Kuinka latinosieluinen olet kouluasteikolla 4 - 10?
Tanssii tähtien kanssa -ohjelmassa Eppu oli vähän nihkeä tanssimaan muuten, mutta kaikki kehuivat häntä latinoksi..eli rytmi veressä ja lanne liikkuu suomalaiseksi aika hyvin.
Minkä verran sussa on sisäistä latinoa? Kuuteletko sambaa, rumbaa, mamboa; nappaako flamenko, haaveitetko ajavasi Kuuban katuja 50-luvun dollarihymyllä lierihattu päässä sigge suussa jne? Ymmärtääkseni jotkut voivat diggailla pikkulapsesta asti menevästä latinomusasta yms...tunnustan olleeni pienenä heikkona Bamboleo -biisiin. Itellä enkä 8:n verran.
Tanssii tähtien kanssa -ohjelmassa Eppu oli vähän nihkeä tanssimaan muuten, mutta kaikki kehuivat häntä latinoksi..eli rytmi veressä ja lanne liikkuu suomalaiseksi aika hyvin.
Minkä verran sussa on sisäistä latinoa? Kuuteletko sambaa, rumbaa, mamboa; nappaako flamenko, haaveitetko ajavasi Kuuban katuja 50-luvun dollarihymyllä lierihattu päässä sigge suussa jne? Ymmärtääkseni jotkut voivat diggailla pikkulapsesta asti menevästä latinomusasta yms...tunnustan olleeni pienenä heikkona Bamboleo -biisiin. Itellä enkä 8:n verran.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Mä suosin lambaadaa ja vaakamamboa.
Voin vapaaehtoistyönä tulla kotikäynnille, kunhan sinulle sopiva aika ei osu päällekkäin Pamela Tolan, Natalia Barbun tai Jessica Alban varausten kanssa.
Terveisin Mr. Orgazmo, Fluid Exchange Ltd.
ja että ihan ilmaseks! Tervetuloa!
Siihen yritin epätoivoisesti ekaluokalla hahmottaa edes jonkunlaisia sanoja, että olis voinu peilin edessä laulaa uskottavasti.
Tätä tulee nyt kuunneltua paljon; Paulina Rubio: Ni una sola palabra. Tulee varmaan olemaan sellanen tämän kesän hitti.
Sanoisin, että 9 nyt. Yleensä 7. Mutta päällepäin se ei kyllä näy.
Tanssin merkitys on rakentunut naisten mahdollisuudelle esitellä sulojaan miehille, jotka bongailevat parhaat ketkuperseet päältä. Tanssiminen on siis puhtaasti naisia varten. Hitaat ovat toki toinen juttu..
Suomalainen nainen ei yleensä ottaen osaa tanssia pätkääkään, vuosisatainen körttitanhuperinne ei hetkessä väänny latinorytmiksi.
miehiltä: kotona voi olla vaikka mikä tossukka, mutta perkele tanssiessa MINÄ vien. :)
..jollain keinolla on kiristetty sinne tanssilattialle, niin vähintä mitä siinä tilanteessa hammasta kiristellen voi tehdä, on ottaa akaltaan luulot pois..
Mutta luonteeltani olen/olin aika tulinen ja temperamenttinen. Olen kyllä vanhemmiten tasoittunut, mutta jos suutun kunnolla, niin siinä voi jokin asia lentää seinää tai riitapukaria päin.
Löytyy myös fiksaatio tangoon. Kun meillä oli tango vanhojen tansseissa, olin aivan pähkinössäni. Siinä oli kaikki taivutukset, tuliset käännökset jne.. Kyllä mä voisin ehkä jossain humalatilassa vetästä viä jotain lambadaakin, tai no olen kyllä vetänytkin tuolla Seiniksen Onnelan kasari-puolella.
Eli luonteelle varmaan kasi. Tanssille yrityksestä kymppi, mutta todellinen arvosana on mun lambadalle vitonen.
Mä en oo ikinä oppinu tangoa...ihan outo rytmi. Valssia vaan.
Se on tosi ihana tanssi. Tykkäisin oppia siitä erilaisia kuvioita sun muuta. Ei siis mitään lavatanssi tangoa, jossa jalkoja raahustetaan perässä, vaan tulista ja voimakasta!
Ei muuta kuin kursseille tai hankit itsellesi ihan oman opettajan ;o)
Oletkos muuten kuunnellut Astor Piazzollaa? Ihan mielettömän hyvää musiikkia!
Mutta you tube varmasti paikkaa tämän aukon sivistyksessäni! Menisin mielelläni tanssitunneille, mutta enpä tiedä, että voiko täällä Pohjanmaalla missään tangoa opetella. Epäilen syvästi. En siis halua minnekkään lavatanssi kurssille.
Oih, kuulostaa ihanalta. Pitää hankkia levy, musta tuli Astor Piazzolla-fani.
Mutta siitä se alkaa... Kunhan perustaidot ovat hallussa niin ainahan voi siitä jatkaa ja improvisoida. Tangossa taitaa olla aika suuri merkitys sillä tanssipartnerillakin? Ja muuten, luulisin että Pohjanmaallakin on mahiksia tanssin harrastamiseen. Älä epäile vaan ota selvää asiasta ;o)
Jos jotain haluat niin tee se!
Joskus vuosia sitten kärsin pahasta masennuksesta ja Astoria kuunnellessa pystyin jopa nukahtamaan(antoi myös voimaa jaksaa tätä maailmaa). On se hieno, varsinkin tuo "Libertango"... Oihhh! Taisi muuten olla siinä Sally Potterin leffassa "Tango lessions" vai mikä se nyt olikaan.
Eton sieltä itelleni tanssiparin ja sitten tanssaamme tangokadulla. Mut oikeesti täytyy nyt kattoo, et pystynkö alkaan uutta harrastusta. sitten kun pääsen työelämään, jos pääsen, voi alkaa keräileen kaikkia harrastuksia enemmänkin. Nyt ei aika riitä oikeen muulle kun tolle kuntoilulle.
Joo, oon tykänny siitä aina, kun se jossain ohjelmassa tai elokuvassa on tullut. Nyt tiedän sitten esittäjänkin!
Jos tykkäät Astorista niin varmaan myös Michael Nymanista... Ei ole lattaria mutta jotain samanlaista hypnoottista meininkiä kuiteskin.
Sielultani olen slaavilaisen melankolinen latino. Estrella Morente kolahtaa. Olen jopa harrastanut flamenco-tanssia, mutta se jäi kun en oikein ole hyvä ilmaisemaan itseäni tanssin keinoin. Kuubalaista musaa kuuntelen aika usein kun alan töitä tekemään, se antaa voimaa.
Kaikki latinokulttuuriin liittyvä tuntuu vieraalta ja vastenmieliseltä. Paitsi ehkä ruoka.
Ruoka maistuu mullekin, mutta ei tuon suuntauksen musiikki ainakaan hirveesti kiinnosta. Eipä silti pahemmin ole tullut perehdyttyä koko asiaan....Eikä ne latinomiehetkään järjestään mitään huippuja ole.
Oli joskus lempparilaulajani, kuuntelen latinomusiikkia mielelläni. Haluaisin joskus tutustua Etelä-Amerikan luontoon jossain päin mannerta.
Sanoisko kiinnostus 8- ei mitään ihannointia, ihailua jne.
http://www.youtube.com/watch?v=DmV0TcTNJ3o&mode=related&search=
http://www.youtube.com/watch?v=mvmdio_dQ4E
Iguazu Falls 10
http://www.utdallas.edu/mcdermott/img/blog/CaitlinWaterfall.jpg
Kyllä mulla aika korkea tuo latinokerroin taitaapi olla. Ehkä ulkonäön puolesta vielä enemmän kuin sielunelämän puolesta.
Syntyperäinen suomalainen olen, mutta silti mun on monta kertaa arveltu olevan kotoisin milloin mistäkin. Yleisimmät arvaukset ovat Italia ja Espanja vaikka kummassakaan maassa en ole edes koskaan käynyt. Eli ulkonäöltäni menen kyllä ihan latinosta paitsi että tummien piirteiden lisäksi olen 188 cm pitkä mikä on varmaan 15 senttiä enemmän kuin italialais ja espanjalaismiesten keskipituus =)
Latinosieluisuutta onkin sitten vähän vaikeampi arvioida...en ole mitenkään erityisen tulinen kaveri vaikka silloin tällöin toki veri kuohuu. Espanja on mielestäni maailman coolein kieli ja jonkin verran sitä myöskin puhun. Tosin kovasti tekisi mieli opiskella lisää. Latinomusasta tykkään yleensä kovastikin, varsinkin pari meksikolaista rap-ryhmää ovat olleet lähellä sydäntä jo vuosien ajan. Ja toki diggailen sellaisesta yksinäisestä desperado-kitaratunnelmoinnista. En ole mikään intohimoinen tanssija, mutta aina kun on "pitänyt" joku tanssi oppia, niin nopeasti olen sen myöskin oppinut. Eli ehkä jonkin verran löytyy rytmiä verestä.
Eli kyllähän sitä latinofiilistä meikäläisestä löytyi kun oikein ryhtyi miettimään! Kyllä mä varmaan tällaisena "suomilatinona" olen lähestulkoon kympin luokkaa jos nyt pitää se kouluarvosana heittää.
musaa (hyvä aasinsilta hei tää latinokeskustelu...):
Joskus oli puhe, että joku toivoi ranskalaista miestä puhumaan vaikka kauppalistaa korvaansa...tossa biisin alussa voi vääntää kaiuttimien volyymit kaakkoon ja nautiskella. Jees, jospa lähtis vihdoin nukkumaan.
http://www.youtube.com/watch?v=dDwKPGUIVME
Rakastan latinomeininkiä, se todellakin sytyttää minut joten olen täyden 10 latinosielu :D
Kaikki siihen liittyvä on niin ihanaa.. kieli, musiikki, kulttuuri ja miehetkin on komeita vaikken niiden kanssa varmaan päivääkään tulisi toimeen mutta katsellahan aina voi :) Isona haluan muuttaa New Mexicoon vanhojen länkkäreiden hengessä, uida Rio Grandessa ja seikkailla rajan yli.. olen ihan varma, että minun onnellisuuteni löytyy sieltä.
Äh, aivan sama minne menen, vaikka kanarian saarille suomalaisten suosiman baarin tarjoilijaksi kunhan jonnekkin espanjankieliselle alueelle pääsen. Sitä onnenpäivää odotellessa..
http://www.youtube.com/watch?v=omYNh7fTxXQ
ainakin mun mielestä J.Lopezilla ja Shakiralla on hyvä perä täys 10.
Muuten ei kummempia fiiliksiä.
Sanoisin, että ysi puoli, koska kykenen (näköjään) uimaan kylmässä järvivedessä.
Kun ekan kerran astuin Etelä-Amerikan kamaralle ja vetäisin keuhkoihini trooppista savusumua, tiesin, että olen saapunut kotiin, jonne vielä joskus aion uudestaan palata.
Ulkonäöltäni olen vaalea, luonteeltani tulinen, latinosieluinen olen n. 9. Rakastan lattarikulttuuria, musiikkia, tanssia ym.. Käyn salsatunneilla.
Ennen kuin alotin tunnit niin minulle kommentoitiin discoissa "sä olet varmasti käynyt tanssitunneilla"
vaikka en ollut. Rakastan tanssimista, erityisesti latinorytmien tahdissa...