eli siis puhelin rikkoutui siten että se putosi mereen työaikana. korvaako työnantaja silloin sen korjaus tai korvauskustannukset?
Kellään tietoa tästä?
kännykkä meni mäsäksi työaikana
9
9264
Vastaukset
- ihmeessä
työnantaja korvaisi sellaisen esineen, mitä et työtä tehdessäsi tarvitse. Jos itse pidät omaa puhelintasi töissä ja se rikkoutuu, olet vastuussa siitä. Vakuutuksesta tosin saat rahaa.
- Tiedontuoja
Jos et käyttänyt puhelinta työpuheluihin niin silloin tuskin työnantaja sitä korvaa. Jos taas käytit sitä työpuheluihin pitäisin sitä oikeana että työnantaja maksaisi uuden luurin.
- ...
Jos asiasta alettaisiin vääntää kättä syvemmin, raja vedettäisiin juuri tuohon. Omassakin ex-työpaikassa oli vastaavanlaisia tilanteita parikin. Toinen kännykkä putosi korkealta ja toinen jäi huvittavasti trukin laskeman laatikon alle kun oli täysin väärässä paikassa. (Työntekijällä ei kyseisessä paikassa ollut mitään työtehtävää edes).
Silti homma meni niin päin, että korkealta pudonnut luuri ei mennyt korvaukseen, koska oli täysin oma känny yksityiskäyttöön. Tipahti vielä omaa huolimattomuutta rintataskusta. Yritti kyllä ties minne viedä ja saada korvatuksi. Tuo laatikon alle jäänyt kuitenkin korvattiin, koska siihen tuli myös työpuheluita ja ei olisi ollut edes mukanaan jos ei olisi pientä mahdollisuutta ollut, että joku firman puitteissa ottaa siihen yhteyttä. Eli laitettiin kategoriaan "Päivystyspuhelin".
Tietysti joku firma voi korvatakin kaiken hajonneen, mutta jos firman käytäntö on tiukka niin tuollainen mereenputoaminen on oman kännykän suhteen jo sellainen syy ettei varmaan kovin helposti heru korvauksia...Siinäpä kun jos yksin olet ollut, ei ole edes näyttöä että luuri todella on mennyt. Ei ole jäänyt rikkinäistä värkkiä näytöksi hajoamisesta.
- Burana
Baronalla ei korvaa vaikka työpaikalla tarvii puhelimen vittu mikä pelle pulu kaikissa asioissa lakia kiertämässä
- Älähän_nyt
Vittu Barona mitään vittu lakia kierrä kun vittu puhelimesta ei vittu laissa ole mitään vittu mainintaa vittu.
Vai mitä Vittu-Pelle?
Puhelimen mereen putoaminen kuulostaa aikamoiselta huolimattomuudelta. Mielestäni kenenkään muun ei pitäisi sitä korvata. Ehkä ihmiset oppisivat huolellisemmiksi, jos itse joutuu hankkimaan uuden / korjauttamaan vanhan?
- Karu.Todellisuus
Jos puhelin oli omasi, työnantajaa ei kiinnosta puhelimesi kunto. Jos puhelin oli työnantajan, sinä joudut korvaamaan sen työnantajallesi.
- rfhsdhdjyrjdrjtrdjr
Perussääntö on, että työntekijän työtehtävissä aiheuttama vahinko jää työnantajan vahingoksi. Jotta työnantaja voisi periä työntekijältä korvauksia, vahingon pitäisi olla lievää törkeämmällä huolimattomuudella aiheutettu (esimerkiksi alkoholin vaikutuksen alaisena).
- järkeä
Vakuutus ei korvaa edes silmälaseja jos menee rikki ja kasvoissa ei ole rikoontumisesta johtuvaa ruhjetta.
Miksi sitä puhelinta pitää pitää mukana työaikana?, ei ole mitään järkeä että omia asioita hoidetaan työaikana. Niiden hoitaminen tehdää taukojen aikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude17514482Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t11710380Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1039237Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k258700Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy478301Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk496857Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1536256Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1395267Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri295232En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä4151421