Onko olemassakaan naista joka pystyy olemaan hiljaa vaikkapa 2 tuntia?
Minulla on kokemusta vain naisista jotka lörpöttelevät jatkuvasti olematta hiljaa kuin nukkuessaan ja alan olla jo aika kypsä kuuntelemaan tyhjää lörinää?
Mykkä ei tarvitse olla mutta miksi naisetkin eivät puhu vain silloin kun on asiallista asiaa ja muuten ole hiljaa? Näinhän on laita useimpien miesten kohdalla.
Minulla on kokemusta vain naisista jotka lörpöttelevät jatkuvasti olematta hiljaa kuin nukkuessaan ja alan olla jo aika kypsä kuuntelemaan tyhjää lörinää?
Mykkä ei tarvitse olla mutta miksi naisetkin eivät puhu vain silloin kun on asiallista asiaa ja muuten ole hiljaa? Näinhän on laita useimpien miesten kohdalla.
Vastaukset 19
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000028
Kysyin jo sieltä mutta yhtään ei ilmoittautunut eikä sellaisia ole täälläkään.
Oi miksi naisten pitää olla aina äänessä.
logiikka palsta, joten jos miestä etsit...
Olen jo harkinnut miehiinkin siirtymistä. Eipä sillä oikeastaan ole väliä kunhan ei tarvitse kuunnella taukoamatonta lörpöttelyä.
Ehkäpä olet törmännyt vääränlaisiin naisiin. Jospa sinä olet temperamentiltasi enemmän sellainen pikkuinen hiiripiipertäjä ja naisesi ovat olleet pippurisia ja sosiaalisia tapauksia. Kokeile jostain raamattupiiristä.
Miten sinä saat liitettyä hiiret siihen että puhuu vain silloin kun asiallista asiaa ja toisaalta pippurisuuden ja sosiaalisuuden siihen että lörpöttelee tyhjää aamusta iltaan?
"Mittausten mukaan pojat puhuvat luokkahuoneessa kaksi kolmasosaa ajasta ja tytöt yhden kolmasosan. Lapsesta saakka olemme oppineet, että miehet puhuvat ja naiset kuuntelevat heitä. Sama jatkuu politiikassa. Naispoliitikkojen puheenvuorot kestävät vain kaksi kolmannesta miesten käyttämästä ajasta."
Se taas johtuu siitä, että pojat ovat rohkeampia uhmaamaan auktoriteetteja kun taas tytöt ovat nöyriä opettajan edessä. Jos mittaus olisi tehty välitunnilla niin pojat olisi todettu tuppisuiksi tyttöihin verrattuna.
Lapsena opimme sen, että kun mies puhuu silloin kannattaa kuunnella sillä mies puhuu aina asiaa.
Naisilla ei ole politiikassa juuri mitään sanottavaa ja ovat sen verran ymmärtäneet tai pikemminkin avustajansa ymmärtäneet ettei siellä voi lörpötellä mitä sattuu vaan pitää pysyä edes jotenkuten asiassa.
sinä et ole mies.
"Naispoliitikkojen puheenvuorot kestävät vain kaksi kolmannesta miesten käyttämästä ajasta"
Pitäisikö naispoliitikkojen lörpötellä niitä näitä, niin saisivat enemmän puheaikaa käytettyä? Ehkä tuo vain kuitenkin todistaa sen, ettei naisilla sitä oikeaa asiaa sitten juurikaan ole.
miehet lörpöttelee niitä näitä ja naiset pysyvät asiassa. Sama juttu koulussa, ääntä kyllä lähtee pojista.
naiset ovat yleisesti sanoneet miehiä juroiksi tuppisuiksi. Mutta naisen mielipide ja naisen "faktat" muuttuvat toki tunnetilojen myötä, eikä niistä mitään totuutta kannata yrittää löytääkään.
hänet siksi, ettei kestänyt hiljaisuutta. Nainen ei puhunut tarpeeksi miehen mielestä.
Mistähän tuon naisen löytäisi?
suakin rupeisi hiljaisuus jossakin vaiheessa tökkimään. Miehet kaipaavat naisen lörpöttelyä, jotta voivat itse olla hiljaa. Se on niin kodikasta.
Innostuin kirjoittamaan asiasta kun rouva lähti sukuloimaan ja olen nyt viikon ollut ihanassa hiljaisuudessa. En edes radiota enkä tv.tä ole avannut vaan ainoastaan nautiskellut rauhasta. Olen mennyt jopa niin pitkälle, että ryhdyin suunnittelemaan eroamista voidakseni loppuikäni nauttia pelkästään hiljaisuudesta.
hiljaisuuteen. Ei osaisi arvostaa hiljaisuutta ilman vaimoasi.
Kun käyn päivä kaljoilla tai ilta, ihan sama, niin olen hiljaa ja on kiva katella menoa ja ihmisiä. Yleensä menen juuri yksin sen takia, koska en jaksa kuunnella pintaliito juttuja, enkä varsinkaan itsensä kehumista YÖK YÖK ! Ja vielä se, että nais ystävät möläyttelevät aika usein asioita, mistä pitäisi pitää turpansa kiinni. Kaikkia asioita ei sanota ääneen.
.. mun yhdeltä ex- mieheltä. Hänen mielestään naisen tehtävä oli olla hiljaa aina, jos mielipide ei ollut häntä miellyttävä.:)
Mä suosittelisin kyllä nättiä mykkää naista sinulle. Poistuisi varmaan monet harmit.;) Ajattelepa, mikä heaven on earth- tilanne. Harkitse edes.