Mikäli...?

..kirjoittaisit kirjan, millainen kirja?
..tekisit elokuvan?
..säveltäisit laulun?
..kirjoittaisit runon?
..tekisit näytelmän?
..tekisit dokumentin?

Aihe, pääosan esittäjät, tyylilaji, juoni...yms. saa rönsyillä :)
7520
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kirjoittaisin kirjan "slackereista", hyvää suomennosta en tiedä mutta kyseessä kuitenkin krooninen alisuoriutuja, kenties älykäs ja lahjakaskin tyyppi joka ei ole hypännyt oravanpyörän kyytiin. Elokuvan tekisin samasta aiheesta, tyylinä draama ja sekaan ripaus mustaa huumoria. Mallia ottaisin Clerksistä ja vastaavista mutta tietysti kotimaiseen lähiöympäristöön siirrettynä.

Aihe on vain tavattoman mielenkiintoinen ja itsellekin jokseenkin läheinen, ehkä tuon kirjan vielä joku päivä kirjoitankin. Omakustannepainoksia voi tiedustella kahdenkymmenenneljän vuoden päästä.

Äänestä
  • miksi juuri kyseinen aihe ja puitteet? :)

    Äänestä

  • Kaverina on yksi tälläinen alisuoriutuja, suorastaan älykäs kaveri, pääsisi pienellä vaivalla vaikka mihin elämässään mutta kaveria ei vain huvita. Jos itsellä olisi samanlainen aivokapasiteetti niin ei tarvitsisi köyhäillä :(

    Äänestä

  • lempi kirjoitti:

    miksi juuri kyseinen aihe ja puitteet? :)

    Sellaiset putkimaiset menestystarinat nyt vaan ovat kuolettavan tylsiä, kuten menestystarinat yleensä. Ja kun itse on tämmöinen laiska vätys, joka on aina rimaa hipoen selvinnyt kaikesta, niin tuo kai tuntuu läheiseltä. Onhan siinä hiukan kapinahengen tuntuakin mukana (ei tosin tarkoituksellista koska sehän vaatisi yrittämistä ;P), kun kaikessa menestymis- ja suorittamispaineessa joku jolla olisi potentiaalia ei vain tahdo käyttää sitä vaan jättää lahjansa käyttämättä.

    Äänestä

voisi tehdä vaikka peliriippuvaisista. Mun mielestä niitä ei niin hirveästi ainakaan ole. Ja sitä kuuluisi käsitellä niinkuin siltä suunnalta, mitä sen ihmisen pään sisällä liikkuu ja mistä kaikki on saanut alkunsa, vaikka ihan lapsuudesta lähtien.

Äänestä

.kirjoittaisit kirjan, millainen kirja?

Traaginen 12-osainen eepos Iijoen varrella asuvan kuihtuvan suvun elämänvaiheista.

..tekisit elokuvan?

Mustavalkoinen mykkäelokuva, aiheena murha maalaiskylässä.

..säveltäisit laulun?

Horror-musiikkia tai todellista Black Metalia.

..kirjoittaisit runon?

Kirjoittaisin siitä kuinka Lisa kuoli Peterin tekemän katalan petoksen vuoksi ja kuinka Marie oli tehtaillut tämän kaiken vain kostaakseen Lisalle.

..tekisit näytelmän?

Goottimurhenäytelmä se olisi.

..tekisit dokumentin?

Kuinka suomalainen juo viinaa. Aikamme häkellyttävät paljastukset. Onko suomalainen kansanterveys vaarassa?

Äänestä

tehdä kaikkia erikseen niin
tekisin elokuvan jossa kirjailija kirjoittaisi näytelmää, jossa dokumentin tekijä olisi rakastunut elokuvan pääosan esittäjään, joka tekisi rakkausrunon kirjailijalle, joka esittäisi sen laulaen dokumentin tekijälle. Tämän sitten myisin Hollywoodiin ja tulisin rikkaaksi...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


lempi kirjoitti:

..kirjoittaisit kirjan, millainen kirja?
..tekisit elokuvan?
..säveltäisit laulun?
..kirjoittaisit runon?
..tekisit näytelmän?
..tekisit dokumentin?

Aihe, pääosan esittäjät, tyylilaji, juoni...yms. saa rönsyillä :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu