tulppien kierteen voitelu.

mitä voitelu ainetta sytytystulppien kierteisiin voi laittaa jotta ne lähtee kivuttomasti irti seuraavan kerran.(Alumiininen sylinterikansi).
kuparitahna kävi mielessä mutta miten se alumiini reagoi siihen.
jotain "anti-seize compound" pitäisi laittaa
2811964
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Grafiittitahna on parasta tuohon, mutta gurut käyttävät ihan vaan pehmeää lyijykynää . . . ;)

Äänestä

Itse oon aina pyyhkäissy kierteisiin tuoretta moottoriöljyä, hyvin on tulpat lähteny irti.

Äänestä
  • Kuparitahnaa

    Äänestä

MOLYKOTE-nimistä tahnaa , oisko jotain kuparitahnan johdannaista

TOYOTA-merkkihuollossa käytävät ainakin alustaan liittyvissä kierteissä ihan vaan puhdasta tervaa , sitä jäykempää variaatiota , on kuulemma parasta irroituksen/lukituksen varmistamista

Äänestä
  • eivät taida edes tojotan alustan mutterit käydä tuhannen asteen turbokuumuudessa joten niissä tuo terva varmaan toimiikin.

    Tulppien kierteisiin kun tuota vetäiset niin on taatusti jäykempää variaatiota ainakin siinä vaiheessa kun niitä yrittää irrottaa.

    Äänestä

  • tulppien kierteisiin kirjoitti:

    eivät taida edes tojotan alustan mutterit käydä tuhannen asteen turbokuumuudessa joten niissä tuo terva varmaan toimiikin.

    Tulppien kierteisiin kun tuota vetäiset niin on taatusti jäykempää variaatiota ainakin siinä vaiheessa kun niitä yrittää irrottaa.

    puusta jota poltetaan tulella , poltossa lämpötila nousee yli 600 celsiuksen ja aika juoksevana sitä sieltä vaan liruu !

    Noh tervaa en itsekkään laittaisi , MOLYKOTE on hyvä tai sitten esim tätä :
    http://www.ipm-service.fi/S62008.pdf

    Äänestä

  • sehän tulee kirjoitti:

    puusta jota poltetaan tulella , poltossa lämpötila nousee yli 600 celsiuksen ja aika juoksevana sitä sieltä vaan liruu !

    Noh tervaa en itsekkään laittaisi , MOLYKOTE on hyvä tai sitten esim tätä :
    http://www.ipm-service.fi/S62008.pdf

    ja tule sen jälkeen uudestaan keskustelemaan miten "juoksevaa" aine on....

    Äänestä

  • taivaassa vasta vaan kirjoitti:

    ja tule sen jälkeen uudestaan keskustelemaan miten "juoksevaa" aine on....

    piste

    kemialliset aineet eivät luonnon omaa ainetta voita

    Äänestä

  • Locktite ruuvilukite on kyllä parempaa, kuin terva 😘

    Äänestä

Kuparitahna on yleensä ollut tuohon parasta enkä ole ainakaan kuullut että tulpan kierteissä mitään sähkökemiallista reaktiota olisi syntynyt. Eipä siellä kierteen sisällä pitäisi paljon vettä tai ilmaa olla...

CRC valmistaa parhaat kuparitahnat ja tuolta valmistajalta löytyy myös alumiinitahnaa joka ajaa saman asian mutta on vähän ohuempaa. Tuota olen myös laittanut alumiinikannessa olevien tulppien kierteisiin vaikka nykyään tulpassa itsessään on kiinnipalamista estävä pinnoite.

Käytännössä vain ainakin vanhempien autojen alukansissa jengat ovat siinä kunnossa että kummasti se tulppa tahtoo jämähtää jos voitelua ei käytetä.

Muista sitten että molemmat metallitahnat johtavat vallan mainiosti sähköä joten niitä ei saa joutua tippaakaan tulpan eristeeseen eikä kierteeseenkään saa turata sellaista määrää että sitä alkaisi sylinteriin kierrettynä valua tulppaa pitkin kohti kärkeä.

Äänestä

CRC:n kupari tahmaantuu kierteisiin ikävästi.Tulpan pinnoitteestakin riippuu,keltapassivoidut NGK:t tarttuvat vähiten ja tiivisterengas on niissä myös vakiotulpista paras.Käsivaraisesti tuntee momentin nousun riittävästi kiristettynä selvemmin kuin muissa merkeissä.

Äänestä
  • Teollisuudessa on käytetty kautta maailman sivu just Molykotea kuumissa paikoissa kierteissä, kun ne tarvii usein avata. Suosittaisin sitä. Molykotessa on just liukasteena se grafiitti.
    Kuparitahna taas on tarkoitettu jarruosiin eikä kuumiin paikkoihin.

    Äänestä

  • on oikein kirjoitti:

    Teollisuudessa on käytetty kautta maailman sivu just Molykotea kuumissa paikoissa kierteissä, kun ne tarvii usein avata. Suosittaisin sitä. Molykotessa on just liukasteena se grafiitti.
    Kuparitahna taas on tarkoitettu jarruosiin eikä kuumiin paikkoihin.

    CRC:n kupari ja alumiinitahnalle on luvattu käyttölämpötilaksi 1000 astetta ja molemmat on tarkoitettu juuri kiinnipalamisen estämiseen korkeissa tai miksei matalissakin lämpötiloissa.

    Tämän lisäksi varsinkin kuparitahna on erinomainen aine kun pitäisi suojata suolaliemen vaikutukselle alttiita osia kiinniruostumiselta pitkiä aikoja.

    Varsinkin alumiinitahna on ollut tulpan kierteissä hyvinkin juoksevaa vielä siinä vaiheessa kun tulpat on vanhemmassa autossa vaihdettu seuraavan kerran eli 15tkm jälkeen.

    Nykyisissä tulpissa on kyllä ne omat kiinnipalamista estävät pinnoitteet joten enemmän vahinkoa tekee jos sutii vapaalla kädellä reilusti jotain sähköä johtavaa mömmöä pitkin tulppia.

    Äänestä

  • Kokeilin tuota ja hyvin toimi. Kiitos. Suosittelin tätä kavereillekin!

    Äänestä

Älä vaihda ihan kuumaan koneeseen, äläkä kiristä jatkovarrella.
En ole koskaan laittanut kierteisiin mitään. Satoja tulppia vaihtanut ja hyvin pelannut.

Äänestä

En ole koskaan (yli 50 v aikana) laittanut mitään. Taas on porukkaa sortunut myyjien huuhaa juttuihin. Mitähän seuraavaksi?

Äänestä
  • tokkopa alumiinikansia edes oli 50 vuotta sitten... valurautaa lie olleet silloin?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    tokkopa alumiinikansia edes oli 50 vuotta sitten... valurautaa lie olleet silloin?

    Ainakin minun autoissani on ollut alumiinikansia kymmenet vuodet. 200 vuotta sitten ei autoakaan ollut vielä keksitty.

    Äänestä

Paras keino on momenttiavaimella kiristää suositeltuun momenttiin, silloin ei tarvi voiteita ja lähtee irti seuraavallakin kerralla. Osta korjausopas tai katso tulppavalmistajan sivuilta suositusmomentteja.

Oikea momentti on tärkeä ettei kierteet vahingoitu ja että lämmönsiirto tulpasta kanteen toimii suunnitellusti.

Äänestä
  • Minä en uskalla ajaa vieraalla autolla koska en tiedä mihin momenttiin tulpat on kiristetty. Jos moottori räjähtää niin siinä voi käydä huonosti ainakin moottoritiellä.

    Äänestä

Eipä ne tulpan kierteet kovin kuumiksi tule mutta jotain sinne on hyvä pistää.
Tulpat kun on sen 100tkm paikallaan niin voi alkaa olla jumissa.

Joskus nöösinä jäi yhden tulpan kierteet kanteen kun ei ollut mitään kierteissä liukasteena. Onneksi oli toinen kansi nopeasti saatavilla eikä vaihtoonkaan mennyt kuin tunti.

Äänestä
  • Vai tulpat paikallaan 100 000 kilometriä! Et taida olla kuullut sellaisesta kuin tulpan kärkivälin säätö. Onko sulla ajokorttiakaan?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vai tulpat paikallaan 100 000 kilometriä! Et taida olla kuullut sellaisesta kuin tulpan kärkivälin säätö. Onko sulla ajokorttiakaan?

    Kyllä vaan ainakin joissain uusissa autoissa tulppien vaihtoväli on satatuhatta km. Lienevät jotain iridium-tulppia neljällä elektrodilla tai muita perinteistä eksoottisempia tulppia.
    Olisi kyllä mielenkiintoista tietää kestääkö ne tulpat oikeasti satatonnia ja jos niin miten helposti aukeavat niinkin pitkän matkan jälkeen kannesta...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vai tulpat paikallaan 100 000 kilometriä! Et taida olla kuullut sellaisesta kuin tulpan kärkivälin säätö. Onko sulla ajokorttiakaan?

    Nyt ollaan 2000-luvulla, 100tkm kestävät iridium tulpat yleisiä eikä niissä edes saada mennä säätelemään mitään kärkiväliä. Helposti lähtee irti jos kiristää oikeaan momenttiin, mutta sehän on täysin mahdoton ajatus monille että oikein käyttäisi oikeaa momenttia... Kaikenlaisilla rasvoilla kyllä jaksetaan läträtä.

    Äänestä

60 000 tai 100 000 km, eipä eroa 'irtoamisessa'. Ihmeellistä vouhkaamista olemattomasta 'ongelmasta'.

Äänestä

Puhdas uusi tulppa puhtaisiin kierteisiin, ja oikea kiristysmomentti. Ei mitään aineita.

Äänestä
  • Kyllä jos on vanha auto ja huonosti pyörii tulppa, niin irroitettaessa kannattaa laittaa uuden tulpan kierteeseen vähän öljyä, niin menee sitten sormin pyörittämällä pohjaan saakka ja myös irtoaa seuraavalla keralla nöyrästi, kun ei se öljy sieltä kierteestä pääse palamaan pois, muuten ei tarvetta voitehille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tulpat uusiksi kirjoitti:

mitä voitelu ainetta sytytystulppien kierteisiin voi laittaa jotta ne lähtee kivuttomasti irti seuraavan kerran.(Alumiininen sylinterikansi).
kuparitahna kävi mielessä mutta miten se alumiini reagoi siihen.
jotain "anti-seize compound" pitäisi laittaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu