Älkää syökö yötöissä

apeemvk

Vaihtuvassa vuorotyömallissa (yä, aamu, ilta) ei juuri kannata syödä yhtään mitään raskaampaa, alkaa väsyttämään todella paljon ja lihoaa helposti.

Uudessa tutkimuksessa lukee, että vaihtuvassa vuorotöissä yötyössä suoritettu ruokailu sekoittaa aivoja ja välittäjäaineita pitemmänpäälle ja muuttuvaan vuorokausirytmiin sopeutuminen on huomattavasti vaikeampi saavuttaa sekä tulee pahoivointia ja vapinaa erittäin usein . Verensokeritasapaino häiriintyy monilla todella selvästi.

Sen sijaan kannattaa juoda paljon, enemmän kuin normaalisti joisi (mieluusti vettä, vähän mehua, mutta ei hiilihappopitoisia juomia!) Myöskään energiajuomista ei ole mitään todellista hyötyä, pikemminkin päinvastoin. Kuten ei myöskään kofeiinipitoisista juomista esim. kahvi, jonka piristävä vaikutus todellisuudessa on luokkaa 20-30 min. Paras olisi jos olisi riippumaton mistään kofeiinipitoisista juomista.

Jos yövuorossa syö, kannattaa syödä jotain hyvin kevyttä ja tosi pieni annos. Tai sitten syö jotain energiapitoista kuten suklaapatukan (mutta ei täytä mahaa).B-vitamiinin säännöllisesta saamisesta on myös apua (esim. ravintolisä).

3

4737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Yötyöläinen-

      Kuinkas sitten on asian laita jos tulee nälkä? Teen kymmentuntista yövuoroa (pelkkää yötyötä) ja syön illalla ennen töihin lähtöä. Aamuyöhön mennessä maha kurnii kamalasti ja alkaa heikottaa jos en syö. Kohta kymmenen vuotta yötyötä tehneenä ja joka yö töissä syöneenä en ole huomannut sillä olevan mitään vaikutuksia terveyteeni. Jaksan paremmin valvoakin kun syön jotakin, se piristää. Tuo tutkimus, kuten kaikki aikaisemminkin lukemani, yleistävät. Kaikki yökyöpelit eivät väsy tai lihoa yöllä syömisen vuoksi.

      • riippinen

        Eiköhän tuo ole yksilöllistä että lihooko tai väsyykö yötöissä. itse olen tehnyt nyt 2kk:tta pelkkää yövuoroa (22-06), enkä ole huomannut lihovani,päinvastoin, yöllä ei oikeastaan edes ole nälkä joka tauolla. Syön yleensä hedelmiä, voikkareita, salaattia tai kaupan mikroruokia. Väsynytkään en ole sen kummemmin kuin päivävuoroa tehdessäni, vaikka työni välillä yksitoikkoista onkin. Kahvia juon pari kupillista yössä ja lisäksi vettä ja sokeritonta mehua.


    • AsDA

      kohtuullisesti. Luin jostain hoito-alan lehdestä, että ennen yövuoroa tulisi nukkua muutama tunti ja syödä hyvin. Jos haluaa välttää lihomisen niin ehkä kannattaa miettiä mitä suuhunsa pistää. Suklaapatukka ei vie nälkää pois ja verensokriarvon se nostaa vain hetkeksi ylös. Parhaiman tuloksen saa aikaan, kun ottaa evääksi jotain kuitupitoista evästä ja hedelmää. Elimistö on nimittäin aluksi virittäytynyt nukkumaan menoon, joten yövuoro aina sekoittaa elimistön omaa rytmiä.

      Mistäs B-vitamiinia saa? Sitä saa eläin peräisestä ruokavaliosta ainakin tuota tärkeää B12 vitamiinia. Kyseistä vitamiinia löytyy myös joistain energiajuomista. Nesteitä kannattaa nauttia ja syödä tasaisin väliajoin - ei liian raskaasti - kohtuudella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      21
      5067
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      3222
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1300
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      100
      1278
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1210
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1084
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      893
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      845
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      763
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      35
      742
    Aihe