Alkuräjähdys tai energia tai mikä vaan

Kristityn ei ole väärin ajatella etteikö alkuräjähdystä olisi tapahtunut. Pääasia on, että Jumala loi maailman, keinot vapaat. Esim. Hänellä ikäänkuin oli "kaikki maailman luomiseen tarvittavat aineet" ja Hän loi maailman, joka syntyi sanan voimalla räjähdyksen kaltaisesti. Tämä nyt vaan oon spekulaatiota, mutta pääasia, että loi maailman.
8206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kyllä pitäisi olla tarkkana tässä asiassa eikä uskoa kaikkea todeksi suinpäin. Alkuräjähdysteoriassa on vakavia puutteita edelleen.

Suositelen DI Risto Koivulan hyvää artikkelia aiheesta: http://tampere.vapaa-ajattelijat.fi/tekstit/alkurajahdys.htm

Alkuräjähdysteorian hyväksyminen johtaa loogisesti Ukko-ylijumala johtopäätöksiin, tämä tulee pitää mielessä.

Äänestä
  • "Tieto" alkuräjähdyksestä on siis pitkälle spekulaatiota. Mutta pitää muistaa, että sana -alkuräjähdys on myös ihmisen keksimä. Yhtä hyvin se voisi olla vaikka alkulaajeneminen tai iso posaus tai mikä vaan. Jos kerran ei ole täysin osoitettu mistä on kyse, niin puhuminen siitä on sama asia kuin yrittäisi tehdä järkevää siirtoa shakissa pimeässä huoneessa.
    Mutta ei sitä tarvitse sulkea poiskaan. Oli alkuräjähdys tai ei, niin sillä ei ole merkitystä. Hän loi maailman...ja siinä onkin ihmettelemistä.

    Äänestä

  • Edmond kirjoitti:

    "Tieto" alkuräjähdyksestä on siis pitkälle spekulaatiota. Mutta pitää muistaa, että sana -alkuräjähdys on myös ihmisen keksimä. Yhtä hyvin se voisi olla vaikka alkulaajeneminen tai iso posaus tai mikä vaan. Jos kerran ei ole täysin osoitettu mistä on kyse, niin puhuminen siitä on sama asia kuin yrittäisi tehdä järkevää siirtoa shakissa pimeässä huoneessa.
    Mutta ei sitä tarvitse sulkea poiskaan. Oli alkuräjähdys tai ei, niin sillä ei ole merkitystä. Hän loi maailman...ja siinä onkin ihmettelemistä.

    Luojallakin täytyisi olla luoja, ja luojan luojalla luoja jne.Loiko ns.luoja myös itsensä?

    Äänestä

  • Pate kirjoitti:

    Luojallakin täytyisi olla luoja, ja luojan luojalla luoja jne.Loiko ns.luoja myös itsensä?

    Jumala on itsensä syy. Hän ei ole tullut mistään, Häntä ei ole luonut kukaan, sillä Hän on aina ollut olemassa iankaikkisuudessa.

    Äänestä

Jonkinlainen räjähdys on tapahtunut,koska planeetat etääntyvät jatkuvasti toisistaan.

Tarkoitetaanko alkuräjähdyksellä koko universumin
alkua(kaikkea mikä on)?Jos tarkoitetaan, niin sellaista alkuräjähdystä ei ole koskaan tapahtunut.Maailmankaikkeus on aina ollut olemassa(muodossa tai toisessa) ja tulee aina olemaan.

Jos maailmankaikkeudella (kaikella mitä on) halutaan nähdä YKSI alku, niin silloin on kysyttävä: MITÄ OLI ENNEN ALKUA?
(tyhjästä/olemattomuudesta ei tunnetusti voi syntyä mitään).

Maailmankaikkeus ei tarvitse mitään luojaa ollakseen olemassa, koska se on itsessään KAIKKI.

Alku ja loppu ovat ihmisen käsitteitä, mutta on olemassa myös alutonta,loputonta ja ajatonta.

Äänestä
  • Jumala on aina ollut olemassa iankaikkisuudessa.

    Äänestä

Miksi koko avaruuden loi.Äärettämän avaruuden. miksi?

Äänestä
  • Hän tietää, emme me.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Edmond kirjoitti:

Kristityn ei ole väärin ajatella etteikö alkuräjähdystä olisi tapahtunut. Pääasia on, että Jumala loi maailman, keinot vapaat. Esim. Hänellä ikäänkuin oli "kaikki maailman luomiseen tarvittavat aineet" ja Hän loi maailman, joka syntyi sanan voimalla räjähdyksen kaltaisesti. Tämä nyt vaan oon spekulaatiota, mutta pääasia, että loi maailman.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu