Tekeekö kukaan suomessa tällaisia?
Jos tekee, niin missä ja kuinka paljon maksaa?
Jos tekee, niin missä ja kuinka paljon maksaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Helsingissä kaksi yksityissairaalaa ja Tampereella lääkärikeskus tekee jatkuvasti laserepilointia. Muillakin paikkakunnilla voi saada laserkäsittelyä joistakin lääkärikeskuksista, joissa käy ns. kiertävä hoitolaite. Googlettamalla varmaankin löytyy.
Yatäväni on käynyt kahdesti toimenpiteessä ja karvat kasvavat edelleen.
Eli en suosittele - tottakai me ihmiset olemme erilaisia mutta kyllä jo kahdella käsittelykerralla pitäisi joitain tuloksia tulla koska ei ole todellakaan mikään edullinen.
"Yatäväni on käynyt kahdesti toimenpiteessä ja karvat kasvavat edelleen.
Eli en suosittele"
No eihän se laser tehoa kuin kasvuvaiheessa oleviin karvoihin, eli mikäs tuossa nyt on niin kummallista?
Siinä vaiheessa kun ne lepovaiheessa olevat karvat alkavat kasvaa, niin ne täytyy käsitellä uudestaan.
Paljon on myös kiinni siitä milloin niissä käsittelyissä käy. Kannattaa pitää käsittelykertojen välissä taukoa, että kasvusyklissä tulee eri karvat kasvuvaiheeseen.
Lisäksi riippuu myös siitä, että mitä laseria käyttää. Kosmetologien laserit on hyödyttömiä leluja. Lääkäriasemien lasereilla saattaa jo tulostakin tulla.
käynyt ja nyt kun tarkistin ystäv'lt'ni niinon käynyt jo kolmesti ja edelleen ei ole yhtään kohtaa missä olisi edes merkkejä siitä että jokin karva olisi jo tuhoutunut.
Odotan innolla josvaikka joku muu JOKA ON JO KÄYNYT vastaavassa toimenpiteessä kommentoisi.
Niihin uskon muihin mutu-tuntuma pohjalta vastaaviin en.
on vielä vähän! Hoitokertoja tarvitaan naisella ehkäpä noin 5-8 kertaa muutaman kuukauden välein, ennen kuin voi sanoa että melkein kaikki MUSTAT karvat ovat kuolleet. Olen käynyt seitsemän kertaa ja vielä mustaa karvaa kasvaa hyvin harvassa. Tarvitaan siis vielä jokunen kerta lisää.
Tuossa laserepiloinnissa on huomattava että kyseessä pitää olla aito laser (Alexandriitti tai diodi). Laser tehoaa vain mustaan karvaan ja ihokin pitää olla mahdollisimman vaalea. Siksi omassa hoitopaikassani hoidot keskeytetään kesän ajaksi, koska teho on huonompi päivettyneelle iholle (joudutaan laskemaan tehoa ettei iho pala).
Minulle satsaus laseriin oli paras päätös ikinä. Kaikille se tosin ei yhtä hyvin ilmeisesti toimi, mutta minulla oli "ideaali" tilanne siinä mielessä, että ihoni on vaalea ja karvat tummia.
Säärikarvojen kasvu väheni minulla selkeästi jo 2n hoitokerran jälkeen. Muistaakseni hoitoja tehtiin sääriin noin 4 kertaa ja enää en ole kahteen vuoteen joutunut sheivailemaan sääriäni. Kun muistelee sitä helvettiä, kun sheivailla piti joka päivä ja jalat olivat aina punaisia pisteitä täynnä, harmittaa ainoastaan se etten mennyt hoitoon jo aikoja sitten.
Olen myös hoidattanut bikinirajat (siihen meni kutakuinkin 6 hoitokertaa) ja kainalot (hoitoja saman verran). Enää ei tarvitse bikinirajaakaan sheivailla. Kainaloissa kasvaa vielä jokunen karva , mutta niihinkin riittää kun kerran viikossa sheivaa. Ennen piti nekin sheivailla joka päivä ja varsinkin talvella ihon kuivuessa se oli joskus aika tuskaa.
Eli ainakin minä voin lämpimästi suositella laseria. Käytin melkoisen tukun rahaa diatermioihin ja muihin kosmetologien tarjoamiin karvanpoistoratkaisuihin, ilman että niistä olisi ollut minulle mitään hyötyä. Laaserin hinta kyllä kirpaisi, mutta varmasti saman verran tuli poltettua rahaa noihin muihinkin hoitoihin, jotka eivät ainakaan minulle tuoneet mitään tulosta.
niin eli paljon tuo maksoi yhteensä?