mitenkäs on arvon naiset, onko tapahtunut niin että e-pillerit on vieny halut ihan kokonaan pois tai ainakin vähentänyt?? Alkaa jo epäilyttää kun muija sanoo joka kerta kun mulla haluttaa että no kun noi pillerit on vieny halut niin ei nyt. Ja joka kerta kun ei haluta niin syy on pillereissä, ei ikinä missään muualla. Kertokaa kokemuksia!! Tahtoo ymmärtää!!!
e-pillerit....
Gaba
243530
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Söin muutaman vuoden pillereitä ja haluni katosivat pikkuhiljaa. Kun lopetin pillerit halutkin palasivat.
Eräs kaverini sai raivokohtauksia sen jälkeen kun aloitti e-pillerit. Lopetti pillerit ja luonne tasaantui.
täällä...katos halut ja tuli raivareita
tosin söin vuosikausia pillereitä ja jotenkin hormonitoiminta muuttui eikä pillerit enää sopineetkaan ja siitä kaikenlaisia muitakin ongelmia kuten hirveä päänsärky
Onneksi älysin jättää ne pois mutta mitä nyt sitten kun kortsuja täytyy käyttää...enää en itseeni halua mitään pillereitä enkä kierukoita,
sterilisaatio taitaa olla ainoa vaihtoehto
Kyllä vain pillerit vievät halut... Itse söin niitä monet vuodet ja jouduin jättämään ne pois sairauden takia ja kas kummaa...haluan nykyään useammin, kuin mieheni...
Tosin tämäkin aivan yksilöllistä, kuten sekin, että jotkut sairastuvat pillereistä vakavasti ja jotkut taas eivät.
Voi hyvinkin olla..Minulla ainakin muutos oli aika radikaali; ennen tahto joka päivä ja nyt ehkä kerran viikkoon jos sillonkaan..
Jeh, kyllä ne pillerit selvästi haluja vähensi, mutta vielä kamalampaa on että myös tuntoherkkyys väheni.
Siis sekä määrä että laatu:(
Ehkäpä juuri tämän takia naisella halut vähenee, jos ei seksi enää tunnukaan samalta?
Minun kohdallani voi sitten varmaan sanoa että mitähän tapahtuisi jos jättäisin pillerit pois? Ainakin nykyisessä suhteessani (pari vuotta vanha) haluan melkein joka päivä, eri asia sitten jaksetaanko... en voi siis sanoa että pillerit olisivat vaikuttaneet minun seksihaluihini.
ymmärtänyt! Miten toikin on mahdollista, haluu mut ei jaksa? Kun mä haluun niin taatusti jaksan ja kauan. Turhaa sälinää. Pillereitä en syö, koska ne vähentää halua.
Asiahan on näin että varsinkin arki-iltoina työpäivän ja harrastusten jälkeen ollaan joskus niin väsyneitä että ei rueta koko hommaan vaikka haluttaiskin. On huomattu että muuten hommassa menee koko yö, ainakin meillä, kun väsyneenä se ei tunnu niin hyvältä ja menee jyystämiseksi. Mut tietysti silloin jos toinen on ihan pistoksissa, silloin kyllä annetaan mennä. Alkuaikoina harrastettiin seksiä aika usein aamuyöhön asti, aamulla töissä sen huomasi... Sitä paitsi joskus on ihan ihanaa vaan hyväillä ja pussailla toista, eikä aina mennä loppuun asti.
Eipä ole minullakaan pillerit vaikuttanut mitenkään haluukkuuteni.Halutaan ukon kanssa yhtä paljon ja yhtä aikaa.Mutta taitaa olla niin että eri pillerit vaikkuttaa eri henkilöön eri lailla.Kannaisikohan koittaa vaihtaa pillerien merkkiä...niitäkinhän on aika montaa laatua.Eräs tuttuni joutui armeija aikana syömään joitan tosi "vahvoja" pillereitä, joiden takia alkoi kartaa miehensä kosketusta ja oli ärtynyt ja muuta mutta vaihtoi pillerimerkin ja kaikki on taas ok
Kyllä vähentää haluja tai oikeestaan ne katoaa!!
Lopetin pillerit ja aah taas haluttaa... ;)
Ei enään niitä "myrkkyjä"...
Ei asia niin yksiselitteinen ole...itse olen useamman vuoden käyttänyt e-pillereitä, tosin pidin välillä vuoden tauon. Nyt kuitenkin taas käyttänyt ja parhaaksi vaihtoehdoksi todennut. Mun seksihalut ei todella ole kadonnut! Pilleri-merkkiähän voi kokeilla vaihtaa. Niissä kyllä on eroja. Ja tuntuu että välillä syytetään kaikesta pillereitä, niihin on helppo vedota. Ongelma saattaa olla myös muualla. Toki pillerit aiheuttaa todella monille ko. ilmiön, en vähättele sitä, mutta ehkä kannattaa miettiä vaikka sitä pillereiden vaihtoa toiseen merkkiin ennen kuin lopettaa kokonaan.
Still horny :)
oon täs aatellu et vois alkaa käyttää pillereitä, ois jotenki varmempi olo ku pelkkää kortsuu käyttämällä...siis raskaus prosettihan on huomattavasti pienempi ku käyttää molempii, tai pelkkii pillereitä... toi et halut katoo ym. on tietenki yksilöllsitä, mut kuinka yleistä se on?
alko vähä arveluttaa...on jätkäkaverin kans sen verran välimatkaa, nähdää ehkä 3-4 kertaa kuussa, et en haluis et ne harvat kerrat harvenis entisestään...
Ethän ole antanut naisesi maistaa hääkakkua???
??????????????va????
kävi niin.. kannattaisi ehottaa pillereiden vaihtoa. Tai sitten takana voi tietysti olla muutakin ja pillerit vain tekosyy.
Hyvät MIEHET ja NAISET!
Olen 19wee mies ja elän parisuhteessa itseäni vuoden vanhemman naisen kanssa.
Kun naiseni aloitti pillerit huomasin ettei seksi enää niin paljon kiinnostanut, mutta kun söi pillereitä yhen levyn, alko seksi taas runsaammin kiinnostaa. Normaalisti rakastelemme kerran kaksi viikossa, mutta tossa pari päivää sitten ensin illalla, sitten seuraavana aamuna, sitten päivällä ja vielä illalla. En ois ikinä uskonu että rakkaani aamuseksiin koskaan suostuisi. Näiden neljän kerran jälkeen on hän vielä himokkaampi kuin koskaan. Myös ekat orgasmit hän sai kanssani näillä kerroilla. Nämä kerrat siis pillereillä.
Kaikki valistuneet miehet myös tiedämme että naisilla on kausia jolloin ei seksi maistu, joten miehet, jos naisillenne ei seksi maistu, se voi olla täysin tilapäistä. Don't worry!
Pillerit kyllä vaikuttaa haluihin, mutta ei pelkästään vähentävästi...
Minulta ainakin vei halut,kun lopetin halut palas
takaisin.HUOM muitakin ehkäisy menetelmiä on esm. kierukka.Siitä kiitollinen olen ja elämä maistuu.
kierukkaa ei mielellään laiteta naiselle joka ei ole synnyttänyt. Ja ketkäs ne ahkerimmin seksiä harrastaa? Lapsettomat!
EI E-PILLERIT VIE HALUJA SE EI VAAN HALUU SUA
pillerit saattaa vaikuttaa haluihin koska ne vaikuttaa mielialaa! eli joltai menee halut ja joltai päinvastoin. ite en oo kyl huomannu kummempaa muutosta pillereitten jälkee, välillä himottaa ja välillä ei.
haluttomuus johtuu jostain muusta kuin pillereistä.ei se vaikuta mitenkään siihen,ainakaan omalla kohdallea!
mutta keskustelkaa asiasta ja koittakaa löytää ratkaisu tilanteeseen!
..myös minunkin halujani aivan huomattavasti!!Sitten kun jätin ne pois, niin johan himot yltyivät ja nyt tekee mieli lähes koko ajan:)
sanoisin et kannattais varmaan harkita pillereiden vaihtoa,nykyisin on tarjolla paljon vaihtoehtoja.itselleni pillereiden vaikutus on ollut täysin päinvastainen...:)
kyllä pitää paikkansa. myös muutoin saattaa vaikuttaa, välillä hyvinkin voimakkaasti. esim. suuttumis- ja itkuherkkyys kasvaa, masentaa jne. omalla kohdalla on vaikuttanu myös kuukautisiin (välillä 3kk putkeen, välillä ei ollenkaan) sekä jotkut merkit myös vaikuttaa limakalvoihin (miten kostuu). muutaman merkin vaihdon jälkeen usein löytyy sopiva. kaikille ne ei tosin sovi ollenkaan.