Työvoiman palvelukeskukset julkaisevat sivuillaan myös asiakkaidensa mielipiteitä. Kovasti näyttävät olevan tyytyväisiä palvelukeskusten tarjoamiin palveluihin. Kyllä jokaisen pitkäaikaistyöttömän kannattaisi kysyä omasta työvoimatoimistosta, että olisiko mahdollista päästä työvoiman palvelukeskuksen asiakkaaksi.
”Onneksi jaksoivat puhua ympäri. Moni asia on sittenkin muuttunut parempaan suuntaan. Kahdesti viikossa kokoontuvasta ryhmästä vaan on kyse, mutta oikeasti viihdyn porukassa. Pitkästä aikaa on joku syy aamulla herätä.”
http://www.tyovoimanpalvelukeskus.fi/fi/?ID=1294
”Onneksi jaksoivat puhua ympäri. Moni asia on sittenkin muuttunut parempaan suuntaan. Kahdesti viikossa kokoontuvasta ryhmästä vaan on kyse, mutta oikeasti viihdyn porukassa. Pitkästä aikaa on joku syy aamulla herätä.”
http://www.tyovoimanpalvelukeskus.fi/fi/?ID=1294
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuo on niin hieno juttu, että lopetin tylsän palkkatyöni ja nyt olen mukana systeemissä. Helpottaa kummasti, ei tarvitse itse niin kauheasti punnertaa, kun joku toinen tekee aivotyöt puolestani. Ja hyvin tekeekin. Minä voisinkin kommentoida:
- "Minun nimeni on "Kalle". Olen työtön ja myönnän sen näin julkisesti. Systeemi tarvitsee oman osasenssa ja minulle lankesi tämä nakki. Mihin jonoon voin mennä ottaakseni ilmaistyötä vastaan?"
jos ilmaistyö kiinostaa niin esim. vapaaehtoistyöhön pääsee:
- Seurakunnalle
- Punaiselle ristille http://www.redcross.fi/
- 4h yhdistyksille http://www.4h.fi/
- Työttömien yhdistykselle
- Urheiluseuroille
Lisäksi on talkootyötä tarjolla monissa kohteissa kannattaa kysellä esim. remonttitalkoita. Tuttavien ja sukulaisten omakotitalot, rakennuskohteet, puutarhat ym.
Vastasin tuossa jo aiemmin - mahdollisesti juuri sinulle - että kyseessä on siis mainos. Niihin ei yleensä pruukata valita kuin myönteisiä kommentteja.
rento meninki, ei urakkaa ja muukavaa puuhastelua kivoja tätejä ym.
Mene! sinääääääääääääääää