totuus saksa autoista

saksassa on myös talvi ja suolausta.
matkamittarin ruuvaus laillsta.
saksalainen ajaa myös 20000-30000km vudessa.
eli lopettakaa jo se saksa autojen ylistys, kyllä 300000km ajetusta mersusta saa fiksaamalla hienon. ja tutkimuksen mukaan yli 50% ruotsiin tuoduista bemareista ruuvattuja, että sillee. kyllä sieltä vähän halvemmalla auton saa mutta ei parempaa, jä älkää tuoko niitä kymmenen vuotta vanhoja lintta mersuja.
123194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Milloin se totuus tulee? Samoihin aikoihin kun opit kirjoittamaan edes suomea?

Äänestä

Tuo kirjoitustaitosi on sitä luokkaa, että taitaa hieman vesittyä - epäilemättä harkittu ja vilpitön - mielipiteesi.
Annathan meidän kuitenkin ajella autoillamme rauhassa?

Äänestä
  • Älkääs puuttuko sivuseikkoihin, oleellisinta on että tänne kirjoitellaan mielipiteitä.

    Äänestä

--snip--
saksalainen ajaa myös 20000-30000km vudessa.
--snip--

Onko tämä ihan mutu- tietoa vai oikein totuus?

--snip--
yli 50% ruotsiin tuoduista bemareista ruuvattuja
--snip--

oma mutu- tuntuma sanoo ettei länsinaapurit pärjää edes jääkiekossa saatikka sitten autokauppiaan, minkä maalaisen hyvänsä, pyörityksessä :)

Äänestä

ei pidä paikkaansa, näin asiantuntija sanoi.
Ikävä kyllä.

Äänestä

VIIPYY!!
Pelkät heitot eivät riitä pitäisi olla myös perusteita. On näet olemassa toisenkinlaista tietoa oikein perustelujen kera.
Eli, mitähän jos huolehtisit vain omasta autoilustasi?

Äänestä

Tuota noin, kannattaa etsiä Altavistalla ruotsalaisten vak.yhtiöiden sivut ja sieltä tilastot. Huomaa, etten liitä tähän linkkejä sillä jos asia tosiaan kiinnostaa niin ne jaksaa etsiä itsekin.

Kiinnostavana pointtina löytyy tietoja lunastetuista ajoneuvoista. Ilkivalta ja palovaurioajokkien ryhmistä kun löytyy yllättävän rajuja tuontiauto-osuuksia. On outoa että suhteellisesti huomattavan paljon juuri käytettynä tuodut "syttyilevät". Onko mahdollista että ulkomailta löydetty helmi osoittautuukin polttamisen arvoiseksi? Kannattaa miettiä.

Äänestä
  • vakuutus vilppiä.
    kun saa halvalla ja polttaa autonsa niin saa isot korvaukset.
    siinähän saattaa jäädä voitolle.

    Äänestä

  • ajatelleeksi kirjoitti:

    vakuutus vilppiä.
    kun saa halvalla ja polttaa autonsa niin saa isot korvaukset.
    siinähän saattaa jäädä voitolle.

    Mutta kyse on vain eroon pääsemisestä sillä juuri Ruotsissa on muodostunut varsinainen kaks-hintajärjestelmä. Svensksåld on kova sana. Ja luulen että paikalliset arviomiehetkin sen tietävät.

    Äänestä

  • jos kuskilla sytyttää, tai sitten ei?
    Vai pitäisikö yksityinen käytettyjen autojen tuonti kieltää sillä perusteella, että se houkuttaa vakuutuspetokseen (se suurempi korvaus).

    Äänestä

Katkera kaveri.
mutta mitä järkeä on maksaa 20000e suomiautosta kun vastaavan saa 14000e
nimim kokemusta on ostin ja verotin maksoi 14000e
möin 20000 eurolla aikaa meni 2kk.
jäi vähän suola rahaa.

Äänestä

Saksassa on 44,4 miljoonaa henkilöautoa. Niillä ajetaan keskimäärin 12000km vuodessa.
Kuten kaikissa maissa, joissa autoja on paljon (koska niitä on halpa hankkia, koska maassa on paljon autoteollisuutta, jonka sana painaa lakeja kirjoitettaessa), myös Saksassa on paljon ruuhkia. Tämä vähentää autoilukertojen määrää, koska autolla ei enää kaupungeissa mahdu liikkumaan (mikä paradoksi - autonhan piti olla se vapauden symboli...). Keskimääräiset ajomatkat ovat myös lyhyempiä tiheästi asutuilla alueilla.

Toinen Saksan liikenneoloja leimaava tekijä ovat tietysti moottoritiet, joilla ajetaan tunnetusti kovaa. Paitsi silloin kuin niillä on ruuhkaa eli usein.

Eli varmasti Saksasta löytyy autoja joka lähtöön. Varmasti myös monien kilometrit ovat "erilaisia" kuin Suomessa tyyppillisesti, riippuen siitä miten ja kuka autoa on käyttänyt. On ruuhkissa nypytettyjä ja urku auki ajettuja. Ihan niin kuin Suomessa tai missä vaan, kukin auto on yksilö, vaikka toki tilastoista voi jotain osviittaa saada.
Eli idioottimaista on sanoa "totuus" tästä asiasta, Suomeen tuodaan hyviä autoja ja myös fiksattuja "romuja", ei siinä sen ihmeempää. Jos joku hakee autonsa Saksasta niin hakekoon, ei puristele minua, kunhan ajetaan Suomessa Suomen lakien mukaan. Aika harvoin on muuten missään Saksassa -20 raatia lasissa... Varmaan juuri joku saksalainen selittää kapakassa, että "Suomessa kaikista autoista on kone paskana 100-tonnin jälkeen, kun pakkanen hyydyttää öljyt, kyllä IHAN varmasti!"

;-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


salo kirjoitti:

saksassa on myös talvi ja suolausta.
matkamittarin ruuvaus laillsta.
saksalainen ajaa myös 20000-30000km vudessa.
eli lopettakaa jo se saksa autojen ylistys, kyllä 300000km ajetusta mersusta saa fiksaamalla hienon. ja tutkimuksen mukaan yli 50% ruotsiin tuoduista bemareista ruuvattuja, että sillee. kyllä sieltä vähän halvemmalla auton saa mutta ei parempaa, jä älkää tuoko niitä kymmenen vuotta vanhoja lintta mersuja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu