Haluaisin kuulla kokemuksiannne aupairina olosta Irlannissa tai/ja Englannissa.
Onko maat hyvin erilaiset? Mitä eroja niistä löytyy? Onko ihmisissä, hintatasossa tai jossain muussa paljon eroja?
Kumpaa suosittelisitte, kun itse en oikein osaa päättää. Ajattelin, että täältä saisi jotain vinkkejä ja lisää tietoa, että päätös olisi helpompi tehdä.
Kiitos!
Onko maat hyvin erilaiset? Mitä eroja niistä löytyy? Onko ihmisissä, hintatasossa tai jossain muussa paljon eroja?
Kumpaa suosittelisitte, kun itse en oikein osaa päättää. Ajattelin, että täältä saisi jotain vinkkejä ja lisää tietoa, että päätös olisi helpompi tehdä.
Kiitos!
Vastaukset 4
Vanhimmat
itse oon oleskellu molemmissa maissa ja au pairiksi olin lähdössä irlantiin.
hintatasosta voi sanoo, et englanti on kalliimpi MUTTA riippuu ehdottomasti, mihin päin olet menossa au pairiksi, oli maa sitten englanti tai irlanti. jos menet lontooseen, menee rahaa ainakin kolminkertaisesti verrattuna muihin kaupunkeihin. jos olet maalla/pikkukaupungeissa, selviät halvemmalla.
itse tykkään ehdottomasti enemmän englannista, mutta se on täysin mielipideasia.
maissa ei ole eroa, tai se on taas mun mielipide. on vehreyttä, pubeja, kauppoja.. kivaa porukkaa ja mahtavia paikkoja.
Itse olin au pairina Irlannissa pari vuotta sitten.Se oli ihanaa aikaa!Maa on kaunis ja siellä on paljon mielenkiintoista nähtävää.Ihmiset ovat hirmu ystävällisiä ja sydämellisiä ulkomaalaisia kohtaan.Aina saa juttuseuraa:) Itse en ole Englannissa ollut kuin lomamatkalla,mutta sen sekä kavereiden kokemusten perusteella sanoisin,että irkut on itänaapureitaan huomattavasti ystävällisempiä ja sydämellisempiä ihmisiä.Pelkkä kohteliaisuus ei takaa aitoa lämmintä vastaanottoa...
Tietenkin kaikkir iippuuu siitä,millaisen perheen sattuu löytämään!Itse asustelin paikallisessa perheessä pienessä merenrantakaupungissa Irlannin etelä-rannikolla joten näin todella sitä aitoa paikallista elämää.Kieleen tottui nopeasti,eikä se irkkuaksentti pitkään häirinnyt;)
Oma suosikkini on irlanti,mutta tietenkin jokaisella meistä on omat mieltymyksensä ja mielipiteensä!!
"Itse en ole Englannissa ollut kuin lomamatkalla,mutta sen sekä kavereiden kokemusten perusteella sanoisin,että irkut on itänaapureitaan huomattavasti ystävällisempiä ja sydämellisempiä ihmisiä"
Tuo pitaa paikkansa jos verrataan Lontoota ja Irlannin maaseutua.
Mika vika on muuten Walesissa ja Skotlannissa kun puhutte vain Irlannista ja Englannista ?
Olin ite aupparina englannissa. Perhe oli mukava ja sain kavereita. Kaikki muu oli hyvin mutta itse maasta en tykänny yhtään. Riippuu tosin täysin paikasta missä asuu mutta monet kaupungit on aika huonossa kunnossa ja likasia. Meillä kävi kaks kertaa puolen vuoden aikana murtovarkaita, naapurin kakarat tulitti kanamunilla taloa ja puutarhaa, oli aika levotonta yms. Mutta kuten totesin, riippuu ihan alueesta. Ite jos saisin uudestaan valita niin menisin kyllä jonnekkin muualle kuin englantiin. Jos siis olisi hyvä perhe valittavana.
Hintataso oli aika normaali. Kun ties mistä ettiä vaatteita yms. ni sai paljon halvemmalla ku esim suomesta.
Kummassakin maassa on tietysti puolensa. Toivottavasti vain löydät hyvän perheen! Onnea etsintään :)