Mielipiteitä kaipaan seuraavasta: Nuoreni saa kohta ajokortin ja varmaan hän pyytää autoani lainaksi myös. Ongelma on tämä, etten haluaisi lainata autoani,joka on perheen ainoa kulkupeli alueella jossa julkinen liikenne on olematon ts. sitä ei ole. Olenko mielestänne kohtuuton jos en lainaa autoani vaan odotan nuoren menevän esim. kesätöihin ja ostavan omansa. Toisekseen olen vähissä rahoissa eli taiteilen saadakseni rahat riittämään,joten en kaipaa ylimääräisiä kuluja. Autokoulun kyllä maksan.
Onko jollain kokemusta vastaavasta tilanteesta?
Onko jollain kokemusta vastaavasta tilanteesta?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jollakin keinolla hän on tähänkin asti matkansa kulkenut... joten hoituuhan se tästä eteenpäinkin jollakin keinolla, vaikka se ajokortti taskussa olisikin.
Suosittelen että hän katsoisi ihan omaa autoa, niitä on tuoreella katsastusleimalla tarjolla nettiautossa, hinnat alkaen 300 euroa.
Ja kun siihen sitä vikaa tulee, itse korjaamalla oppii kummasti paremmin kuin korjaamolle viemällä.
Parempi olisi, että pääsisi ajelemaan, ettei taidot heti ruostu. Lähde vaikka itse mukaan vahtimaan, tai avusta oman auton ostossa.
Turha se kortti on, jollei taitoa pidetä yllä. Mielestäni ei autoa tarvitse antaa lainaksi, vaan pistää muksu rattiin aina, kun menette johonkin. Tai menette muuten vain ajelemaan. Näin taito kehittyy, vanhempi mukana valvomassa ja saatte hieman laatuaikaa yhdessä.
Kun muutaman kuukauden päästä olet varma hänen ajotaidoistaan, voit antaa auton lainaksi.
Samaa mieltä olen kuin edellinenkin vastaaja. Minulla oli jo kuukausia ennen kortin saamista kesätöillä hankittu parin mummotonnin auto odottamassa. Sitä kun laitteli kuntoon ja korjaili, oli ajoharjoitteluunkin tavallista ajattelevaisempi ote. Autoakin käsittelin sitten varovaisemmin kun se oli oma ja ylläpitämisen arvokin tuli siinä ymmärretyksi.
Jos nuoresi on tyttö, asia ei muutu miksikään. Minä olin tyttö ajokorttia ajaessani, ja nyt olen autoa ihan kohtuullisen hyvin korjaava nainen. :)
Jos olisit opettanut ITSE ajamaan poikasi autolla, ns opetusluvalla, olisi ite kortti maksanut reilusti alle 300€ ja esim. vuoden 86 Nissan Micra 200€ jolloni koko juttu olisi maksanut 500€ ja pojalle olisi jäänyt vielä auto käyttöön, ja se säästynyt 800€ olisitte voinut käyttää vaikka bensiiniin, vakuutuksiin jne.
tee nuorelle alusta asti selväksi, että autot eivät ole ilmaisia, eivätkä pysy ehjinä itsestään. Jos hän haluaa ajaa autollasi, sovitte hinnasta, jonka ajaminen maksaa sisältäen bensat, arvonlaskut, huollot... Sovitte myös taloudellisen vastuun mahdollisessa onnettomuustapauksessa. Jos nuori kolaroi, hän joutuu maksaan, kuin auto olisi hänen omansa.
Eiköhän se pelisäännöillä onnistu. Jos annat ilmaiseksi ajaa, varmasti kolhii autoasi ja ajaa vastuuttomasti.
"Jos annat ilmaiseksi ajaa, varmasti kolhii autoasi ja ajaa vastuuttomasti."
Kyllä varmasti!
Heti kun selkäsi käännät, rikkoo lapsi tahallaan kotia, varastaa perhehopeat ja kiduttaa koiraa.
Kova valvonta päälle ja pidät huolen, ettei jälkikasvu loisi kotona hetkeäkään ilman valvontaasi.
Mieti nyt vähän omaa käytöstäsi. Jos lapsesi olet tuollaiseksi kasvattanut, niin se on kyllä oma häpeäsi.
Jos auto on niin pyhä esine, ettei käyttöä kestä, niin kannattaa todella pitää huolta, ettei lapsi siihen koske.
Et taida sinäkään oikein luottaa ammattiopettajan antamaan pikakoulutukseen.
Minä opetin aikoinaan omat lapseni itse ajamaan, joten heti kun he saivat kortin, niin pääsivät tutulla autolla yksin liikenteeseen. Tottakai uudella kortilla pitää lähteä heti liikenteeseen.
Kai sinulla on sentään vakuutukset kunnossa? Muista, että se auto on vain peltiä, sitä saa uutta, mutta se arvokkain asia on siellä sisällä ajamassa. Parempi siis uudessa turvallisemmassa kuin vanhassa romussa.
Minun mielestäni uudet autot luovat vääränlaista turvallisuuden tunnetta. Auto on täynnä vilkkuvia varoitusvaloja, airbagejä, luistonestoja, ajonvakautusjärjestelmiä ja vaikka mitä. Itse opettelin ajamaan vanhalla raadolla, eikä todella tehnyt mieli sillä ainakaan kaahata. No, pakkohan se oli kumminkin koittaa miten lujaa kulkee, mutta kamalaa oli. Juuri kortin saaneena tampiona kolhin autoani muutamaan otteeseen, ja tietysti kohelsin ja poljin kuin tulpatonta mopoa. Vanhassa romussa ajo-ominaisuudet olivat vain niin hirvittävät, ettei nopeudet pääseet liiaksi nousemaan. Entä jos auto olisi ollut uusi? Olisin koheltanut samalla tavalla, tunaroinut ja varmasti kovemmalla nopeudella.