Otatko

kasvattajalta (koira, kissa) vai ottaisitko hyljättyjen eläimien joukosta jostain yhdistyksestä? Mieheni haluaa ostaa kasvattajalta ja minä antaisin uuden kodin hyjlätylle, tästä keskustelemme kotona nyt. Mieheni pelkää mahdollisia kurinpito-ongelmia.
8433
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kurinpito-ongelmia kissan kanssa? Taatusti. Myös koiran kanssa, on se sitten mistä tahansa taloon hankittu. Eli hankkikaa marsu, ei lapsia koskaan.

Äänestä
  • sitä, anteeksi, että jos niin sanotusti huonosti kohdeltu hylätty eläin ei sopeudu oikein hyvin uuteen kotiin, olisi arka ja äkäinen tai sellaista.

    Äänestä

  • sama taas kirjoitti:

    sitä, anteeksi, että jos niin sanotusti huonosti kohdeltu hylätty eläin ei sopeudu oikein hyvin uuteen kotiin, olisi arka ja äkäinen tai sellaista.

    No ongelmia saattaa tulla kasvattajasta riippumatta. Kaltoin kohdeltu piskikin oppii yleensä tavoille, jos kärsivällisyyttä ja rakkautta riittää, joskin käytöshäiriöitä voi olla koko loppuiän. Joku käytöskoulu varmaan ihan hyvä idea, ja mahdollisimman nuori koira tietenkin. Suurempi ongelma kai ylijalostetut koirat, joista ei edes kasva "normaaleja" koiria? Sekarotuinen tässä mielessä parempi ja yleensä aina terveempi. Kissoista minä en tiedä hölkäsen pöläystä.

    http://www.lemmikkipalstat.net/apula/koirat.htm

    Äänestä

kolmesta koirasta. Ensimmäinen oli pentuna suoraan kasvattajalta, toinen oli jostain hylättyjen eläinten paikasta ja viimeinen oli eräästä perheestä. Kaikki oli rakkaita koiria, vaikka rakkain oli kuitenkin tämä hylätty yksilö, koska se oli ainoa näistä, joka oli mun ihan oma koira. Kaikkia mahdollisia sairauksia kyllä sitten todettiin, vaikka oli kiltti ja viisas koira ja tämä koira kuolikin tosi nuorena.:( Mutta kyllä ne yleensä on eläinlääkärin tarkastamia ja rokotettuja. Tietysti riippuu paljon paikasta, mistä sen ottaa. Ne koirat ovat voineet kokea paljonkin kauheuksia elämänsä aikana, joten täytyy ottaa huomioon, että se voi ilmetä myöhemmin joko arkuutena tai joillakin agressiivisuutena.

Äänestä

Voisin ottaa hylätynkin. Tosin, jos koiraa on kohdeltu aiemmin huonosti (kuten hylättyjä usein), saattaa se olla liian hankalakin. Hylätyn pennun voisin ottaa, mutta en välttämättä täysi- ikäistä.

Todella sattuu kyllä tuo, että jotkut ottavat lemmikkejä ja sitten hylkäävät. Koira tai kissa ei ole mikään lelu.

Äänestä

adoptoitu löytökoira. Upea koira ja tosi hyvä luonne. Parempaa koiraa voisi kuvitellakaan. Käytöshäiriöisiä koiria ei edes luovuteta, tai ainakin niistä varotetaan ensin. Esim täältä voi katsoa. http://www.pets.ee/fi/?id=dogs

Äänestä

jollekin ammattikasvattajalle, täytyy olla homma hallussa, itse en uskaltaisi siihen ryhtyä...

Äänestä

Ei eläimiä eikä mitään kasvateta kurittamalla.
Ekana kannattaa miettiä, mihin rahkeet riittää.
Akvaario on helppo, eikä tule kuriongelmia.
Yksi mun tuttu otti tässä joku aika sitten koiran joka oli huostaanotettu. Koiraa oli hakattu usein. Ihmettelen, miten joku voi hakata sellaista koiraa. Kun sen silmiä katsoo, näkee että se koira on saanut kärsiä, se on arka ja alistuva, mutta alkaa jo päästä yli niistä pahoista kokemuksistaan. Jumalauta että mua sitten risoo ihmiset joka voi hakata puolustuskyvyttömiä eläimiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lemmikin kirjoitti:

kasvattajalta (koira, kissa) vai ottaisitko hyljättyjen eläimien joukosta jostain yhdistyksestä? Mieheni haluaa ostaa kasvattajalta ja minä antaisin uuden kodin hyjlätylle, tästä keskustelemme kotona nyt. Mieheni pelkää mahdollisia kurinpito-ongelmia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu