teen kassatöitä, en tiedä kuluttaako siinä edes yhtään vai oisko sama kuin löhötellä sohvalla.. oon nyt 162cm ja 62kg, haluisin edes 4kg pudottaa.. Paljonkohan mun päivän kulutus on kun teen kassan hommia? eli istun vaan ja ladon tavaraa liukuhihnalla..
kiitti.. ärsyttää...
Teen kassatöitä, en tiedä kuluttaako siinä edes yhtään vai oisko sama kuin löhötellä sohvalla.. oon nyt 162cm ja 62kg, haluisin edes 4kg pudottaa.. Paljonkohan mun päivän kulutus on kun teen kassan hommia? eli istun vaan ja ladon tavaraa liukuhihnalla..
kiitti.. ärsyttää...
Vastaukset 8
Vanhimmat
Lohduttaako yhtään, että oon 162 cm pitkä niin ku sinäkin, mutta painan n. 20 kg enemmän? Miks ihmeessä sä haluat laihduttaa 4 kiloa, sähän oot ihan hyvänpainoinen?
Enpä osaa vastata tuohon sun henk.koht. kulutukseen. Liikutko muuten ollenkaan?
ehkä siks että olin viime kesänä 12kiloa laihempi, yhdetkään housut tai paidat ei enää mahdu päälle ym.. hyvä se on tässä vaiheessa tehdä asialle jotain kuin olen se 20kg..
Kysyit että liikunko.. niin en hirveesti, ravaan 1km matkaa pyörällä/kävellen useasti päivässä, mutta ei se riitä.. jotenkin ei huvita koska masentaa se että olen päästänyt itseni tähän kuntoon.. välillä tulee päiviä että urheilen hullun lailla, mutta nyt taas viikkoja etten ole jaksanut edes 30min matkaa kävellä.. Hmmh..
Liikuntaa pitäis harrastaa, mut ku jostain sais energiaa :/ varsinki nyt ku alotin työt niin olen täysin vaan kodin orja töiden jälkeen..
Jätä ruokavaliostasi lähes kokonaan pois. Vehnäleivonnaiset, sokeri, perunat, riisi, makaroonit, eli kaikki ns. nopeat hiilihydraatit. Perunat voit korvata esim. kesäkurpitsalla, kaaleilla. Leiväksi pari palaa täys ruisleipää/päivä. Salaattia vihanneksia runsaasti ja proteiineja kohtuudella, myös rasvaa on syötävä päivittäin n. parin ruokalusikallisen verran. Itsellä ainakin toimii loistavasti, enkä laske kaloreitakaan ne tippuu automaattisesti näillä ohjeilla;)
tiedän että pitäisi liikkua,mutta kun yksinkertaisesti ei jaksa, oon kai niin laiska..:)
mua ärsyttää kans ihan suunnattomasti kun katsoo itseä peilistä.
nyt varsinkin kun on kesä,pitäis vähentää vaatetta. voi niinkin käydä kun en löydä sopivaa vaatetta niin silloin jää kauppareissut plus muut tekemättä..
Syö salaattia ja vihanneksi ja hedelmiä,ei ainuttakaan kaloria!!Älä riudu nälässä.Juo vettä ja syö kaikkea missä ei ole kaloreita.
Itse syön 3-6 lautasellista salaattia päivässä,eikä heikota!!Ja laihdutus onnistuu!
Mielestäni et ole edes lihava,koska sinulle sopiva paino heiluu varmasti siinä 62-64kg tietämillä!
Mene tohtori.fi ja katso sieltä painoindeksisi,tuskin on paljoa!:)
Ja jos olosi tuntuu lihavalta ja mielestäsi paikat eivät ole kiinteät,urheile!:)
No onhan vihanneksissa ja hedelmissä kaloreita! Ei vain niin paljon...Yhdessä omenassa on n. 50 kilokaloria. Banaanissa 100kcal. Saman verran on monissa kekseissä. Carneval keksissä on 25 kcal. Kahden banaanin sijaan voi siis syösä 4 Carneval keksiä, jos haluaa. Tietenkään ei silloin saa banaanin sisältämiä vitamiineja.
Tuo oli provo! Eikai kukaan laihduttava ihminen banaania syökään! Jokainen joka on perehtynyt ravintoaineisiin, tietää, että banaanissa on hyvin paljon energiaa ja sopii siksi vaikkapa ennen urheilusuoritusta nautittavaksi välipalaksi. Laihduttajalla kokonainen banaani korvaa yhden aterian ja kokemuksesta voin sanoa, että ei taatusti täytä vaan nälkä on heti pian uudelleen.