Niin et ku downloadasin Kazaa v2.1:n eli sen media desktopin niin olis siitä ihan sellasta kysyttävää et ku sielt lataa muilta henkilöiltä mitä nyt lataakaan videoita tai biisejä ni onko tarve pelätä et samalla tulee jotai viruksia????!! onks kellää kokemuksia tällasesta?? tai toisinpäin et jos muut tarkastelee matskua mun koneelta ja lataa siitä ni voiks samall mun koneesee siirtyy joku virus?? täs koneella ei viel oo ehitty mitää kummempii viruksentorjuntaohjelmia asentaa, on nimittäin sen verran uus.
Ja sit viel et mikä se merkittävin ero et kumman valitsee tän kazaa v2.1(www.kazaa.com) tai Kazaa liten jonku version??
Ja sit viel et mikä se merkittävin ero et kumman valitsee tän kazaa v2.1(www.kazaa.com) tai Kazaa liten jonku version??
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itelläni on kazaa lite toiminut tosi hyvin.
Ainakaan vielä ei oo bugeja tullu. Imuuta sillä Norton antivirus-ohjelma.
ja muut pösilöt kazaan käyttäjät
http://tapani.digitoday.fi/tietoturva/showpage.php?id=1306
miten toi vakoilujuttu nyt liitty noihin mun kysymyksiin???
olen,että ei mitään merkitystä tavalliselle käyttäjälle.Litessä ja 2.1 versiossa on vain se ero että kun on 2.1 versio niin koneelle työntyy enemmän mainoksia johtuen vakoiluohjelmista.2.1 versio toimii jopa paremmin kuin lite.Ja olen huomannut että 2.0 versio toimii vielä paremmin.Jonkinlainen torjuntaohjelma kannattaa kuitenkin hankkia ennenkun imppaa kazaasta mitään ja eikä pelkästään kazaan takia saa niitä viruksia muualtakin imuroidessa.Ja spywaren poisto-ohjelma kannattaa myös hankkia.Useat väittävät että kazaa-litessä ei ole spywarea mutta tuskin pitänee täysin paikkaansa.
käytätte tollasia paska ohjelmia, millä voi tulla ihan mitä vaan paskaa. Ajahan ne spywaren poisto ohjelmat niin ei toimi koko paska, ja hyvä niin.
Vielä kerran:Paska.
Uus kone eikä virussuojaa.. No joo viruksia ja muita haittaohjelmia voi saada ihan mistä vaan mutta riski on myös noissa tiedostonjako ohjelmissa, koska porukka laittaa jakoon saastuneita tai saastutettuja tiedostoja.. Kazaassa leviää useita haittaohjelmia joten älä käytä jos et osaa käyttää virussuojaakaan..
Kannattaa myös muistaa että internet-palvelun tarjoajat puuttuvat laittomaan tiedostojen jakamiseen yhä herkemmin..
Kazaa on suoraan sanottuna sieltä ja syvältä, se on sekottanu monen ihmisen koneet aivan sekasin, siellä liikkuu paljon basili keltamahoja eli viruksia, kokeilkaa mieluummin vaikka WinMx taikka Imeshiä
Nyt täs on tällanen Norman Virus Control ja personal firewall. Onkohan riittävän hyvä?