Korjatkaa jos olen väärässä, mutta eihän ruoan syömisajankohdalla pitäisi olla vaikutusta, jos kertakaikkiaan vuorokaudenaikana syö vähemmän kuin kuluttaa? Eli perustuuko uskomus iltasyöpöttelyn lihottavuudesta siihen että iltaisin tulee syötyä helposti liikaa esim. telkun ääressä?
Tietenkin mitä syö aamulla kerkeää osittain kulumaan päivänaikana, mutta vaikka söisi aamulla 1000kcal eikä kokpäivänä muuta, tai illalla sen 1000 kcal, niin ei pitäisi vaikuttaa painoon? (Tietenkin ruokaa kuuluu syödä pitkin päivää, ja mielellään yli 1000 kcal, mutta yritän tuoda esille pointtia)
Onko siis "yösyöminen lihottaa"- lausahdus vain myytti, vai onko jollakulla oikeasti jotain lääketieteellistä tai biologista faktaa siitä että syöminen illalla lihottaa enemmän kuin aamulla/päivällä?
Tietenkin mitä syö aamulla kerkeää osittain kulumaan päivänaikana, mutta vaikka söisi aamulla 1000kcal eikä kokpäivänä muuta, tai illalla sen 1000 kcal, niin ei pitäisi vaikuttaa painoon? (Tietenkin ruokaa kuuluu syödä pitkin päivää, ja mielellään yli 1000 kcal, mutta yritän tuoda esille pointtia)
Onko siis "yösyöminen lihottaa"- lausahdus vain myytti, vai onko jollakulla oikeasti jotain lääketieteellistä tai biologista faktaa siitä että syöminen illalla lihottaa enemmän kuin aamulla/päivällä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ihmisen aineenvaihdunta on korkeimmillaan aamulla
ja hidastuu illan kuluessa.. (sanottakoon
normaali elämän rytmi eli nukkuun klo 22-23 ja
herääminen klo 7-9)
Aamiainen on pv:n tärkein ateria jolloin tulisi
syödä tukevasti ja siitä eteenpäin iltaa kohti
vähentää HIILIHYDRAATTIEN osuutta aterialla
jolloin viim.ateria ennen nukkumaan menoa 1h
ennen, ihanteellisesti olisi kasviksia ja
oliiviöljyä ja valkuaista kuten maitorahkaa /
raejuustoa. -> ravinto-aineet imeytyvät hitaasti
ja yöllä ruumis käyttää energianaa rasvaa...
--
Eli vältä runsasta HH:n syöntiä ennen nukkumaan
menenoa. Klo 18-19 aikoihin voi hieman HH:ta
syödä.
en ole ihan vakuuttunut. Aamiainen on päivän tärkein ateria- lausahdus ei ota tuulta siipiensä alle, koska omat tietoni sanovat että ihmisen ruumiille olisi tärkeintä syödä aamulla kevyesti, samoin kuin päivällä ja illallakin, mutta vastaavasti useampia kertoja päivässä. ( tämän näkökohdan olen saanut lääkäriltä, mutta se ei tietenkään todista mitään)
Äh, tämä aihe taitaa olla niin täynnä näkemyseroja, ettei sitä pysty ratkaisemaan. Enkä siis kysynyt tästä ilta syömisestä,koska se olisi minulle ongelma, vaan ihan uteliaisuudesta :) Minulla on todella hyvin toimiva diettiohjelma, joka selvästi toimii. Siinäkin illallinen on oikeastaan päivän raskain ateria, mutta olen laihtunut 7 kg! (enkä liian nopeasti, tämä pudotus saattaa pysyäkkin alhaalla ;P)
Tottakai laihdutettaessa on syötävä kevyesti.
(vähemmän kuin kroppa kuluttaa,mutta ei liian
niukasti ettei kroppa menee ns "säästöliekille"
Aamiaisella ladaataan energia varastot (maksaan
varastoitunut glykogeeni) täyteen päivää varten
vieläpä kun aineevaihdunta on korkeimmillaa. Kun
taas iltaa kohti mentäessä on hyvä syödä niukasti
hiilareita ja keskittyä syömää proteiinia ja
rasvaa (oliiviöljy / kalaöljy).
Kerrotko hieman diettistäsi miten olet sen
toteutanut niin voin antaa oman kommenttini jos
haluat. Pienellä viilauksella voit tiputtaa
lisäkiloja pois jos se on vielä tarpeen.
Pudotushan tapahtuu yksinomaan rasvakudosksesta
eikä lihaksista mikä on huolestuttavinta juuri
kun tätä palstaa lukee...
7kg on oiva saavutus,mutta muista että
elintapojen muutoksella vaikutus on pysyvää.
Jos asiakiinnostaa niin käy katsoon www.ufs.fi
fiksua ja asiantuntevaa apua...
Valitettavasti lääkärit ravitsemusterapeutit Ym
eivät osaa Suomessa juurikaan perustellusti sanoa
miten tulisi laihdutttaa muuten kuin jäättää
rasva pois dietistä kokonaan mikä on jo aivan
väärin -> jo pelkästää rasva-aineenvaidunnan
toimimiseen ihminen tarvistsee rasvaa...
mutta en usko että tähän ruokavalioon on enää paljon parantelun varaa. Paino tippuu tasaista puolenkilon viikkovauhtia, eikä ole kertaakaan pysähtynyt tuon 7 kg aikana. Syön terveellisesti, ja liikun kolmesti viikossa yli tunnin. En halua laihtua yhtään nopeammin, nopeasta pudotuksesta koituvat kilot-takaisin-tuplana-ilmiöt ovat liiankin tuttuja.
Elämäntapa muutoksesta tämä kaikki lähtikin, en usko että muuten olisin edes onnistunut laihtumaan näinkään paljoa. Olen kerrankin ihan oikeasti motivoitunut ja oloni on parempi kuin koskaan.
Lääkärillä en ole käynyt diettiäni hyväksyttämässä, mutta juttelin kuitenkin yhden tuttava lääkärin kanssa joka vuosia sitten laihdutti 20 kg eikä kiloakaan ole takaisin tullut :)
Olen täysin tyytyväinen elämäntilanteeseeni, ruokavaliota myöden, mutta kiitos kovasti ystävällisestä tarjouksesta! :)
Hyvä juttu että painosi on TASAISESTI laskenut!!
joten uskoisin että laihtuminen on tapahtunut
pääosin rasvakudoksesta eli lihasta ole uhrattu..
Tärkeintä tietenkin on se että olet myös
motivoitunut muutenhan hommasta ei tulisikaan
mitään.. Hyvää jatkoa
Tuosta iltasyöpöttelystä. Olen kova syömään
iltaisin ja varsinkin makeanhimo iskee iltaisin.
Nälkä ei yllätä jos minulla on jotain tekemistä,
vieraita tai jotain ettei ehdi ajatella
tuollaista asiaa kuin nälkä.
Huomasin kyllä semmoisen asian, että kun aamulla
syö puuroa, makeaa ei tee ihan niin paljon makeaa
mieli. Mutta siltikin...
Iltasyönti on ihanaa...jos se vaikuttaa
lihottavasti...päivällä syöminen on ehkä vain
syömistä, illalla nautiskelua...kaikki ihana ja
mukavahan lihottaa! Kai...