apua tarvitsen!!

Haluaisin lopettaa tupakan polton mutta olen kuullut että se lihottaa??jos näin on niin miksi? En haluaisi pilata hyvää vauhtia onnistuneessa laihduttamisessa...onko kellään kokemusta?
5392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jep, kyllähän se lihottaa, koska makuaistisi alkaa taasen toimimaan ja täten myös ruoka maistuu paremmalle.
Jos vaikka tupakanpolton sijaan alkaisit liikkua niin et liho.

Äänestä

monelta lopettaneelta kuullut, että he ovat lihoneet, kun ovat korvanneet sen tupakin ruualla, eli korvanneet riippuvuuden sillä...
ehkä auttaisi jos käyttäisit jotain nikotiini valmistetta ainakin aluksi ja lisäisit vielä liikuntaa...

Äänestä
  • Jos joku lihoo tupakoinnin lopetettuaan huomattavasti, syy on luultavasti edellisten kirjoittajien mainitsema: ruoka maistuu paremmalta, ja toisaalta syöminen tulee tupakoinnin tilalle.

    Tupakoinnin lopettaminen sinänsä saattaa nostaa painoa pari kiloa, vaikka kuinka liikkuisit etkä söisi enempää kuin ennen. Syy on siinä, että tupakoiva kuluttaa enemmän energiaa kuin tupakoimaton.

    Toisaalta: tupakka on terveysriski numero 1, josta kannattaa ehdottomasti luopua. Pari lisäkiloa ei ole mitään sen rinnalla, että vähennät huomattavasti riskiäsi sairastua tappaviin tauteihin.

    Onnea matkaan, itselläni on sama suunnitelmissa viimeistään loman jälkeen.

    Äänestä

itse juuri lopetin ja olen ollut nyt muutaman viikon polttamatta. aloitin laihiksen myös jokunen päivä sitten. itse taisin lihoa pari kiloa lopettamisen jälkeen, mutta osasyynä on myös suht epäterveellinen ruokavalio, että ei yksistään tupakoinnin lopettaminen lihota. aineenvaihduntaa tupakointi kiihdyttää muistaakseni 10%, että ei kovin paljoa tuokaan "laihduta". ala juomaan paljon vettä ja liikkumaan niin ei aineenvaihdunta hidastu. itse olen nyt laihtunut pari kiloa jo, joten kyllä se laihdutus onnistuu tupruttelun lopettamisen jälkeenkin. hankkiudu ensin eroon tupakasta, sitten alat vasta miettimään painoasi.

Äänestä

Lopeta vain pian. Siitä päätöksestä voi olla lopun elämääsi tosi iloinen. Minulla on keuhkosyövästä toipumista yrittävä puoliso ja voin kertoa, että ei ole kivaa. Toinen keuhko on poistettu, sytostaatit olivat jo tappaa ja nyt yritetään hengitellä yhdellä keuhkolla. Yskiminen ja limaneritys on päivittäistä, eikä tulevaisuudesta tiedä. Pari ylimääräistä kiloakaan ei ole mitään tämän taudin (jonka saa tupakasta) rinnalla! Sinä teet valinnan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tanttu kirjoitti:

Haluaisin lopettaa tupakan polton mutta olen kuullut että se lihottaa??jos näin on niin miksi? En haluaisi pilata hyvää vauhtia onnistuneessa laihduttamisessa...onko kellään kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu