Moikka!
Olen loppukuusta lähdössä Italiaan Rooman lähelle au pairiksi ja kauhea ikävä ja tuska tulee kun joudun jättämään iki ihanat koirat tänne koti Suomeen.
Kellään kokemusta samasta asiasta? Onneksi koirilla hyvät rakastavat hoitopaikat tuttujen ihmisten luona. Miten selvisitte ikävästä?
Olen loppukuusta lähdössä Italiaan Rooman lähelle au pairiksi ja kauhea ikävä ja tuska tulee kun joudun jättämään iki ihanat koirat tänne koti Suomeen.
Kellään kokemusta samasta asiasta? Onneksi koirilla hyvät rakastavat hoitopaikat tuttujen ihmisten luona. Miten selvisitte ikävästä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mulla on sama juttu edessä. Vuodeksi olen lähdössä ja koira-kulta jää kotiin.. Ehkä sen kestää, astenteesta kai se on kiinni. onneksi minullakin on hyvä hoitaja koiralle, ei ainakaan tarvitse pelätä.
kiinnostais kuulla myöskin niiden kokemuksia jotka ovat jo vuoden/lyhyemmän ajan olleet ulkomailla ilman rakkaita karvaturreja..
jättää rakkaat koirat kotiin suomeen vanhempien hoitoon, mutta kyllä siitä selvisi. :) Alussa oli kamala ikävä ja huoli että koirat luulee tulleensa hylätyiksi, mutta kun oli paras mahdollinen hoitopaikka niin hyvin kestivät eron. Jos nyt joutuisin jättämään niin en tekisi sitä virhettä että kävisin välillä kotona tapaamassa koiria, sillä ainakin omat koirani menivät sekaisin riemusta taas nähdessään minut puolen vuoden jälkeen, mutta sitten vastaavasti kun lähdin takaisin niin toinen koiristani otti sen todella raskaasti. (ei syönyt kunnolla moneen viikkoon, stressasi niin että iho alkoi oireilemaan yms). Eli en suosittele käymään välillä koiriesi luona vaan vietä se aikasi au pairina ja palaa sitten koiriesi luo. Varmasti parempi niin koirillesi.
Niin on varmaan parempi, että ei tule välillä kattomaan koiria, vaikka houkutus onkin varmasti suuri. Tulee kuitenkin vähän huono omatunto kun joutuu jättämään koirat tänne...mutta kaipa siitä selviää sitten. Lähtö on 2vk päästä niin nyt pitää viettää paljon aikaa ruffejen kanssa, käydä koirapuistossa ja päästää metsään juoksemaan :-)
Tulen kotiin 2 viikonpààstà, ja pàivàlleen puolenvuoden eron jàlkeen nàen HANET