yritän kehua lapsuutta joka oikeasti oli nälkää ja kurjuutta,äitini vaan jaksaa arvostella minua.
Mikään ei ole hyvä hänelle joten aion elää lopun elämääni niin että en pahemmin pidä yhteyttä.
Kaikki mitä lapsena koin toistuu ja toistuu vielä ikäihmisenä?
Mikään ei ole hyvä hänelle joten aion elää lopun elämääni niin että en pahemmin pidä yhteyttä.
Kaikki mitä lapsena koin toistuu ja toistuu vielä ikäihmisenä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
kannattaa nauttia elämästä eikä kantaa toisten murheita eli lapsiensa.
Hän vastasi:sinussa on opettajan vikaa?
Aina saan negatiivista palautetta.
rauhassa ja en kyllä itse puhus lapsilleni noin tai eipä sitä tiedä miksi vielä muuttuu :),jos kerkee...:)
ja en ole itse sen kummempi,ei omena kauas puusta putoa :)!
Et voi muuttaa lapsuuttasi, mutta ainakin tiedät mitä et tee lapsillesi.
Kyllä, omena putoaa välillä kauas puusta, onneksi :) Armahdä äitisi, et voi häntä muuttaa, mutta mieti suhdettanne, voisiko se enää muuttua? Auttaako kunnon keskustelu, vai onko se mahdollinen? Arvostelu..Kaikki me olemme omanlaisiamme ja se vanhempienkin pitäisi hyväksyä.
Ei elettyä elämää voi keskustelemalla muuksi muuttaa. Jokainen osapuoli on kokenut saman tapahtuman eri tavalla, ja siitä on turha tehdä numeroa vuosia myöhemmin.
On ilmeisesti tullut jostakin amerikkalaisista sarjoista tuo nykypäivän keskusteluneuvo: "Haluatko puhua siitä?"
Suomalainen ei puhu eikä tekojaan selittele. Sellaisissa keskusteluissa vain menee hermot, ja "keskustelu" muuttuu syyttelyksi ja vanhojen muisteluksi, loukkaannutaan ja ymmärretään väärin.
Pitää ajatella niinkin, että vuosikymmenet muuttavat meitä muutenkin, jo ulkomuotomme on toinen kuin 20 v . sitten, mikseipä myös mielipiteemme ja asenteemmekin.
Antaa menneiden vaipua unohdukseen. Eteenpäin tästä on vain yksi suunta.
Välit voidan säilyttää, vaikka ne muuttuisivatkin viileiksi ja kaukaisiksi. Niinhän se on, että muissakin eläinlajeissa emot karkoittavat aikuistuneet jälkeläisensä elämään omaa elämäänsä. Miksei siis ihminenkin?
mutta miksi vaaditaan pitämään huolta vanhemmista kun ikää tulee.
Joten eihän eläimetkään niin tee?
Keskustelu voi auttaa selvittämään mitä kukin osapuoli on kokenut, jos jokainen pääsee käsiksi omiin aitoihin tunteisiinsa ja puhuu niiden mukaan. Voi kestää monta vuottakin ennen kuin selviää. Mutta ennen kaikkea: omien menneisyyden tunteittensa TUNTEMINEN auttaa seuraavia sukupolvia. Tiettävää on kuinka vuosikymmenet mm. sodan jälkeen on vaiettu ja tukahdutettu ja se on kostautunut tähän asti