Jos ei lasketa kalsareita ja sukkia sekä yhtä pukukokonaisuutta niin en ole viiteen vuoteen ostanut mitään uutta vaatetta.
Huonekaluja en ole ostanut viimeiseen 8 vuoteen.
Yhden telkkarin ja yhden digiboksin olen ostanut vuosi sitten.
Hiukseni leikkaan itse kotiparturilla sopivaan millimittaan.
En muista milloin olen viimeksi ollut sairas ja tarvinnut lääkäriä/lääkkeitä. No, hammaslääkäriin menee kerran vuodessa noin 50 euroa.
Bensaa menee työmatkoihin noin melko tarkalleen 18 litraa kuussa.
En syö koskaan ulkona.
Viinaa kulutan noin olutpullollisen vuodessa.
Tupakkia en polta.
Lehtiä tulee hesarin verran.
Kauppakeskuksissa en ole koskaan edes käynyt.
Puhelinlasku on 20 euroa 3/kk
Kysynkin voisiko markkinatalous toimia jos kaikki olisivat samanlaisia vai iskisikö lama kansan rähmälleen ja kaatuisiko yrityksiä kysynnän puutteessa?
Entä voisiko yksikään nainen elää näin askeettisesti kulutuksen suhteen?
Huonekaluja en ole ostanut viimeiseen 8 vuoteen.
Yhden telkkarin ja yhden digiboksin olen ostanut vuosi sitten.
Hiukseni leikkaan itse kotiparturilla sopivaan millimittaan.
En muista milloin olen viimeksi ollut sairas ja tarvinnut lääkäriä/lääkkeitä. No, hammaslääkäriin menee kerran vuodessa noin 50 euroa.
Bensaa menee työmatkoihin noin melko tarkalleen 18 litraa kuussa.
En syö koskaan ulkona.
Viinaa kulutan noin olutpullollisen vuodessa.
Tupakkia en polta.
Lehtiä tulee hesarin verran.
Kauppakeskuksissa en ole koskaan edes käynyt.
Puhelinlasku on 20 euroa 3/kk
Kysynkin voisiko markkinatalous toimia jos kaikki olisivat samanlaisia vai iskisikö lama kansan rähmälleen ja kaatuisiko yrityksiä kysynnän puutteessa?
Entä voisiko yksikään nainen elää näin askeettisesti kulutuksen suhteen?
Vastaukset 12
Vanhimmat
että saisit parempaa palkkaa ja painu v*ttuun narisemasta täältä.
palkkaa, niin tuleeko sitten tuollaiseksi kuin sinä? Ei kiitos.
poru? voi. voi..
Mennään vaan naimisiin, ellet sit oo kauheen köyhä tai pihi.
Huonekaluja olen tänä vuonna osatanut 1 kpl.
Telkkarini on kohta 15v vanha,digiboksin olen ostanut vuosi sitten.
Hiukseni leikkaan/värjään itse.
Gynekologilla pitää käydä joka toinen vuosi. No, hammaslääkäriin menen ensi viikolla 7 vuoden tauon jälkeen
Työmatkat kuljen julkisilla tai kimppakyydillä
syön kerran pari kuussa ulkona.
Viinaa juon muutaman kerran vuodessa.
Tupakkia en polta.
Lehtiä ei tule, ei edes mainoksia.
Kauppakeskuksissa käyn pari kertaa kuussa.
Puhelinlasku on 20 euroa/kk
Kysynkin voisiko markkinatalous toimia jos kaikki olisivat samanlaisia vai iskisikö lama kansan rähmälleen ja kaatuisiko yrityksiä kysynnän puutteessa?
Ei enempää meidän kaltaisia, muuten koittaa paluu pula-aikaan ja CCCP-talouteen.
Saan mieheltäni joka joulu n. 50 euron lahjakortin rintaliivikauppaan. Muuten en osta vaatteita. Sukulaisilta tulee kyllä aika paljon, esim. siskontytön hylkäämiä retkuja.
En ole koskaan ostanut yhtään huonekalua.
En omista telkkaa, enkä siis tikihirviötäkään.
Hiukseni leikkaa kaverini, joka on kyllä ammattilainen.
Synnyin sen verran sairaana, etten maksa juurikaan terveydenhoidosta.
Teen töitä kotona, en omista autoa enkä ajokorttia, kuljen julkisilla, jos on pakko lähteä saaresta.
Syön useinkin ulkona, ravintolassa muutaman kerran vuodessa.
Viinaa kuluu kun on kuluakseen, määriä en osaa sanoa. Välillä on pitkiäkin aikoja, ettei oteta mitään.
En polta.
Lehtiä tulee tilaamatta työn puolesta jonkin verran. Vien ne kirjastoon tai koululle. Omani luen yleensä netissä.
Kauppakeskuksissa en ole käynyt, enkä käy.
Puhelinlasku parikyt eetua kuussa. Suurin osa työpuheluja.
Olemme muuten ruoan suhteen varsin pitkälle omavaraisia.
Miksi markkinatalouden pitäisi toimia? Tekeekö se ihmisitä onnellisia? Enpä ole huomannut.
Huonekaluja olen ostanut viimeksi pari kuukautta sitten.
Elektroniikka vehkeitä on tullut hankittua jo useampaan otteeseen. Viimeksi uudet sisuskalut tähän tietämys koneeseen sekä uus puhelin.
Hiukset leikkuutan parturissa kerran kuussa.
Sairaslomat on kyllä kaikki melkein pitämättä.
Bensaa palaa noin sata litraa kuukaudessa.
Ulkona tulee syötyä melkein kerta viikkoon
Viina, viiniä ja olutta kuluu kohtuullisissa määrin.
Röökiä palaa.
Aamun lehti putoo postilaatikosta.
Kauppakeskuksissa tulee käytyä melkein kerran viikossa.
Puhelinlasku on noin 50 ekee kuussa.
Vaatteita ostan kerran kuussa.
Ym, ym, mun kulutukset on kohillaan :)
yksi yhteen, mutta kauppakeskuksissa käynnit ja vaateostokset ovat vähemmällä ja ulkona syön enemmän. Aamun lehteä ei tule, kun en jaksa aamulla lukea kuitenkaan, päivällä luen sen muualla.
Kai olen kuitenkin ylläpitävä voima.
kaikella sillä ylimääräisellä rahalla, joka jää säästöön?
Uusia vaatteita ostin viimeksi viime viikolla. Viimeisen kuukauden aikana olen ostanut 3 paria kenkiä.
Huonekaluja ostin viimeksi viime vuonna.
Tv on nelisen vuotta vanha, digiboksin olen ostanut kuukausi sitten.
Värjään hiukseni itse, kampaajalla käynnistä on aikaa...liikaa eli puolitoista vuotta.
Lääkärissä viimeksi viime syksynä, lääkkeitä ostin viimeksi talvella.
Kuljen yleisillä.
Syön ulkona pari kolme kertaa viikossa.
Alkoholia eli siideriä ja viiniä noin 4 kertaa viikossa.
Poltan tupakkaa.
Lehtiä tulee yksi.
Miten joku on voinut välttyä kauppakeskuksilta? Inhoan niitä, mutta joutuu niissäkin joskus käymään.
Puhelinlasku on n.80 euroa kk.
"Kysynkin voisiko markkinatalous toimia jos kaikki olisivat samanlaisia vai iskisikö lama kansan rähmälleen ja kaatuisiko yrityksiä kysynnän puutteessa?"
Uskon, että yrityksiä kaatuisi, eikä vain pienyrittäjien vaan myös isommat kauppaketjut.
"Entä voisiko yksikään nainen elää näin askeettisesti kulutuksen suhteen?"
En tunne yhtään tuolla tavalla elävää naista.
kaikki menee, vieläpä helposti. jemmassa olis muutaman kk:n reaalipalkkaa vastaava summa. kun vuokra on maksettu, loput lähteeki sit tililtä melkein itsestää.
mitä turhaa jemmaileen tai nipottaan. palkka on kipukorvaus jo tehdystä työstä. joten eipä jaksais kituu enää uudelleen sen takii, et ei raaski tehdä sillä rahalla jotain :D
rahat kiertoon, menkööt sille ketä sitä rakastaa ;)
Viestien perusteella 7/10 elää melko vähin kulutuksin kuten itsekin teen.
Tarkoittanee sitä, että kulutus voisi kolminkertaistua jos kaikki innostuisivat asiasta mikä lisäisi valtavasti työpaikkoja. Toisaalta ketjuun ehkä vastasivat etupäässä ne jotka elävät kulutusjuhlia välttäen.
Joutilasta, mitään tuottamatonta rahaa olisi vielä runsaasti kiertoon laitettavaksi ja mainosimmeiset tämän varsin hyvin tietävät koska kaikenlaisen joutavan mainostaminen vain kiihtyy kiihtymistään.
Itse laitan tuhat euroa kuussa säästöön vaikka tuloni eivät ole kaksiset. Välillä kyllä tulee mieleen, että miksi minä niitä säästelen mutta muisto viime lamasta lopettaa ihmettelyt. Silloin selvisin nipin napin ja siksi pidän säästössä koko ajan vähintään vuoden nettopalkkaa. Niin ja uuden auton ostan 3 vuoden välein, siitä tavasta en luovu.