Kuinka hyvin teillä muistetaan, jos toinen kertoo menojaan, harrastuksiaan, palavereitaan tms? Meillä ei muista kumpikaan mitään, toiselle tärkeät jutut menee ihan ohi korvien.
Välinpitämättömyyttä
vai huono muisti?
7906
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
maillä minä muistan jos minulle muistetaan kertoa... yleensä muistetaan, joskus ei kuitenkaan, jolloin tulee hieman huijattu olo. itseäni häiritsee valtavasti, jos minulle ei muisteta kertoa menoista. tulee vähän sellainen olo, ettei toinen välitä.
itselläni menoja aika vähän, ja niistä kyllä muistan kertoa.. mieheni ei yleesä muista koska menoni ovat, mutta eipä tuo näy hirveästi häntä häiritsevä.
ettei kukaan ole läsnä missään. Joskus kyllä v*tuttaa, kun itsellä on joku tärkeääkin tärkeämpi päivä ja josta on puhunut useaan kertaan, niin toinen ei muista kuulleensa mitään! Olis varmaan ihan sama mitä kotona höpöttäis... No, kuten sanoin, syyllistyn itse ihan samaan.
meillä sellasia menoja että tarttee kummankaan muistaa...pitää laittaa vaikka muistilappu jääkaapin oveen niin eiköhän muista.
"Lähden huomenna työmatkalle Kiinaan,
palaan kolmen viikon kuluttua."
Kolmen viikon matka Kiinaa kyllä varmaan tulisi mainittua ja muistettua =)
Mutta joo, mies ei muista mitään päivämääriä. Kyllä hän muistaa, että sinne kastejuhlaan piti joku viikonloppu mennä, mutta päivämäärästä ei ole hajua vaikka hän itse olisi sen minulta viidesti kysynyt. Ei siinä mitään. Muistuttelen riittävän usein ja laitan tärkeimmät kalenteriin.
Ehkä se on tavallaan välinpitämättömyyttäkin. Tuskin kyseinen kastejuhla oli miehelle kovin tärkeä, vaikka minä olenkin. Ja jos en tarkalleen muista miehen seuraavan työmatkan lähtöpäivää, se ei tarkoita ettenkö välittäisi miehestä, vaan että minun elämäni kannalta ei ole ratkaisevaa lähteekö juhannuksen jälkeisenä tiistaina vai torstaina kahdeksi yöksi, koska selviän kyllä =)
Kyllä ihminen, joka on aidosti kiinnostunut ja ihastunut/rakastunut toiseen, muistaa ainakin yleensä toisen menot ja meiningit. Kokemukseni mukaan ihminen, joka ei muista toisen tärkeitäkään menoja ja suunnitelmia, on suhteessa jostakin käsittämättömästä syystä, muttei sen toisen osapuolen.
Neuvon sinua arvostamaan itseäsi. Keskustelkaa asiasta.
Laittakaa seinälle jääkaapin viereen sopivan kokoinen kalenteri (niitä tulee vuoden vaihteessa jokapaikasta ilmaiseksi).
Aina kun joku uusi meno tai muistettava juttu tulee, niin se kirjoitetaan kyseisen päivän kohdalle kalenteriin, vaikka siihen tapahtumaan olisi aikaa päivä tai kolme kuukautta..
"hammas klo 11.20, häät 13.00, kiinaan lento klo 15.15"!
Onko muka hankalaa?
Aivan sama kuka sen kirjoittaa, kunhan se on siellä kaikkien luettavana ja tarkastettavana. Ei tarvi muistella tälläisia pikkuasioita päässään koko aikaa.
Ja varsinkin; kukaan ei voi väittää, ettei tiennyt asiaa, kun se on siinä luettavana...
Meillä on toiminut jo 28 vuotta ja lasten perheissä jatkuu sama juttu...