Tässä eräs maailman suurimpia IT-yrityksiä harrastaa sellaista irtisanomista, että yhtäkkiä porukalle tarjotaan vuoden liksa ja jos et allekirjoita niin uhataan, että "tämä tarjous ei toistukaan ehkä enää ensikuussa"! Aika röyhkeää ja asia pannaan kertomaan työntekijälle joku alempi työntekijä, ei missään nimessä mikään pomo! Pomot välttelee ja kokemattomia koulutetaan hajoittamaan ja hallitsemaan. Näin helppoa se on Suomessa! Heti perään yritys kertookin yllättäen parantuneesta markkinatilanteestaan! Niin ja irtisanomis-kiristykset tehdään aina lomakauden kynnyksellä kun tutkitusti taistelumotivaatio on heikko ja työntekijät unelmoi kesälomista ja matkoista ja muutenkin kaikki "tärkeät" henkilöt poistunevat "sopivasti" lomille. Suunniteltua duunarin huijausta Suomessa.
Vastaukset 2
- mun mielestä
on hyvä tarjous, eikä mikään uhkaus.
- lähtisin heti
Sellaista työpaikkaa ei olekaan, josta ei kannattaisi lähteä, jos saa tuollaisen tarjouksen! Tyhmää jättää tilaisuus käyttämättä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1662800
- 561159
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r160957Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....57907- 4859
- 83787
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.173780Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e180727Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.205695- 6684
- 59666
- 53657
- 67646
- 55608
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?21588Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?125563Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66549Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32538- 34527
- 55508