Haastan miehet alkamaan tästä hetkestä nollatoleranssikampanjaan tämän vuoden loppuun asti. Kampanjan tarkoituksena on olla antamatta naislle mitään, josta olisi naiselle taloudellista etua jos se maksaa miehelle jotakin.
Tarkoittaa esim. bensakuluja jos naist apitäisi kuljetuttaa jonnekin niin mies maksaa bensat ja nainen myhäilee kun ei tarvitse maksaa mitään.
Jos nainen ihmettelee miksei sinulta irtoa rahaa niin näytä hänelle tämä kirjoitus ja kerro osallistuvasi nollatoleranssi kampanjaan taloudellista etua tavoittelevien naisten vitutukseksi.
Nainen, jos mies on mukava niin ole tekemisissä hänen kanssaan vaikkei hän olekaan sulle kävelevä pankkiautomaatti.....maksa omat kulusi itse, maksa bensarahaa miehelle....maksa omat evääsi ja juomasi.
Kiitos selkärankaa omaaville miehille, tehdään maailmasta parempi paikka ja laitetaan pummit kilometritehtaalle.
Tarkoittaa esim. bensakuluja jos naist apitäisi kuljetuttaa jonnekin niin mies maksaa bensat ja nainen myhäilee kun ei tarvitse maksaa mitään.
Jos nainen ihmettelee miksei sinulta irtoa rahaa niin näytä hänelle tämä kirjoitus ja kerro osallistuvasi nollatoleranssi kampanjaan taloudellista etua tavoittelevien naisten vitutukseksi.
Nainen, jos mies on mukava niin ole tekemisissä hänen kanssaan vaikkei hän olekaan sulle kävelevä pankkiautomaatti.....maksa omat kulusi itse, maksa bensarahaa miehelle....maksa omat evääsi ja juomasi.
Kiitos selkärankaa omaaville miehille, tehdään maailmasta parempi paikka ja laitetaan pummit kilometritehtaalle.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jep jep. Naiset huutavat joka paikassa tasa-arvon nimeen,
mutta saavutetuista eduista ja heitä hyödyttävistä jutuista
pidetään kiinni ja kuitataan ne "hyvinä käytöstapoina"
ja "herrasmiesmäisyytenä".
Sinällään tarjoamisessa ei ole minusta mitään pahaa, jos
se tapahtuu omasta tahdosta. Kyllä minäkin välillä tarjoan
mukaville tyypeille tai kavereille. Huvittaa vain tuo "miehen kuuluu
aina tarjota", kun siihen vedotaan aina hyvänä tapana. Eikö
miehelle tarjoaminen ole hyvä tapa?
Haastan samoin naiset heti tekemään avioehdon. Luokitelkaa kaikki mitä hankitte, älkääkö antako rahanne soljua vessapaperiin ja paskana ulos. Usein perheessä johtaa taloutta miehet, koska se on kuulunut miehelle.
Nainen maksaa päivähoitokulut, ruan, vaatteet, sähkälaskun, lapsen lelut, jne. Mies ostaa talon ja auton, ja vaatii osituksessa itselleen enemmän, vaikka on panostettu yhtälailla. Tämäkin aiheuttaa riitaa, kun on pienenmmät tulot.
Eikä siinä kaikki, miehen ehdoilla meennään ajtkuvasti autoajelulle, matkoille, tmv. harrastusiin perheen kanssa, lapset oireilevat kun eivät voi kehittyä omana itsenään.
Niin kauan kun mies sählää ja toteuttaa vain itseään maksakoon, jos yhteistyöhön on kykyä, on naiset varmasti tulossa vastaan. Poikkeuksia löytyy, olemme yksilöitä kaikki.
pean heti listaamaan asioita joista pitää luopua tai sitten laskuttaa "edunsaajaa".
Esim.
-valmistamani illalliset, aamiaiset, välipalat ym.
-keittokirjat
-ruokaviinit
-iltakonjakit
-saunaoluet
-sähkönkulutus jokaiselta järjestämältäni saunakerralta (ai niin, myös ne saunamakkarat ja paljonkohan sitä parempaa, miehen jumaloimaan väkevää sinappia on mennyt. Sekin pitää aina erikseen hallista hakea raitiovaunua käyttäen, kertalipun hinta oli muistaakseni 2,20)
- siivouskulut
- tekstiilien, erityisesti lakanoiden pesemisestä koituneet välilliset ja välittömät kustannukset.
Jos oikeasti olisin tekemisissä "nollatoleranssi"-miehen kanssa,
en rupeaisi listaamaan omia investointejani ja vertaamaan niitä hänen besakuluihinsa.
Sanoisin ihan kauniisti kiitos ja näkemiin.
Ja hui kauhistus!!!!
Miesystäväni osti minulle kengät eilen ja minä hänelle silkkisolmion viime viikolla.
Pitäisiköhän nyt kaivaa kuitit esiin että
nähtäisiin kumpi otti tässä takkiinsa.
Tuntemattomien naisten kanssa tehdyistä ensi treffeistä lienee kyse ja muista sen jälkeisistä treffeistä julkisilla paikoilla kun ei ole vielä saatu seksiä naiselta, ei tietenkään kiinteässä seurustelu tmv. suhteesta ollut kyse jossa seksiä on runsaasti tarjolla.
Itselläni kitsastelu loppuu siinä vaiheessa kun elimeni on naisen elimessä kiinni tyynnyttävässä, edestakaisessa liikkeessä.
Ei tässä puhuta vakituisista parisuhteista vaan näistä h*lvetin naaraslokeista, jotka vedättää itselleen kaikkea mahdollista röökistä kledjuihin ja taksipalveluihin deittailun nimissä. Turha inistä tasa-arvosta niin kauan kun mies on "velvollinen" maksamaan kaiken treffeillä.
yleensä ohjeena toisille, on että sano ystävällisesti, häivy, vedä nokkaan, huomauta ilkeästi. Näitä huonkäytöksisiä torvia liikkuu silloin tällöin maastossa, ja jotkut jopa repsahtaa koukkuun, sanotaan että naiset rakastuvat retkuihin. Väärinkohdeltua paijataan, mutta asiallista suhtautumista tapaa harvoin tällekään konstikkaalle.
On surullista että joku jää toistamaan jotain epämiellyttävää tapaa, kunnioituksella voi joskus onnistua ihmisen huomion asiaan ja hän pystyy näkemään itseään.
Ap mainitsee naisen kuljettamisen autolla ja eväiden maksamisen.
Jos tuntemattomista naisista ja treffeistä on kyse,
nainen tuskin kinuaa kyyditystä kovinkaan pitkälle.
Moni nainen ei edes lähde tuntemattoman gentlemannin autoon.
Mutta siitä vaan taksamittaria autoon asentamaan,
pesän saamista se tuskin kuitenkaan edistää.
Mulla on jo asunto valmiina, ei tarvitse rakentaa uutta. Ja naista en ota samaan asuntoon asumaan kanssani koskaan pilaamaan vapauttani.
Jos nainen on tavannut miehen muutaman kerran niin kyllä se jo sen verran oppii luottamaan mieheen, että pyytää kyytiä.
Ja on niitä rohkeampiakin naisia kuin säälittävät pelkurit jotka eivät autoon uskalla istua...puolusta sä vaan arvokasta pesääs, ettei kukaan pääse törkkimään sitä.
latoleranssia.
Itseäni asia ei henkilökohtaisesti koske.
En käy netti enkä muillakaan treffeillä elämäntilanteeni takia.
Hyvä että sinulla on jo se oma asunto valmiina,
eikä uuttakaan tarvitse rakentaa.
Saattaa olla että tämä nostaa markkina-arvoasi joidenkin ihmisten silmissä.
Mitään yli-ihmistä tai jumalan lahjaa naisille se ei sinusta kuitenkaan tee, yllättävän monella suomalaisella on se oma tupa.
Mieheen voi luottaa jos hän on luottamuksen arvoinen, siitä huolimatta en usko naisten kinuavan kyydityksiä pitkin maakuntia puolitutuilta.
Pesä voi hyvin,
eikä tämän ikäisellä tädillä ole mitään harhakuvitelmia sen arvosta.
Sitä tökkii saman ikäinen vanha setä,
ei toki niin kiihkeästi ja usein kuin nuoruuden inolla parikymmentä vuotta sitten,
mutta joskus kumminkin....
Tulet ehkä joskus huomaamaan että kaikki mielipiteet ja ajatukset eivät ole riippuvaisia kyseisen henkilön omasta tai hänen perheensä kulloisesta tilanteesta.
Elämää löytyy oman napanöyhdän ulkopuoleltakin,
usko vaan.
Kuka tässä oikein puolustelee, ja selittelee, vihaa ja kiukuttelee kuin pikkukakar`?, Opettele nyt ensin vuorovaikutustaitoja.
hyvä esimerkki vuorovaikutustaidoista?
Kenties voit luoda uuden uran tällä saralla...
Huh! En tiedä millaisten naisten kanssa te miehet käytte treffeillä, mutta kuulostaa jo melko uskomattomalta, jos jotkut naiset laittavat/saavat miehen maksamaan kaiken "röökistä kledjuihin ja taksipalveluihin deittailun nimissä". En ole IKINÄ kuullut tuollaisesta naisesta, vaikka tunnen paljon miehiä deittailevia naisia!
En kyllä ole koskaan kuullut pienintäkään huhua, että jollekkin olis pitänyt vaatteetkin ostaa!! :D Eikö tuo ole miehen tyhmyyttä, jos alkaa kaiken maksamaan ventovieraalle pillua saadakseen? Tuohan on jo suoraan verrannollinen maksulliseen naiseen... jokuhan täällä jo niin kauniisti kuvailikin että "Itselläni kitsastelu loppuu siinä vaiheessa kun elimeni on naisen elimessä kiinni tyynnyttävässä, edestakaisessa liikkeessä." :D Jos nollatoleranssilinjalle lähdetään, niin voi olla ettet kovin pian pääsekään naisen kanssa tähän "tyynnyttävään, edestakaiseen liikkeeseen". Kyllä suurin osa ihan tavallisistakin naisista säikähtää, jos mies pyytää treffeille ja alkaa jokaisesta naisen juomasta vesilasillisesta yms perimään naiselta rahoja. :D
Sovitaankos nyt sitten samantien niin, että kun kerran miehet päättävät että MITÄÄN ei naisille makseta, niin naiset sitten päättävät AIVAN ITSEKSEEN, että milloin sitä seksiä harrastetaan? Jos nyt ei huvita tai kiinnosta, tai miehestä ei oikeen pääse selvyyteen että mikä sitä kiinnostaa ja minkä perässä se on, niin voihan se olla pojat, että joudutte odottelemaan... kuukausia... kuukausia! ;) Ehkäpä meitäkään ei enää huvita pitää mitään kiirettä näihin sänkyhommiin menemisessä... :P
tää on vaikea toteutta varsinkin jos olet player ;)
mutta hyvä idea kuitenkin
ottaa päähän itse aina tarjota kaikki.
riitä, että itse hoidat treffisi niikuin haluat? Etkö uskalla olla tarjoamatta kahveja elleivät kaikki muutkin miehet tee samoin? Jos sinusta on oikein että molemmat maksaa omansa (olen muuten samaa mieltä) niin miksi tarvitset koko maailman puolellesi? Usko hyvä mies itseesi äläkä ole tuollainen ruikuttava nössö!
Olen harrastanut treffeillä käyntiä yli 10-vuotta ja vankan kokemukseni mukaan ( kaverieni kokemukset) tämä "nollatoleranssi"-idea on
a) pihien
ja/tai
b) naisvihamielisten
miesten puhetta. En ymmärrä miksi mies ei missään nimessä voisi tarjota treffikumppanilleen vaikka yhtä kahvia tai siideriä. Mikä se semmoinen periaate on, että ollaan epäkohteliaita? Kyllä minä ainakin mielelläni tarjoan ystävilleni (myös miehille) ihan siitä syystä, että tahdon ilahduttaa heitä ja osoittaa välittämistä. Ei kai kukaan kuvittele, että p****a voisi ostaa jollain yhdellä ravintolaillallisella? En minä ainakaan ole niin halpa :D
Olen huomannut, että tämä tarjoamispolitiikka oikeasti korreloi muiden luonteenpiirteiden kanssa. On sellaisia "nollatoleranssi" miehiä, jotka seurustellessa paljastuvat piheiksi myös muutenkin kuin taloudellisessa mielessä. Jotkut taas ovat hirveän naisvihamielisiä (kuvittelee, että kaikki naiset haluavat vain hyväksikäyttää häntä eikä kukaan nainen voi olla hänestä oikeasti kiinnostunut). Tällainen naisvihamielinen asenne näkyy myös muussakin kuin tarjoamispolitiikassa!
Nollatoleranssimiehiä en huoli, se kertoo juuri epäherrasmiesmäisestä asenteesta, jota vihaan sydämeni pohjasta. Miehet saa luvan olla miehiä, kiitos vaan!
lisätä, että jos riitely rahasta alkaa ensi treffeillä niin voi herran jumala mikä sota on pystyssä jos joskus erehtyy alkaa seurustella. Aika moni pariskunta kuitenki riitelee siitä lähes päivittäin, vaikka suhde olisikin alkanut mukavasti.