Paras sähköhammasharja?

hammasharja uusiksi

Hei!

Olisin ostamassa uutta hammasharjaa ja tällä kertaa haluaisin sähköisen. Kaipaisin vähän apua sen ostamisessa. Mikä olisi hyvä merkki? Mitä ominaisuuksia olisi hyvä olla? Hinta saisi olla mieluiten max. 50€. Enkä haluaisi ostaa mitään alennusmyynnin 10€ harjaa joka menee hetkessä pilalle. Kiitos vastanneille.

6

10084

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paras..

      Sähköhammasharja on Oral b:n Braunin ham.harja. Siinä harja on pyöreä ja pienipäinen. Harja tekee pyöriviä ja sykkiviä edestakaisin liikkeitä.

      Mitään erikoisia harjaspäitä(imukupeilla tms.muoviosilla) ei kannata ostaa eli mahd.pieni, tasaharjaksinen ja pehmeä harja on paras.

      Braunin harjojakin erihintaisia, kalliimmissa vain joitakin hienouksia joita ei välttämättä edes tarvitse, esim.kello/ajastin,säädettävä nopeus,säilytyskotelo, jne. Erikseen löytyy myös lapsille oma ham.harja.

      • samaa

        Meillä em. harja. Ollaan oltu tyytyväisiä. Ei tarvitse olla hienouksia, ne täysin turhia. Kun ostat niin katso "kierroslukuja" ja vertaile niitä. Mitä suurempi luku sitä tehokkaampi harja. Hinta verrannollinen tehokkuuteen. 50 eurolla saa hyvän harjan.

        Osta samalla vaihtoharjat. Katso, että harjat ovat mallia SOFT tai extra-soft eli pitää olla pehmeät. Kova harja (kuten myös käsikäyttöinenkin) vaurioittaa helposti hampaita.

        Meillä on alle kouluikäisillä lapsilla sitten lasten sähköhammasharja. On tehokas ja puhdasta tulee. Kun rautahampaita alkaa tulla, voi siirtyä aikuisten harjaan. MUTTA EHDOTTOMASTI NE PEHMEÄT HARJAT...


    • RST

      Ostin äskettäin Braun Oral-b 7500 harjan (maksoi 79.90). Kokeilin sitä tänään ensimmäistä kertaa ja olin aika pettynyt. Hampaat tuntuivat likaisilta ja täytyi harjata tavallisella harjalla uudelleen. Ehkä en uskaltanut painaa tarpeeksi kovaa tai tein jotain muuta väärin? Joka tapauksessa ostos kaduttaa nyt. Olen nähnyt Braunin harjoja paljon suositeltavan, joten kai se sitten on yksilöllistä.

      • oma tekniikka

        Sähköharjaa pitää jaksaa pitää 2 sekuntia joka hampaan joka pinnalla. Usein ihmiset liikuttelee harjaa edestakaisin ja silloin hampaat jäävät likaisiksi.


      • arpinaamaX
        oma tekniikka kirjoitti:

        Sähköharjaa pitää jaksaa pitää 2 sekuntia joka hampaan joka pinnalla. Usein ihmiset liikuttelee harjaa edestakaisin ja silloin hampaat jäävät likaisiksi.

        Haluaisin sähköhammasharjan jossa on hammasväliputsari. Mikä on tämän nimi ja malli jolla löydän tuotteen?


    • selvää säästöä

      Itse ostin tarjoustalosta Braun OralB Advance 400 harjan johon käy kaikki samat vaihtoharjat kuin muihinkin Braun/OralB-harjoihin (crossactionia tietenkin lukuunottamatta, joka on oma mallinsa). Maksoi ainoastaan €13,90 (!)koska siinä ei ole kiinteää akkua ja laturiasemaa vaan mukana tulee Duracellin AA-kokoiset alkaliparistot (2 kpl).
      Mutta tämä versio sopikin minulle kuin nyrkki silmään sillä itse käytän mm. Canonin digikamerassani AA-koon akkuja jotka ovat varsin halpoja (n. 3-5€/kpl eli neljän paketin saa n. 16 eurolla, Lidlin tai netin tms. tarjouksista vielä paljon halvemmalla) ja minulla on laturi ja vara-akkuja luonnollisestikin myös useita joten Duracellin paristot säästyivät ihan muuhun käyttöön ja 2500mAh AA-akut toimii harjassa täysin hienosti ja pitkään.
      T-talossa oli myynnissä myös neljän vaihtoharjan paketteja jotka maksoivat vain 7,90 mutta ne eivät ole aitoja Oral/Braun "varaosia" vaan jotain jäljitelmiä joista puuttuu mm. keskiharjakset eli harjaksia on vain 2 kehää. Niiden toimivuudesta ei ole kokemusta. Todennäköisesti laatu vastannee hintaa joka on siis kai about kolmasosa aitojen hinnasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe