Ensin syytetään serbialaista lesbo-solistia, sitten maamme roskalehdistöä, kohta puolta maamme kansasta. Missäköhän mopo karkasi käsistä? Tuskin ihan tuulesta temmattua?
Se hyvä puoli tässä on nähty, miten yhtenäinen kansamme on. Maamme ruokakulttuuria on ennenkin solvattu, muistaakseni oliko itse Berlusconi. Nyt sitten tämä urean päähänsä uittanut tähdenlento. Pitääkö kansan vain niellä kaikki paska hiljaisuudessa? Muut nauravat sivusta, että ovatpa aaseja, kun eivät puoliansa osaa pitää. Kyllähän suvaitsevaisuutta olla pitää ja tiettyjä asioita pitää katsoa hiukan sormien läpi, mutta kyllä liika on liikaa.
Minä ainakin olen sen verran isänmaallinen, etten todellakaan suvaitse maamme/kansamme solvaamista enkä lippumme häväistystä. Ja niin näyttää ajattelevan moni muukin.
Se hyvä puoli tässä on nähty, miten yhtenäinen kansamme on. Maamme ruokakulttuuria on ennenkin solvattu, muistaakseni oliko itse Berlusconi. Nyt sitten tämä urean päähänsä uittanut tähdenlento. Pitääkö kansan vain niellä kaikki paska hiljaisuudessa? Muut nauravat sivusta, että ovatpa aaseja, kun eivät puoliansa osaa pitää. Kyllähän suvaitsevaisuutta olla pitää ja tiettyjä asioita pitää katsoa hiukan sormien läpi, mutta kyllä liika on liikaa.
Minä ainakin olen sen verran isänmaallinen, etten todellakaan suvaitse maamme/kansamme solvaamista enkä lippumme häväistystä. Ja niin näyttää ajattelevan moni muukin.
Vastaukset 13
Vanhimmat
...antaa sellainen kuva, että kansamme on huumorintajutonta, äkkipikaista, johdateltavissa olevaa, yllytyshullua, itsekritiikitöntä, aggressiivista, huonosta itsetunnosta kärsivää ja aivan käsittämättömän tyhmää?
Ai, ei.
No, sellaista kuvaa sinä ja ne muutama muu nyt kuitenkin Suomen kansasta yrität levittää. Toivottavasti edes äitisi on sinusta ylpeä. Minä en.
humoristeja.
täyttävän jokaisen noista kriteereistä. Ole hyvä vaan ja taputa!
Vai että huumoritajutonta?
Suksi suolle!
Ei helvetissä. Vai res.ylil. Kerropa sinä sitten viisaana, suurena sotapäällikkönä meille "lapiomiehille", mitä se isänmaallisuus oikein mielestäsi sitten on?
Tiedän, että näitä ominaisuuksia mitä luettelit oli eräällä keskieurooppalaisella kahjolla toisen maailmansodan aikoihin, vaan tuskin alennut meitä siihen kastiin laskemaan. En sentään ole mikään IKL:n edustaja. Jotenkin vaan tuntuu, että tämä yleiseurooppalaisuus on vienyt mailta itsearvontunnon. Kumartaa pitää vaikka sapelilla hakattaisiin.
Ja tämä Suomen kansan tyhmin osa ei ole yhtään enempää.
Kummalla puolella kuvittelet olevasi?
Kun nyt itse viittasit Natsi-Saksaan, niin ajattelpa, miten helppoa kansankiihottaminen näyttää olevan 2000-luvun Suomessa!
Ja sitten kysymykseesi isänmaallisuudesta.
Isänmaallisuutta on:
- puolustaa suomalaista työtä ostamalla Suomessa valmistettuja vaatteita, suomessa tuotettua ruokaa jne.
- puolustaa muita suomalaisia ja siinä sivussa muitakin ihmisiä, ettei kenenkään tarvitsisi pelätä nakkikioskin jonossa tai puiston läpi kotiin oikaistessaan, oli sitten päivä tai yö
- puolustaa aitoa suomalaista kulttuuria
- puolustaa Suomen
- tehdä työtä, jos sitä on tarjolla
- tehdä työnsä hyvin
- olla sotkematta kaunista kotimaatamme tupakka-askeja, mäyräkoirannahkoja ja muuta roskaa ympäristöönsä viskelemällä
- kunnioittaa kanssaihmisiä, vaikka he eivät olisi täydellisiä
- antaa suomalaisista fiksu vaikutelma ulkomaalaisille
- maksaa säädetyt verot ja maksut
- noudattaa lakeja
- äänestää
- liputtaa Suomen lipulla, kun on siihen aihetta
- osata lippulaulun ja kansallislaulun sanat ja laulaa niitä ääneen eikä vain aukoa suutaan
- edes yrittää puhua ja kirjoittaa armasta äidinkieltämme (on se sitten kumpi tahansa, miksei molempiakin) oikein ja kieltä kunnioittaen
- puolustaa maata ulkopuolelta tulevaa hyökkäystä tai painostusta vastaan
- puolustaa maamme intressejä EU:ssa, WTO:ssa ja muissa kansainvälisissä yhteyksissä.
Isänmaallista ei ole:
- tatuoida itseensä kansallisuustunnuksia
- ajaa päätään kaljuksi
- vetää herne nenään joka asiasta, josta joku on kanssamme eri mieltä
- haukkua nettipalstoilla milloin Ruotsin, milloin Serbian, milloin kenenkin euroviisuedustajia, jääkiekkojoukkueita jne...
- heilutella urheilukilpailuissa väreiltään ja mittasuhteiltaan vääristyneitä Suomen lipun irvikuvia.
Epäisänmaallista on:
- antaa suomalaisista vastenmielinen ja umpityhmä vaikutelma turisteille
- antaa suomalaisista vastenmielinen ja umpityhmä vaikutelma tänne töihin tai opiskelemaan tulleille
- antaa suomalaisista vastenmielinen ja umpityhmä vaikutelma tänne vainoa paenneille
- antaa suomalaisista vastenmielinen ja umpityhmä vaikutelma kirjoittelemalla mitä sattuu ulkomaisille nettisivuille
- antaa suomalaisista vastenmielinen ja umpityhmä vaikutelma huutelemalla urheilukilpailuissa vastapuolen pelaajille ja kannattajille
- antaa suomalaisista vastenmielinen ja umpityhmä vaikutelma örveltämällä idioottimaisesti ulkomailla
- antaa suomalaisista vastenmielinen ja umpityhmä vaikutelma örveltämällä idioottimaisesti kotimaassa
- antaa suomalaisista vastenmielinen ja umpityhmä vaikutelma örveltämällä netissä
- lisätä kansakuntamme keskinäistä eripuraa lietsomalla oman maan sisällä erilaisia vastakkainasetteluja (maalaiset vs. kaupunkilaiset, pohjoinen vs. etelä, stadi vs. muut, ruotsinkielist vs. suomenkieliset, vasemmisto vs. oikeisto...)
- kirjoittaa yhdysssanat erikseen, aloittaa virke pienellä alkukirjaimella, laiminlyödä välimerkit, unohtaa lauserakenne ja muutenkin raiskata äidinkieltä ja vieläpä todeta ylimielisesti, että mitä väliii
- sotkea Suomen lippu kirjoittamalla siihen tussilla Kimi Räikkönen tai jotain muuta asiaan kuulumatonta (niihin irvikuvalippuihin voitte kirjoittaa, mitä tykkäätte, mutta älkää väittäkö niitä Suomen lipuiksi)
- Laahia Suomen lippua maata pitkin sillä likaista katua luututen jonkun urheilukilpailun, laulukilpailun tai muun vastaavan kansanjuhlan kunniaksi
- pitää lakki päässä, kun lauletaan Maamme-laulu tai nostetaan lippu salkoon
- olla avaamatta ovia ja antamatta istumapaikkaa sotaveteraaneillemme ja muille pitkän päivätyön maamme rakentamiseksi tehneille.
Tässä nyt vain muutamia esimerkkejä.
Jospa silläkin tarmolla, mikä nyt on käytetty yhden nuoren Serbialaislaulajan sovaamiseen, olisikin vaikkapa kerätty roskia kaduilta tai kannettu vanhusten ostoskasseja kotiin, olisi maamme taas pikkuisen parempi paikka meille suomalaisille.
Minulla on huono mielikuvitus.
Kantsiskohan sun kehittää sitä.
Faktoilla mennään.
Näinhän se on.
Minua loukkaa hirveästi tuo ihonvärin mollaaminen ja ketä vaaleaihoista ei loukkaisi noin törkeä teksti.
Ihmisiä ei saa ihonvärin perusteella haukkua.
Minä en myöskään pidä enää ko laulajaa Euroviisuvoittajana.
Mielestäni Suomen ei pitäisi lähettää edustajaa ensi vuonna ollenkaan kilpailuun.