Kuka tutkii että niissä oikeasti on sitä mitä väitetään ja oikea määrä?
Olen hieman lääkekammoinen ja haluan olla varma siitä mitä pilleriä suuhuni laitan.
Luontaistuotekauppojen valikoimiin osaan jonkunverran luottaa, sillä tiedän sitten kenen puoleen käännyn jos epäselvyyksiä tai haittavaikutuksia ilmenee..
Olen hieman lääkekammoinen ja haluan olla varma siitä mitä pilleriä suuhuni laitan.
Luontaistuotekauppojen valikoimiin osaan jonkunverran luottaa, sillä tiedän sitten kenen puoleen käännyn jos epäselvyyksiä tai haittavaikutuksia ilmenee..
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eivätkös luontaistuotekaupat juuri myy ihmepillereitä, joista väitetään mitä tahansa, mutta joita väitteitä ei tarvitse pystyä todistamaan? Toki jos valmiste on kotimainen, voi aina yrittää saada valmistajaa tilille väitteistään, mutta epäilen, onnistuuko siinä.
Minä suhtaudun epäluuloisesti luontaistuotteiden terveysväittämiin juuri siksi, ettei niitä ole tutkittu niin kuin lääkkeitä. Milloin mitäkin "rasvansiepparia" ja "hiilihydraattihävittäjää" mainostetaan ihan vakavalla naamalla, vaikkei sellaisia ole olemassakaan. Jos olisi, ei niitä saisi kuin reseptillä apteekista.
että luontaistuotteiden vaikutukset olisivat kuviteltuja tai siihen, että pillerien popsiminen saisi alitajuisesti muuttamaan elintapoja niin että lääkkeen vaikutus tuntuisi tekevän mitä luvataan eikä huomaisi muuttaneensa esim ruokavaliota.
Luontaistuotteilla olen itse ainakin saanut pudotettua 20kg ilman suurempia elintapojen muutoksia ja auttavathan ne esim kipeisiin niveliin kuten olen itse huomannut.
Eli kai niissä sitten on sitä mitä pitääkin. Sitä en sitten tiedä onko niissä lisukkeena jotain ekstraa mutta itselleni ei ole haitavaikutuksia tullut mutakuin yhdestä, aiheutti allergisen reaktion kun en ollut lukenut tuoteselostetta tarpeeksi huolellisesti.
Luontaistuotekaupat ovat luotettavia toisinkuin humpuukitfirmat, internetistä en ikinä tilaisi lääkkeitä muutenkuin luotettavalta ja tutulta valmistajalta/maahantuojalta.