Olen eräällä työnvälitysfirmalla töissä(valitettavasti).
Tuntipalkkani on 7.50.
Katsoin että edelliseltä palkkakaudelta kertyi tunteja 99kpl, ja maksettiin ennen veroja 742.50
Olen tehnyt joissakin kohteissa 12 tuntia pitkiä päiviä.
Ei työsopimuksessa ollut mainintaa ylityölisistä, mutta samalla siellä luki, että haaste tulisi postissa jos menisin vuokraajafirmalle töihin, ja maksamatta jäänyt palkkani pidätettäisiin.
Nyt kiehtookin, että kuuluko jotkin ylityölisät kaikille duunareille, jopa alhaisille työnvälitysfirman maaorjille?
Alkaa tää kusetus vituttaa.
Tuntipalkkani on 7.50.
Katsoin että edelliseltä palkkakaudelta kertyi tunteja 99kpl, ja maksettiin ennen veroja 742.50
Olen tehnyt joissakin kohteissa 12 tuntia pitkiä päiviä.
Ei työsopimuksessa ollut mainintaa ylityölisistä, mutta samalla siellä luki, että haaste tulisi postissa jos menisin vuokraajafirmalle töihin, ja maksamatta jäänyt palkkani pidätettäisiin.
Nyt kiehtookin, että kuuluko jotkin ylityölisät kaikille duunareille, jopa alhaisille työnvälitysfirman maaorjille?
Alkaa tää kusetus vituttaa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Meillä on täällä Suomessa olemass työlainsäädäntö jossa on säädetty nämä minimit, ja aika yleisesti niiden mukaan maksetaan ylitöistä. 8 tunnin jälkeen tulee 50 prosenttista, en muista kuinka monelta tunnilta, sitten 100 prosenttista. Menisiköhän raja tuossa 10 päivätunnin kohdalla, joka muistaa kertokoon. Itse olen harvemmin pitkiä päiviä tehnyt. Lauantailta saa aina 50 prosenttista jos se on ylityöpäivä, joka tunnilta. Sunnuntailta pyhäkorvaus plus ylityölisä, tekee 300 prosenttista.
Työehtosopimuksissa on voitu sopia muitakin tapoja, mutta nuo ovat ne minimit. Ja kuuluvat ihan oikeasti jokaiselle, vuokratyöntekijällekkin. olen itsekkin ollut vuokrattuna, ja aina on tulleet ylityökorvaukset niin kuin pitääkin. Otahan asia esiin, ja jos ei ala tulla pennit jonoon niin liittoon yhteys. Tai hae palkkaturvan kautta.
Täytyy muistaa kuitenkin, että ylitöitä on lain mukaan vain se, mikä on etukäteen sovittu ylityöksi. Siis työnantajan on hyväksyttävä, että kyseessä on ylityö, että se joutuisi maksamaan.
Siis jos olet tehnyt 8 tunnin työpäivän ja huomaat, että sinulla on vielä töitä jäljellä ja jäät niitä tekemään kysymättä keneltäkään mitään, työnantaja ei ole velvollinen maksamaan ylityökorvauksia. Sen sijaan, jos samassa tilanteessa menet kysymään työnatajan edustajalta, voitko jäädä tekemään ylitöitä saadaksesi työt tehdyksi ja työnantajan edustaja antaa luvan, olet oikeutettu ylityökorvauksiin.
Kerro ihmeessä miten saat sunnuntaista 300% korotuksella työpäivän. Vaikka kuinka lasken niin en saa "kuin" 150/200% korotuksella, eli sunnuntaityökorvauksen 100 ja siihen ylitöistä joko 50% tai 100%. Ellei sitten sunnuntai ole normaalityöpäivä, jolloin ei saa kuin sen sunnuntaityökorvauksen, eli 100% korotuksen.
Toki, jos sunnuntai sattuu olemaan suurjuhlapyhä, niin asia on toinen.
Sunnuntaista saa 300% ainakin metallissa, jos edeltävällä viikolla ei ole ollut vapaapäivää, eli.
Ylityökorvaus 100% + sunnuntaityökorvaus 100% + viikkolepokorvaus 100%, yhteensä 300%. Tämä siis edellyttää, että on tehty ylitöitä myös lauantai ja viikolla on tehty joka päivä vähintään 8 tuntia.
Jos työnantaja määrää pyytää sinua jäämaan ylityöhön silloin on kyseessä ylityö.
Työnantaja ei voi laillisesti määrätä jäämään ylitöihin. Hän voi vain pyytää. Oleellista on, että MOLEMPIEN pitää hyväksyä ylityö, että siitä saisi korvauksen. Sillä, pyytääkö työntantaja jäämään ylitöihin vai kysyykö työntekijä, saanko jäädä ylitöihin ei ole mitään merkitystä asian kannalta.