Eli siis ostin tuolta download.mtv3.fi-sivustolta Äijät-ohjelman soundtrackin, mutta kun yritän siirtää niitä kappaleita iPodiini, esiin pomppaa ikkuna, jossa lukee ettei kohdetta voida toistaa tässä ipodissa. Kun yritän laittaa biisejä itunesin kirjastoon, se haluaa muuttaa ne ensin AAC-muotoon, mutta ei pysty koska kappaleet ovat suojatussa WMA-muodossa. Pystyykö tätä suojausta "rikkomaan" mitenkään, vai miten saan tuon levyn iPodiini..?
Suojatut kappaleet iPodiin?
PAPAPAm
2388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
En oikein ymmärrä miksi ostit sen MTV3 storesta kun saman albumi olisi ollut huomattavasti lievemmillä kopiosuojauksilla (ei esim. siirtorajoituksia) myös iTunes Music Storesta. Eli iTuneksella jota käytät muutenkin sen iPodin käyttämiseen.
Samoin olisit saanut albumin iTunes Storesta 9,99 euron hintaa (MTV3 Storessa albumi maksaa 12.50 euroa).
iTuneksen kipaleet olisi menneet hyvin helposti iPodiin.
Jos haluat nuo kopiosuojatut kappaleet johonkin muuhun formaattiin niin polta se albumi CD levyllä Audio-CD muodossa (jos se on mahdollista) ja sen jälkeen tuo/rippaa se iTunekseen. iTuneksen asetuksista tuomisen/rippausformaatiksi voidaan vlaita myös MP3 formaatiksi joka on yhteensopivuuden kannalta parempi vaihtoehto.
Juu onnistuin siinä jo eilen. Tein sen polttamalla biisit ensin levylle, juuri niinkuin sanoit. Ostin levyn mtv3 storesta, koska sain sen sieltä ilmaiseksi.