Loukkaannuin viime syksynä työmatkalla eikä työnantajalla silloin ollut voimassa tapaturmavakuutusta työntekijöille. Sairasloman jälkeen esimieheni toi täytettäväkseni papereita joilla pitäisi hakea jotakin rahallista korvausta. Kenelle nämä korvaukset menevät? Firmalleko? Miksi minun pitää ne silloin täyttää? Mitään korvausta ei kenellekään vielä ole tullut koska esimies otti vakuutuksen vasta tapaturman jälkeen ja nyt asia on mennyt käsittelyyn johonkin toiseen paikkaan.
Loukkaantuminen työmatkalla
Ruljanssi jatkuu
2710
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Työntekijöiden tapaturmavakuutus on lakisääteinen.
Kun työntekijä loukkaantuu työmatkalla/-tapaturmassa työnantaja maksaa palkan ja hakee sitten tuon palkan takaisin vakuutusyhtiöltä.
Mitään ns. ylimääräisiä korvauksia ei tule.
Näihin papereihin tarvitaan tietysti työntekijän allekirjoitukset ja tottahan toki, kertomus siitä mitä tapahtui.
Eli, jos olet sairaslomalta palkkasi saanut, asia on osaltasi kunnossa. Nyt työnantaja on joutunut pieniin ongelmiin, koska lakisääteiset asiat eivät olleet hoidossa. Oletettavasti hän kärsii nahoissaan oman huolimattamuutensa asioiden laiminlyönnistä.
Kiitos tiedosta, tämä selvensi asioita. Palkka on kyllä tullut joten työnantaja kärsii sitten tässä tapauksessa.