Laitan tän kynsipalstalle

Vaikka kysymykseni koskeekin isovarpaan kynttä.
Se on ns. sisäänkasvanut ulkoreunasta ja kipeä!
Miten saan kivun pois ja miten hoidan kynttä oikein nyt ja jatkossa?
Muuten varpaankynteni on siistit ja nätit, viilaan ja lakkaan ne aina huolella.
Jotain olen kuitenkin tehnyt väärin.
4411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

hoidattamaan sen. Mulle on käynyt vastaavasti ja kävin terveyskeskuslääkärillä, joka leikkasi palan kynteä ja varvasta pois.
´Toipuminen´ vei aikaa tuppo varpaassa eikä kynsi kasva enää kiinni terveeseen kynteen. Kipeä joskus vieläkin. Toisesta isovarpaasta samainen lääkäri leikkasi koko kynnen pois. Kynsi kasvoi takaisin normaalina eikä vaivaa enää. Aikaa molemmista noin 10 vuotta.
Jalkaterapeutti osaa hommansa varmasti paremmin.
Jatkossa (ja nyt) rasvaa ja tai öljyä kynnelle.

Harmi, varsinkin kesällä jos saat tupon varpaaseen etkä voi lakkailla sitä kynttä. Kannattaa kuitenkin hoidattaa.

Äänestä
  • Ajattelinkin, että en varmaan omin avuin saa sitä hoidettua.
    Kyllähän yksi kesä ilman lakattuja varpaankynsiä kestetään :o)
    Hyvää kesää sulle!

    Äänestä

Edellisessä olikin jo hyvä neuvo, eli mene lääkäriin.

Lääkärin jälkeen mene jalkahoitajalle.Usein lääkäri suosittaa paikan, mutta siis ammattitutkinnon suorittaneelle jalkahoitajalle mene. Jalkahoitaja neuvoo Sinulle, kuinka ehkäiset tuon kynnen sisään kasvamisen jatkossa.

Varpaan kynnet leikataan tasaiseksi ja vain kulmat pyöristetään viilalla. Toisin siis kuin sormen kynnet.

Äänestä
  • Ja jalkahoitaja on eri asia kuin jalkaTERAPEUTTI! Jalkahoitajat tekevät kivoja hoitoja ja lakkauksia, mutta terapeutit ´korjaavat´ eivätkä edes suosittele kynsilakan käyttöä.
    Niiden kynsien kulmien pyöristämisestä seuraa juurikin sisäänkasvua.
    EK-K tahtoo näköjään vastata ihan kaikkiin viesteihin vaikkei asiasta tietäisikään..huoh.
    Lääkäri todella voi suositella paikkaa, mutta jalkaterapeuttia ja sinne voi mennä suoraankin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pipi varvas kirjoitti:

Vaikka kysymykseni koskeekin isovarpaan kynttä.
Se on ns. sisäänkasvanut ulkoreunasta ja kipeä!
Miten saan kivun pois ja miten hoidan kynttä oikein nyt ja jatkossa?
Muuten varpaankynteni on siistit ja nätit, viilaan ja lakkaan ne aina huolella.
Jotain olen kuitenkin tehnyt väärin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu