Eikös 20 kg tankojen lisäksi ole olemassa 25 kg tankoja. Onko tällainen kuntosaleilla miten harvinainen.
ONKO 25 KG TANKO MITEN HARVINAINEN
aaaaaaaa
93504
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
tekeväsi penaa, eli sorkke, et saa 5kg ylimääräistä tulokseesi
No jotkut myyjät mainostaa tankojaan 25 kilon painoisina, mutta laskevat mukaan lukot. Suurin osa painaa sen 20 kiloa. Tosin kai niitä oli jotain ammattilaisten kyykkytankoja, jotka painaa 25 kiloo?
Enpä itse ainakaan ole törmännyt... Mutta joskus on tullut vastaan alle 20kg tanko---
Halkaisijaltaan jopa yli 30mm:n tankoja on.
Painoa tietenkin halkaisijan neliön suhteessa.
Sitten se on paksumpi ja raskaampi, tuntee kyllä, että ei ihan helppoa.
Halkaisija ei aina kerro painosta, kyse voi olla myös erilaatuisista metalliseoksista. Joitain kyykkytankoja voimanostoon on olemassa 25 kiloisia, mutta ovat harvinaisia. Lähes aina tangon standardi on miesten olympiastandardi, jossa tanko 20 kg ja lukot 2,5 2,5. 15 kg naisten tankoja näkyy myös, ne ovat myös ohuita. Jos jollain salilla on 25 kg yllätystankoja niin pitäisi ainakin merkitä selvästi. Luultavasti näitä ei juuri missään ole.
naapurin jartsa kutsui minut munanpiilotusleikkiin pääsiäisen kunniaksi
eipä ollut leikki taaskaan sitä mitä luulin
jokainen taloyhtiöni mies on jossain vaiheessa piilottanut yllätystankoa takaosastooni olenkohan sellainen metroseksuelli vai mikä se nyt oli
en tiedä painoa luultavasti painavampi ei sillä kauheasti ole väliä
Tosiasiassa moni kuntosalin 20 kiloinen tanko onkin itseasiassa 15-18 kiloa... mitään standardia ja sääntöä ei ole kuin kalliimmissa kisatangoissa, joten halvimmat valmistajat säästävät raaka-aineessa tekemällä tangon ohuemmasta putkesta. Mene puntarille tanko kädessä ja vähennä oma painosi, ainut toimiva tapa.