Tällä palstalla väitetään usein, ettei lapsi tunne kipua abortissa.
Abortteihin kriittisesti suhtautuva lääkäri Päivi Räsänen arvioi lapsen hermoston kehittyneen jo 7. viikolla kivun asitimisen asteelle. Hän pitää lapsen kuolinkamppailussaan kokemaa kipua tabuna, josta ei uskalleta puhua:
Räsänen:
"Lapsen elintoiminnot ovat kehittyneitä hämmästyttävän varhaisessa vaiheessa. Ensimmäiset merkit kehittyvästä keskushermostosta nähdään alkion kolmannen elinviikon alussa ja viikon kuluttua sydän aloittaa toimintansa, siis kauan ennen aborttirajoja. Muutaman päivän kuluttua ihmissikiön raajat ovat todettavissa.
Seitsemän viikon iässä, jolloin alkio on vasta kahden senttimetrin pituinen ja painaa hiukan yli gramman, on sen keskushermoston todettu lähettävän impulsseja elimistöön. Raajojen ja selän lihakset suorittavat ärsytettäessä supistuksia, ja on hyvin todennäköistä, että tuossa vaiheessa alkio aistii herkästi kosketuksen ja kivun.
Kahdeksannella viikolla on voitu rekisteröidä sikiön EEG eli aivosähkökäyrä. Sen varpaat ja sormet erottuvat selvästi, vaikka se on vasta n. 4 cm pituinen. Alle kahdeksan viikon ikäistä kohdussa elävää lasta nimitetään usein alkioksi ja sitä myöhemmin vasta sikiöksi. Sikiön kolmannen elinkuukauden aikana, kahdeksannesta viikosta eteenpäin elimistön rakenne on jo lähes täydellinen sormen kynsien alustoja myöten. Kahdenteentoista viikkoon mennessä sikiö pystyy puristamaan kätensä nyrkkiin, siristelemään silmäkulmiaan, kääntämään päätään ja avaamaan sekä sulkemaan suutansa. Sen on todettu suorittavan tuossa vaiheessa myös hengitysliikkeitä.
Vasta n. 16.–20. raskausviikolla äiti alkaa tuntea uuden elämän merkkejä itsessään eli sikiön liikkeitä.
Abortti-ikäinen lapsi ei ole tunnoton kudoskappale, vaan yksilö, joka kykenee tuntemaan kipua. Eläinsuojelulaki antaa paremman suojan lopetettavalle eläimelle kuin aborttilaki syntymättömälle lapselle. Eläimelle ei saa teurastettaessa tuottaa kipua, mutta abortin kivuliaisuudesta ei uskalleta edes keskustella.
Minulla oli sairaalassa lääkärikollega, joka keskusteluissamme edusti sallivaa aborttikantaa. Kerran keskellä työpäivää tapasin hänet kalpeana nojailemasta seinään ja tiedustelin, onko hän sairas. Hän kertoi olleensa juuri suorittamassa raskaudenkeskeytystä, kun imulaitteesta oli tipahtanut lattialle pieni jalka reidestä irronneena. Hän oli alkanut voida pahoin ja valitti: "Tämä on pyövelin hommaa."
Kärsiikö lapsi
52
4174
Vastaukset
- Biologi
Alkion tuntemuksista ja tuntemattajättämisistä ollaan tutkijapiireissä montaa mieltä. Päivi räsäsen kanta on ehkäpä sieltä toisesta ääripäästä. Ei ole kovin kauaa kun oltiin virallisesti sitä mieltä, ettei vastasyntynyt tunne kipua ja leikkauksia suoritettiin heille ilman puudutusta tai nukutusta!
Kivun tuntemiseen tarvitaan kipuaistimuksen vastan ottava hermopääte, hermot jotka vievät tiedon aivoille ja kyllin kehittyneet aivot joissa aistimuksen vastaanottavat osat ovat valmiina. Vaikka hermostossa liikkuu impullseja ja ekg näkyy ei se merkitse sitä, että koko aistiketju olisi riittävän valmis jotta alkio voisi tuntea kivun. Lääkkeellisessä keskeytyksessä alkio irtoaa kohdun seinämästä eikä kipua synny. Kaavinnassa taas operaatio on todella nopea ja alkion elintoiminnot lakkaavat välittömästi. Suomessa abortin rajana on 12 viikkoa, jolloin sikiö on vielä suhteellisen pieni ja kehittymätön. Muualla maailmassa toteutetut myöhäisabortit ovat sitten aivan toinen juttu.
Joka tapauksessa abortointi on normaali synnytykseen verrattuna kivuttomampi. Synnytyksen tuottamaa kipua kuitenkin pidetään normaalina. Synnytyksessä lapsen luusto painuu kasaan ja kallon luut jopa limittäin! Synnytys tuottaa vauvalle valtavaa kipua, jota ei lievitetä mitenkään. Synnytyksen koettelemukset saavat vauvan "heräämään" elämään.
Eli kumpikaan vaihtoehto ei ole toista tuomittavampi kivun tuoton kannalta.- aivan aivan
Olen ihan samoilla linjoilla. Myös ammatti-ihmisten mielipiteet muokkautuvat osin sen mukaan mikä on se oma kanta asiaan. Eli asioissa joissa ei kuitenkaan ole se 100% varmuus suuntaan tai toiseen. Vaikka on tehty paljon tutkimuksia, yms. silti eriäviä mielipiteitä ja eri näkökantoja on tähänkin.
Mitenhän valtavaa tuskaa ja kipua minunkin yksi lapseni on kokenut synnytyksessä, kun on ollut synnytyskanavassa puristuksissa pitkän aikaa ja loppujen lopuksi "revitty" väkisin imukupilla ulos. Luulisi että näissäkin tilanteissa se vauva olisi äärimmäisen tuskainen ja vaikeroiva, kivuliaan oloinen. Vaan eihän näin kuitenkaan ole. Miten tämän voi selittää "järjellä" jos jo alkiolla / sikiöllä on äärimmäisen kehittynyt aistijärjestelmä (toisten mielipiteiden mukaan) ja kipua voitaisiin tuntea jo esim. 7 viikolla? - symmetria
aivan aivan kirjoitti:
Olen ihan samoilla linjoilla. Myös ammatti-ihmisten mielipiteet muokkautuvat osin sen mukaan mikä on se oma kanta asiaan. Eli asioissa joissa ei kuitenkaan ole se 100% varmuus suuntaan tai toiseen. Vaikka on tehty paljon tutkimuksia, yms. silti eriäviä mielipiteitä ja eri näkökantoja on tähänkin.
Mitenhän valtavaa tuskaa ja kipua minunkin yksi lapseni on kokenut synnytyksessä, kun on ollut synnytyskanavassa puristuksissa pitkän aikaa ja loppujen lopuksi "revitty" väkisin imukupilla ulos. Luulisi että näissäkin tilanteissa se vauva olisi äärimmäisen tuskainen ja vaikeroiva, kivuliaan oloinen. Vaan eihän näin kuitenkaan ole. Miten tämän voi selittää "järjellä" jos jo alkiolla / sikiöllä on äärimmäisen kehittynyt aistijärjestelmä (toisten mielipiteiden mukaan) ja kipua voitaisiin tuntea jo esim. 7 viikolla?Ajattelehan synnyttävää äitiä. Varsin usein hän kokee suurta kipua, jopa huutaa. Monelle annetaan epiduraalipuudutus. Synnytyksen jälkeen nainen kuitenkin on rauhallinen, jopa iloinen ja ryhtyy hoitamaan lastaan.
Siitä, että ihminen on rauhallinen kivun kokemisen jälkeen ei voida päätellä, ettei kipua olisi ollut.
Abortoitavan lapsen kamppailu ei pääty syliin ja äidin hymyyn, jossa syntymän kipu korvataan, vaan kuolemaan, jonka olemusta me elävät emme saata tuntea.
Ehkäpä kivun ja lohdun epäsymmetria on osa abortin olemusta ja sen tuottamaa traumaa. - biologi
symmetria kirjoitti:
Ajattelehan synnyttävää äitiä. Varsin usein hän kokee suurta kipua, jopa huutaa. Monelle annetaan epiduraalipuudutus. Synnytyksen jälkeen nainen kuitenkin on rauhallinen, jopa iloinen ja ryhtyy hoitamaan lastaan.
Siitä, että ihminen on rauhallinen kivun kokemisen jälkeen ei voida päätellä, ettei kipua olisi ollut.
Abortoitavan lapsen kamppailu ei pääty syliin ja äidin hymyyn, jossa syntymän kipu korvataan, vaan kuolemaan, jonka olemusta me elävät emme saata tuntea.
Ehkäpä kivun ja lohdun epäsymmetria on osa abortin olemusta ja sen tuottamaa traumaa.Minusta yliarvioit vauvan kykyä saada lohtua äidin hymystä tai sylistä. Jos vauva saisi valita syntymän jälkeisten hetkien tai kohdun välillä se haluaisi takaisin kohtuun vaikka siellä ahdasta onkin. Vastasyntyneelle maailma on uusi ja pelottava, kylmä paikka. Lohtua ja sitä korvausta tuo lähinnä pimeä huone, kapaloon kääriminen ja lämmittäminen ja ädin sydämmen lyöntien kuuleminen jälleen.
Vasta myöhemmin symbioosisuhteen kehityttyä on vauva kykenevä saamaan mielihyvää äidin hymystä tai pelkästä sylissä pidosta.
Elämä päättyy meillä kaikilla kuolemaan ennemmin tai myöhemmin. Joissain tapauksissa on kärsimyksen minimoimista mitä ennemmin elämä päättyy.
Jos haluemme vähentää abortteja olisi mietittävä miksi ihmiset niitä tekevät; yksi suurimmista syistä on lapsen isä, joka ei lasta missään tapauksessa halua. Jos kaikki pojat kasvatettaisin tästä lähtien lapsi myönteisiksi voisi aborttien määrä pudota murto-osaan nykyisestä. Nyt yksinhuoltajaäidin osa on todella raskas, eikä kaikista lupauksista huolimatta apua enää tarvittaessa saa jos sukulaiset eivät ehdi apuun. Lapsen kasvattaminen yksin on monelle mahdoton tehtävä ja se on meidän hyväksyttävä.
Ehkäisyvalistus voitaisiin aloittaa jo ala-asteella, jolloin jokainen varmasti tietäisi miten raskaaksi tullaan. Todistetusti vasta murrosiässä aloitettu valistus ei mene perille ainakaan niille hihitteleville pojille. - alkeellinen virhe
biologi kirjoitti:
Minusta yliarvioit vauvan kykyä saada lohtua äidin hymystä tai sylistä. Jos vauva saisi valita syntymän jälkeisten hetkien tai kohdun välillä se haluaisi takaisin kohtuun vaikka siellä ahdasta onkin. Vastasyntyneelle maailma on uusi ja pelottava, kylmä paikka. Lohtua ja sitä korvausta tuo lähinnä pimeä huone, kapaloon kääriminen ja lämmittäminen ja ädin sydämmen lyöntien kuuleminen jälleen.
Vasta myöhemmin symbioosisuhteen kehityttyä on vauva kykenevä saamaan mielihyvää äidin hymystä tai pelkästä sylissä pidosta.
Elämä päättyy meillä kaikilla kuolemaan ennemmin tai myöhemmin. Joissain tapauksissa on kärsimyksen minimoimista mitä ennemmin elämä päättyy.
Jos haluemme vähentää abortteja olisi mietittävä miksi ihmiset niitä tekevät; yksi suurimmista syistä on lapsen isä, joka ei lasta missään tapauksessa halua. Jos kaikki pojat kasvatettaisin tästä lähtien lapsi myönteisiksi voisi aborttien määrä pudota murto-osaan nykyisestä. Nyt yksinhuoltajaäidin osa on todella raskas, eikä kaikista lupauksista huolimatta apua enää tarvittaessa saa jos sukulaiset eivät ehdi apuun. Lapsen kasvattaminen yksin on monelle mahdoton tehtävä ja se on meidän hyväksyttävä.
Ehkäisyvalistus voitaisiin aloittaa jo ala-asteella, jolloin jokainen varmasti tietäisi miten raskaaksi tullaan. Todistetusti vasta murrosiässä aloitettu valistus ei mene perille ainakaan niille hihitteleville pojille.No niin, "biologin" jutussasi oli alun perin paitsi paperin myös astian makua:
"Elämä päättyy meillä kaikilla kuolemaan ennemmin tai myöhemmin. Joissain tapauksissa on kärsimyksen minimoimista mitä ennemmin elämä päättyy."
Huomaatko nyt puhuvasi abortoitujen lapsien puolesta? He eivät saaneet _itse_ koetella elämän kärsimyksiä eivätkä sen ihanuuksia.
On virhe aliarvioida lasta. Jos olet tavannut juuri äitinsä kohdusta saapuneen lapsen, huomaat, että hän on luottavainen, älykäs, kuuleva, näkevä, ympäristöään tarkkaileva ja paljon ymmärtävä ihminen.
Esität maailman olevan lapselle pelottava ja kylmä paikka. Olet väärässä. Äidin syli ja ihmisten tapaaminen ei ole pelon kompensaatio vaan uusi kokemus, uusi myönteinen askel ihmisen elämässä.
Olen samaa mieltä siitä, että aborttien määrää tulisi ja on mahdollista vähentää merkittävästi. Tähän ketjuun liittyen aborttikynnystä madaltaa ja abortteja edistää lapsen olemuksen väheksyminen ja elämän itseisarvon kieltäminen. - satua
alkeellinen virhe kirjoitti:
No niin, "biologin" jutussasi oli alun perin paitsi paperin myös astian makua:
"Elämä päättyy meillä kaikilla kuolemaan ennemmin tai myöhemmin. Joissain tapauksissa on kärsimyksen minimoimista mitä ennemmin elämä päättyy."
Huomaatko nyt puhuvasi abortoitujen lapsien puolesta? He eivät saaneet _itse_ koetella elämän kärsimyksiä eivätkä sen ihanuuksia.
On virhe aliarvioida lasta. Jos olet tavannut juuri äitinsä kohdusta saapuneen lapsen, huomaat, että hän on luottavainen, älykäs, kuuleva, näkevä, ympäristöään tarkkaileva ja paljon ymmärtävä ihminen.
Esität maailman olevan lapselle pelottava ja kylmä paikka. Olet väärässä. Äidin syli ja ihmisten tapaaminen ei ole pelon kompensaatio vaan uusi kokemus, uusi myönteinen askel ihmisen elämässä.
Olen samaa mieltä siitä, että aborttien määrää tulisi ja on mahdollista vähentää merkittävästi. Tähän ketjuun liittyen aborttikynnystä madaltaa ja abortteja edistää lapsen olemuksen väheksyminen ja elämän itseisarvon kieltäminen."Huomaatko nyt puhuvasi abortoitujen lapsien puolesta? He eivät saaneet _itse_ koetella elämän kärsimyksiä eivätkä sen ihanuuksia.
On virhe aliarvioida lasta. Jos olet tavannut juuri äitinsä kohdusta saapuneen lapsen, huomaat, että hän on luottavainen, älykäs, kuuleva, näkevä, ympäristöään tarkkaileva ja paljon ymmärtävä ihminen."
Huomaatko itse, että alkio ja kohdusta saapunut lapsi ovat eri asia? Emme siis todellakaan aliarvioi lapsia, vaikka toteamme alkioiden kykenevän vain siihen, mihin ne oikeasti kykenevätkin. Se on kykyjen realistista arvioimista, ei aliarvioimista.
Itse asiassa sinä sorrut rankkaan yliarvioimiseen. Edes vastasyntyneestä ei pystytä arvioimaan mainitsemiasi piirteitä. Juuri siksihän esim. kuulo- ja näkö- ja kehitysvauriot havaitaan lapsista usein vasta paljon myöhemmin. Kuitenkaan edes vastasyntyneen kyvyillä ja alkion kyvyillä ei ole juuri mitään yhteistä keskenään. Totea sinäkin vain tosiasiat, ennen kuin laajennat omaa virhettäsi. - varmuudella
satua kirjoitti:
"Huomaatko nyt puhuvasi abortoitujen lapsien puolesta? He eivät saaneet _itse_ koetella elämän kärsimyksiä eivätkä sen ihanuuksia.
On virhe aliarvioida lasta. Jos olet tavannut juuri äitinsä kohdusta saapuneen lapsen, huomaat, että hän on luottavainen, älykäs, kuuleva, näkevä, ympäristöään tarkkaileva ja paljon ymmärtävä ihminen."
Huomaatko itse, että alkio ja kohdusta saapunut lapsi ovat eri asia? Emme siis todellakaan aliarvioi lapsia, vaikka toteamme alkioiden kykenevän vain siihen, mihin ne oikeasti kykenevätkin. Se on kykyjen realistista arvioimista, ei aliarvioimista.
Itse asiassa sinä sorrut rankkaan yliarvioimiseen. Edes vastasyntyneestä ei pystytä arvioimaan mainitsemiasi piirteitä. Juuri siksihän esim. kuulo- ja näkö- ja kehitysvauriot havaitaan lapsista usein vasta paljon myöhemmin. Kuitenkaan edes vastasyntyneen kyvyillä ja alkion kyvyillä ei ole juuri mitään yhteistä keskenään. Totea sinäkin vain tosiasiat, ennen kuin laajennat omaa virhettäsi.Keitä ovat "me" eli keitä "te" olette? Aborttiväkeä?
Puhut varmuudella, jonka tietämättömyys ( ja tässä myös: kokemattouus) tuottaa. Jos olisit kohdannut juuri kohdusta saapuneen elävän lapsen, puheesi olisivat toiset.
Ps. huomasitko ollenkaan mistä oli alun perin kyse? Ei sinusta eikä minusta vaan abortoitavan lapsen tuntemasta kivusta. Koeta siis uudestaan ja laita mielipiteidesi tueksi muutama viittaus tai edes oma kokemus. - tai sikiöllä
varmuudella kirjoitti:
Keitä ovat "me" eli keitä "te" olette? Aborttiväkeä?
Puhut varmuudella, jonka tietämättömyys ( ja tässä myös: kokemattouus) tuottaa. Jos olisit kohdannut juuri kohdusta saapuneen elävän lapsen, puheesi olisivat toiset.
Ps. huomasitko ollenkaan mistä oli alun perin kyse? Ei sinusta eikä minusta vaan abortoitavan lapsen tuntemasta kivusta. Koeta siis uudestaan ja laita mielipiteidesi tueksi muutama viittaus tai edes oma kokemus.kipuaistimuksia tai ei se ei vie mihinkään sitä seikkaa,että abortti on moralisesti aina tuomittava teko ja tästä asiasta ei päästä yli eikä ympäri.
- satua
varmuudella kirjoitti:
Keitä ovat "me" eli keitä "te" olette? Aborttiväkeä?
Puhut varmuudella, jonka tietämättömyys ( ja tässä myös: kokemattouus) tuottaa. Jos olisit kohdannut juuri kohdusta saapuneen elävän lapsen, puheesi olisivat toiset.
Ps. huomasitko ollenkaan mistä oli alun perin kyse? Ei sinusta eikä minusta vaan abortoitavan lapsen tuntemasta kivusta. Koeta siis uudestaan ja laita mielipiteidesi tueksi muutama viittaus tai edes oma kokemus."Keitä ovat "me" eli keitä "te" olette? Aborttiväkeä? "
Etkö lue viestejä? Vai oletko se taas sinä, jolla on pakkomielle ihmisten lokerointiin?
"Huomaatko itse, että alkio ja kohdusta saapunut lapsi ovat eri asia? Emme siis todellakaan aliarvioi lapsia, vaikka toteamme alkioiden kykenevän vain siihen, mihin ne oikeasti kykenevätkin. Se on kykyjen realistista arvioimista, ei aliarvioimista."
Me, jotka toteamme alkioiden kykenevän vain siihen, mihin ne oikeasti kykenevätkin. Ne "me". Ei ole mitään väliä, hyväksyykö abortin vai ei.
"Puhut varmuudella, jonka tietämättömyys ( ja tässä myös: kokemattouus) tuottaa. Jos olisit kohdannut juuri kohdusta saapuneen elävän lapsen, puheesi olisivat toiset. "
Sinä puhut tietämättömyydelläsi, kyllä. Minä kyllä tiedän, minkälainen on vastasyntynyt ja minkälainen oli se alkio, joka minun kohdustani ulos tuli. Tiedän sen sekä kokemuksen, että tiedon kautta. Niillä ei todellakaan ollut yhtäläisyyksiä. Outoa, että edes yrität väittää sellaista. Ja järjetöntä, että edes yrität väittää tietäväsi toisten nettikeskustelijoiden tiedot ja kokemukset. Kertoo ikävää kieltä sinun tiedoistasi ja niiden puutteesta.
"Ps. huomasitko ollenkaan mistä oli alun perin kyse? Ei sinusta eikä minusta vaan abortoitavan lapsen tuntemasta kivusta. Koeta siis uudestaan ja laita mielipiteidesi tueksi muutama viittaus tai edes oma kokemus."
Huomasitko, etten minä puhunut sinusta enkä minusta? Puhuin siitä, mitä se alkio sillä hetkellä on. Ja että se on kyvyiltänsä täysin eri asia kuin vastasyntynyt. Tämähän on luonnontieteellinen fakta. Jos alkio olisi kyvyiltänsä sama asia kuin vastasyntynyt, emme tarvitsisi aikaa kohdussa. Mutta näinhän ei ole.
Lue vaikka seuraavasta lähteestä tietoa:
Google: "kipu ja sen määrittely"
-> pääset kyseiseen dokumenttiin, jos haluat lukea tarkemmin.
"3.2 Kipujärjestelmän kehittyminen
Kipuun liittyy sekä varsinainen kipuaistimus että kivun aiheuttama epämiellyttävä tunne. Nämä kaksi osa-aluetta pohjautuvat sekä anatomisesti että fysiologisesti erillisten järjestelmien toimintaan. Kipuaistimuksen syntyminen edellyttää anatomisesti kehittynyttä kipujärjestelmää, johon kuuluvat ääreisosien kipureseptorit, tuovat hermoradat selkäytimeen, nousevat radat sieltä talamukseen ja edelleen talamuksesta aivokuoreen. (Vanhatalo 1999, 1458.) Jotta kipuaistimus siirtyy hermosolulta toiselle tarvitaan välittäjäaineita, joita on selkäytimen takasarvessa jo 13. raskausviikosta lähtien (Iisalo 1993, 2199; Pokela 1993, 231).
Ihon tuntoreseptorit alkavat kehittyä jo 7. raskausviikolla sikiön suun ympärille. Kaikkialla iholla ja limakalvoilla niitä on 20. raskausviikolla. Vastasyntyneen iholla on tuntohermojen päätteitä ainakin yhtä paljon kuin aikuisella. (Martikainen & Heinonen 1991, 121.) Kipua aistivien hermoratojen kehitys alkaa 20. viikolla ja jatkuu syntymän jälkeen. Kipuradat ovat kehittyneet aivorunkoon ja talamukseen saakka 30. viikkoon ja talamuksesta aivokuorelle 37. viikkoon mennessä. (Järvenpää 1989, 2992.)"
Eli _kipua aistivien_ hermoratojen kehitys alkaa 20. viikolla. Eli alkiot tai varhaiset sikiöt eivät aisti kipua.
Toinen lähde:
http://www.suomenkivuntutkimusyhdistys.fi/Julkiset_tiedostot/Kipuviesti/Kipuv_2_06_SIKION_JA_VASTAS.pdf
Tulitko viisaammaksi, vai pitääkö minun etsiä sinulle lisää tietoa asioista, jotka minä jo tiedän? - huomiotta
satua kirjoitti:
"Keitä ovat "me" eli keitä "te" olette? Aborttiväkeä? "
Etkö lue viestejä? Vai oletko se taas sinä, jolla on pakkomielle ihmisten lokerointiin?
"Huomaatko itse, että alkio ja kohdusta saapunut lapsi ovat eri asia? Emme siis todellakaan aliarvioi lapsia, vaikka toteamme alkioiden kykenevän vain siihen, mihin ne oikeasti kykenevätkin. Se on kykyjen realistista arvioimista, ei aliarvioimista."
Me, jotka toteamme alkioiden kykenevän vain siihen, mihin ne oikeasti kykenevätkin. Ne "me". Ei ole mitään väliä, hyväksyykö abortin vai ei.
"Puhut varmuudella, jonka tietämättömyys ( ja tässä myös: kokemattouus) tuottaa. Jos olisit kohdannut juuri kohdusta saapuneen elävän lapsen, puheesi olisivat toiset. "
Sinä puhut tietämättömyydelläsi, kyllä. Minä kyllä tiedän, minkälainen on vastasyntynyt ja minkälainen oli se alkio, joka minun kohdustani ulos tuli. Tiedän sen sekä kokemuksen, että tiedon kautta. Niillä ei todellakaan ollut yhtäläisyyksiä. Outoa, että edes yrität väittää sellaista. Ja järjetöntä, että edes yrität väittää tietäväsi toisten nettikeskustelijoiden tiedot ja kokemukset. Kertoo ikävää kieltä sinun tiedoistasi ja niiden puutteesta.
"Ps. huomasitko ollenkaan mistä oli alun perin kyse? Ei sinusta eikä minusta vaan abortoitavan lapsen tuntemasta kivusta. Koeta siis uudestaan ja laita mielipiteidesi tueksi muutama viittaus tai edes oma kokemus."
Huomasitko, etten minä puhunut sinusta enkä minusta? Puhuin siitä, mitä se alkio sillä hetkellä on. Ja että se on kyvyiltänsä täysin eri asia kuin vastasyntynyt. Tämähän on luonnontieteellinen fakta. Jos alkio olisi kyvyiltänsä sama asia kuin vastasyntynyt, emme tarvitsisi aikaa kohdussa. Mutta näinhän ei ole.
Lue vaikka seuraavasta lähteestä tietoa:
Google: "kipu ja sen määrittely"
-> pääset kyseiseen dokumenttiin, jos haluat lukea tarkemmin.
"3.2 Kipujärjestelmän kehittyminen
Kipuun liittyy sekä varsinainen kipuaistimus että kivun aiheuttama epämiellyttävä tunne. Nämä kaksi osa-aluetta pohjautuvat sekä anatomisesti että fysiologisesti erillisten järjestelmien toimintaan. Kipuaistimuksen syntyminen edellyttää anatomisesti kehittynyttä kipujärjestelmää, johon kuuluvat ääreisosien kipureseptorit, tuovat hermoradat selkäytimeen, nousevat radat sieltä talamukseen ja edelleen talamuksesta aivokuoreen. (Vanhatalo 1999, 1458.) Jotta kipuaistimus siirtyy hermosolulta toiselle tarvitaan välittäjäaineita, joita on selkäytimen takasarvessa jo 13. raskausviikosta lähtien (Iisalo 1993, 2199; Pokela 1993, 231).
Ihon tuntoreseptorit alkavat kehittyä jo 7. raskausviikolla sikiön suun ympärille. Kaikkialla iholla ja limakalvoilla niitä on 20. raskausviikolla. Vastasyntyneen iholla on tuntohermojen päätteitä ainakin yhtä paljon kuin aikuisella. (Martikainen & Heinonen 1991, 121.) Kipua aistivien hermoratojen kehitys alkaa 20. viikolla ja jatkuu syntymän jälkeen. Kipuradat ovat kehittyneet aivorunkoon ja talamukseen saakka 30. viikkoon ja talamuksesta aivokuorelle 37. viikkoon mennessä. (Järvenpää 1989, 2992.)"
Eli _kipua aistivien_ hermoratojen kehitys alkaa 20. viikolla. Eli alkiot tai varhaiset sikiöt eivät aisti kipua.
Toinen lähde:
http://www.suomenkivuntutkimusyhdistys.fi/Julkiset_tiedostot/Kipuviesti/Kipuv_2_06_SIKION_JA_VASTAS.pdf
Tulitko viisaammaksi, vai pitääkö minun etsiä sinulle lisää tietoa asioista, jotka minä jo tiedän?Tuo lähteesi on vain yksi näkemys/tutkielma monista. Jostain syystä et halua tuoda esille muita kuin sen joka soveltuu parhaiten omiin tarkoituksiisi..
Tässä muistin virkistyksenä pätkä Tiedelehden artikkelista, 9/2006.
>Kivusta kiistellään
Professori Vivette Glover Lontoon Imperial Collegesta uskoo, että suurin piirtein samoihin aikoihin, noin 16–17 viikon iässä, sikiö alkaa tuntea myös kipua.
Glover kiinnostui sikiön kipuaistimuksista huomattuaan, että sikiöt säpsähtelevät, kun niiltä otetaan verinäytettä. Selvittääkseen, olisiko kyse neulanpiston aiheuttamasta kipureaktiosta, Glover mittasi napaveren hormonipitoisuuksia verensiirron aikana. Kävi ilmi, että verensiirto napanuoraan ei vaikuttanut hormoneihin mitenkään. Kun siirto tehtiin laskimoon, stressihormoni kortisoli kolminkertaistui 40 minuutin operaation aikana ja kehon oma kipulääke beetaendorfiini jopa viisinkertaistui. Myös taistele-tai-pakene-hormonina tunnettu noradrenaliini lisääntyi.
Tulos ei kuitenkaan ole vakuuttanut tutkijoiden valtaosaa. Useimmat sikiönkehityksen asiantuntijat ovat sitä mieltä, ettei 16-viikkoisen sikiön keskushermosto ole riittävän kehittynyt kokeakseen kipua. Kipu sellaisena kuin me sen yleensä käsitämme on enemmän kuin pelkkää tuntoa. Siinä on ripaus tietoisuutta, ja näin ollen se vaatii kokemuksia.
Kriitikoiden mukaan hormoniryöppyä ei voi pitää osoituksena kivusta, sillä kortisoli- ja endorfiinipitoisuudet voivat kohota aikuisissakin ilman, että he tuntevat kipua. Säpsähdykset taas ovat automaattisia väistämisrefleksejä, nosiseptioita. Sikiö reagoi kuin selkäydinvaurioinen, joka vetäisee jalkansa pois, kun hänen varpailleen polkaistaan, vaikka hän ei tunne mitään.
Tai sitten ei, sanovat ne, jotka aavistelevat, että Glover on oikeilla jäljillä. Ensimmäinen merkki sähköisestä toiminnasta aivorungon yläpuolella näkyy jo 13. viikolla, ja saattaa olla, että ennen aivokuorta kehittyvät alemmat rakenteet osaavat yksinkin prosessoida kipua. Tähän suuntaan viittaa se, että jotkut aivohalvauspotilaat tuntevat kipua, vaikka heidän aivokuorensa ei toimi kunnolla.> - satua
huomiotta kirjoitti:
Tuo lähteesi on vain yksi näkemys/tutkielma monista. Jostain syystä et halua tuoda esille muita kuin sen joka soveltuu parhaiten omiin tarkoituksiisi..
Tässä muistin virkistyksenä pätkä Tiedelehden artikkelista, 9/2006.
>Kivusta kiistellään
Professori Vivette Glover Lontoon Imperial Collegesta uskoo, että suurin piirtein samoihin aikoihin, noin 16–17 viikon iässä, sikiö alkaa tuntea myös kipua.
Glover kiinnostui sikiön kipuaistimuksista huomattuaan, että sikiöt säpsähtelevät, kun niiltä otetaan verinäytettä. Selvittääkseen, olisiko kyse neulanpiston aiheuttamasta kipureaktiosta, Glover mittasi napaveren hormonipitoisuuksia verensiirron aikana. Kävi ilmi, että verensiirto napanuoraan ei vaikuttanut hormoneihin mitenkään. Kun siirto tehtiin laskimoon, stressihormoni kortisoli kolminkertaistui 40 minuutin operaation aikana ja kehon oma kipulääke beetaendorfiini jopa viisinkertaistui. Myös taistele-tai-pakene-hormonina tunnettu noradrenaliini lisääntyi.
Tulos ei kuitenkaan ole vakuuttanut tutkijoiden valtaosaa. Useimmat sikiönkehityksen asiantuntijat ovat sitä mieltä, ettei 16-viikkoisen sikiön keskushermosto ole riittävän kehittynyt kokeakseen kipua. Kipu sellaisena kuin me sen yleensä käsitämme on enemmän kuin pelkkää tuntoa. Siinä on ripaus tietoisuutta, ja näin ollen se vaatii kokemuksia.
Kriitikoiden mukaan hormoniryöppyä ei voi pitää osoituksena kivusta, sillä kortisoli- ja endorfiinipitoisuudet voivat kohota aikuisissakin ilman, että he tuntevat kipua. Säpsähdykset taas ovat automaattisia väistämisrefleksejä, nosiseptioita. Sikiö reagoi kuin selkäydinvaurioinen, joka vetäisee jalkansa pois, kun hänen varpailleen polkaistaan, vaikka hän ei tunne mitään.
Tai sitten ei, sanovat ne, jotka aavistelevat, että Glover on oikeilla jäljillä. Ensimmäinen merkki sähköisestä toiminnasta aivorungon yläpuolella näkyy jo 13. viikolla, ja saattaa olla, että ennen aivokuorta kehittyvät alemmat rakenteet osaavat yksinkin prosessoida kipua. Tähän suuntaan viittaa se, että jotkut aivohalvauspotilaat tuntevat kipua, vaikka heidän aivokuorensa ei toimi kunnolla.>Kaikkea tietoa ei tietenkään onnistu löytämään, kun nopeasti yrittää netistä tietoa löytää :D Etsin juuri tuota Tiede-lehden artikkelia, koska tiesin sen olevan hyvä kokoelma, mutten löytänyt.
Otetaan kuitenkin huomioon, että tuossa sinunkin jutussasi myös se kaikkein varhaisin usko, jota suuri osa tutkijoista ei allekirjoita, koskee yli 13 rviikkoisia sikiöitä. Stakesin mukaan 93 % keskeytyksistä tehdään jo ennen rv 12. Siis edes tiukimpien kannanottojen mukaan valtaosa keskeytyneistä ei voi mitenkään tuntea/aistia kipua. - .......
satua kirjoitti:
Kaikkea tietoa ei tietenkään onnistu löytämään, kun nopeasti yrittää netistä tietoa löytää :D Etsin juuri tuota Tiede-lehden artikkelia, koska tiesin sen olevan hyvä kokoelma, mutten löytänyt.
Otetaan kuitenkin huomioon, että tuossa sinunkin jutussasi myös se kaikkein varhaisin usko, jota suuri osa tutkijoista ei allekirjoita, koskee yli 13 rviikkoisia sikiöitä. Stakesin mukaan 93 % keskeytyksistä tehdään jo ennen rv 12. Siis edes tiukimpien kannanottojen mukaan valtaosa keskeytyneistä ei voi mitenkään tuntea/aistia kipua.http://www.tiede.fi/arkisto/artikkeli.php?id=719&vl=2006
Yks kohta tossa..
Jos se aistii ihollaan kosketusta noinkin herkästi jo rv8 niin mistä voidaan olla täysin varmoja ettei se tunto ole kipua? - satua
....... kirjoitti:
http://www.tiede.fi/arkisto/artikkeli.php?id=719&vl=2006
Yks kohta tossa..
Jos se aistii ihollaan kosketusta noinkin herkästi jo rv8 niin mistä voidaan olla täysin varmoja ettei se tunto ole kipua?"Jos se aistii ihollaan kosketusta noinkin herkästi jo rv8 niin mistä voidaan olla täysin varmoja ettei se tunto ole kipua?"
Kun se lukee sielläkin suoraan.
"Sikiö aistii, mutta ovatko reaktiot tietoisia tuntemuksia? Tietoiset tuntemukset ovat nimittäin mahdollisia vasta, kun on olemassa niitä käsittelevä järjestelmä." jne. juuri se sama lainaamasi kohta...
Kivun tunteminen on monimutkainen prosessi, johon tarvitaan laaja järjestelmä. Aivan kuten luki siellä minun lainauksessani sekä tuossa Tiede-lehden artikkelissakin.
Katsos kipu ei ole kipua, jos sitä ei tunne tai tiedosta. Mieti vaikka leikkaustilannetta. Siinä kivun tunteminen on estetty. Eiköhän ne kipuaistinsolut ihossa silloinkin toimi (?, vai onko lamautettu?, en tiedä tarkkaan) ja ovat ainakin olemassa, mutta tiedon kulku aivoihin ja sen käsittely on estetty.
Kipujärjestelmiä on ajan mittaan tutkittu paljon, joten on kuitenkin suhteellisen hyvä käsitys, mitä kivun muodostumiseen tarvitaan ja näin ollen myös kehitetty aineita, joilla kivun tunteminen estetään sen olemassaolosta huolimatta. Ajattele esim. särkylääkkeitä; eivät ne poista kivun aiheuttajaa vaan estävät kivun tiedostamisen.
Jos/kun siis alkiolla nämä kivun tuntemiseen/tiedostamiseen vaadittavat yhteydet eivät ole vielä kehittyneet, ei niiden ole mahdollista kokea kipua, niin kuin me sen koemme.
- Räsänen sekoilee
taas. Tuo "pyövelin hommaa" -juttu on ikivanha, ja sen kertojana on ollut kymmeniä eri ihmisiä: milloin lääkäreitä, milloin hoitajia, milloin potilaita...
Kannattaisi Räsäsen hieman miettiä ennen kuin rupeaa noin vanhoja urbaanilegendoja kertomaan omina kokemuksinaan. - kunhan ihmettelen...
Mistä ihmeen "lapsesta" oikein puhut?
Tietysti abortti useinkin joudutaan tekemään henkilölle joka on vielä lapsi juridisesti, henkisesti ja fyysisestikin. Luonnollisesti hän kärsii kipua siinä missä aikuinenkin. Tätäkö tarkoitit puhuessasi "lapsesta"?- näsäviisastelua
(Wikipedia) Lapsi on ihmisen jälkeläinen, iästä riippumatta.
Millä tavoin määritelmä ei sovi alkioon/sikiöön?
Osoita myöskin se, että mainitut ovat jotakin muuta kuin ihmisiä.
Abortissa tapetaan pieniä ihmisiä. Keskenkasvuiset ihmiset ovat lapsia. - jokaiselle
näsäviisastelua kirjoitti:
(Wikipedia) Lapsi on ihmisen jälkeläinen, iästä riippumatta.
Millä tavoin määritelmä ei sovi alkioon/sikiöön?
Osoita myöskin se, että mainitut ovat jotakin muuta kuin ihmisiä.
Abortissa tapetaan pieniä ihmisiä. Keskenkasvuiset ihmiset ovat lapsia.on määritetty oikeudet.Aikuisella on aikuisen oikeudet, lapsella lapsen ja alkiolla alkion.Jos alkiolle sallitaan lapsen oikeudet niin sitten lapsellekkin sallitaan aikuisen oikeudet.Tulis maailmasta vinha paikka :D
- vaille jäi.
jokaiselle kirjoitti:
on määritetty oikeudet.Aikuisella on aikuisen oikeudet, lapsella lapsen ja alkiolla alkion.Jos alkiolle sallitaan lapsen oikeudet niin sitten lapsellekkin sallitaan aikuisen oikeudet.Tulis maailmasta vinha paikka :D
No, näin arvelinkin.
Oikeudet tai niiden puuttuminen on määritelty ulkoapäin eikä muuta alkion, lapsen tai aikuisen olemusta ja itseisarvoa ihmisenä mihinkään. - vai hallinto?
jokaiselle kirjoitti:
on määritetty oikeudet.Aikuisella on aikuisen oikeudet, lapsella lapsen ja alkiolla alkion.Jos alkiolle sallitaan lapsen oikeudet niin sitten lapsellekkin sallitaan aikuisen oikeudet.Tulis maailmasta vinha paikka :D
Kivun tuntemukset eivät riipu ihmisten luokittelusta.
Aborttiväelle lapsen mahdollisesti/ilmeisesti tuntema kipu on merkityksetöntä, koska he kieltäytyvät pitämästä abortin kohteena olevaa lasta ihmisenä ja koska he saattavat "aikuisina" väistää vastuunsa lastaan kohtaan. - 1977
vai hallinto? kirjoitti:
Kivun tuntemukset eivät riipu ihmisten luokittelusta.
Aborttiväelle lapsen mahdollisesti/ilmeisesti tuntema kipu on merkityksetöntä, koska he kieltäytyvät pitämästä abortin kohteena olevaa lasta ihmisenä ja koska he saattavat "aikuisina" väistää vastuunsa lastaan kohtaan.Ei noin miten väitit, vaan he kieltävät lapsen kivun tuntemisen alkio/sikiö vaiheessa, koska sillä kivulla ei ole mitään merkitystä. Kaikki tutkijat ovat yksimielisiä siitä, että elimet mahdolliseen kivun tuntemiseen ovat valmiita viimeisen raskaus kolmanneksen aikana. Suurin osa tutkijoista on aukottomasti todistanut, että silti kivun tunteminen vaatii tiedostamista ja oppimista, sellaisia kykyjä joita syntymättömällä lapsella ei ole. Osa tutkijoista on sitä mieltä, että viimeisen kolmanneksen kipu on mahdollista (eli ei ole heistäkään varmaa, vaan mahdollista).
Eli aborttioikeuden puolustajat eivät kiellä lasta, vaan sen kivun merkityksen. Sellainen kipu, joka on olemassa (siis hormoni pyrähtää aitimuksesta liikenteeseen), ei ole merkityksellinen, ellei sitä kipua tunne kukaan. Lapsen aivot eivät ennen syntymää (aukottomasti ennen viimeistä raskauskolmannesta) ole valmiit tuntemaan/ajattelemaan/kokemaan/oppimaan yhtään mitään. - -uskossa!
1977 kirjoitti:
Ei noin miten väitit, vaan he kieltävät lapsen kivun tuntemisen alkio/sikiö vaiheessa, koska sillä kivulla ei ole mitään merkitystä. Kaikki tutkijat ovat yksimielisiä siitä, että elimet mahdolliseen kivun tuntemiseen ovat valmiita viimeisen raskaus kolmanneksen aikana. Suurin osa tutkijoista on aukottomasti todistanut, että silti kivun tunteminen vaatii tiedostamista ja oppimista, sellaisia kykyjä joita syntymättömällä lapsella ei ole. Osa tutkijoista on sitä mieltä, että viimeisen kolmanneksen kipu on mahdollista (eli ei ole heistäkään varmaa, vaan mahdollista).
Eli aborttioikeuden puolustajat eivät kiellä lasta, vaan sen kivun merkityksen. Sellainen kipu, joka on olemassa (siis hormoni pyrähtää aitimuksesta liikenteeseen), ei ole merkityksellinen, ellei sitä kipua tunne kukaan. Lapsen aivot eivät ennen syntymää (aukottomasti ennen viimeistä raskauskolmannesta) ole valmiit tuntemaan/ajattelemaan/kokemaan/oppimaan yhtään mitään.Kuulehan, Räsänen vastustaa abortteja, mutta hän puhuu lääkärinä, joka on ammatillisesti vastuussa sanoistaan - ei täällä - vaan kollegojensa parissa. Räsäsen kantaa tukevat monet muut puheenvuorot lapsen kehityksestä.
Aborttiväki on epävoivoisaan, koettaessaan muuttaa lapsen " ei-eläväksi solumöykyksi". Ei se onnistu.
Jutussasi on, paitsi astian maku, alkeellisia virheitä. Juttusi lähenevät uskonnollista tekstiä:
"...Lapsen aivot eivät ennen syntymää (aukottomasti ennen viimeistä raskauskolmannesta) ole valmiit tuntemaan/ajattelemaan/kokemaan/oppimaan yhtään mitään." - niin miksi
-uskossa! kirjoitti:
Kuulehan, Räsänen vastustaa abortteja, mutta hän puhuu lääkärinä, joka on ammatillisesti vastuussa sanoistaan - ei täällä - vaan kollegojensa parissa. Räsäsen kantaa tukevat monet muut puheenvuorot lapsen kehityksestä.
Aborttiväki on epävoivoisaan, koettaessaan muuttaa lapsen " ei-eläväksi solumöykyksi". Ei se onnistu.
Jutussasi on, paitsi astian maku, alkeellisia virheitä. Juttusi lähenevät uskonnollista tekstiä:
"...Lapsen aivot eivät ennen syntymää (aukottomasti ennen viimeistä raskauskolmannesta) ole valmiit tuntemaan/ajattelemaan/kokemaan/oppimaan yhtään mitään."suomessa sitten on naisilla valinnanvapaus? Ei aborttioikeuden kannattajat halua mitään muuta kuin sen valinnanvapauden ja piste.Typerää tuollainen loputon sanojen vääntely ja kääntely onko lapsi vai solumöykky vai mörökölli.Mikä tahansa termi ketäkin miellyttää, valinnanvapaudesta vain on kyse.
- lapsensa abortoi
niin miksi kirjoitti:
suomessa sitten on naisilla valinnanvapaus? Ei aborttioikeuden kannattajat halua mitään muuta kuin sen valinnanvapauden ja piste.Typerää tuollainen loputon sanojen vääntely ja kääntely onko lapsi vai solumöykky vai mörökölli.Mikä tahansa termi ketäkin miellyttää, valinnanvapaudesta vain on kyse.
No niin, valinnanvapaudesta todellakin on kyse. Tämä valinta kohdistuu lapseen, väänneltiinpä ja käänneltiinpä lasta koskevia nimityksiä miten hyvänänsä.
Tähän "valinnanvapauteen" kuuluu se, ettei lapsi saa tehdä elämänsä osalta minkäänlaista valintaa. Se on aborttioikeukisien mahdollistavan, lapseen kohistuvan äärimmäisen väkivallan kääntöpuoli.
Kysyt miksi? Kyseessä on pahimpaan taistolaisaikaan tehty virhe, jonka korjaaminen olisi pitänyt aloittaa jo aikaa sitten. - aina vastuu,
lapsensa abortoi kirjoitti:
No niin, valinnanvapaudesta todellakin on kyse. Tämä valinta kohdistuu lapseen, väänneltiinpä ja käänneltiinpä lasta koskevia nimityksiä miten hyvänänsä.
Tähän "valinnanvapauteen" kuuluu se, ettei lapsi saa tehdä elämänsä osalta minkäänlaista valintaa. Se on aborttioikeukisien mahdollistavan, lapseen kohistuvan äärimmäisen väkivallan kääntöpuoli.
Kysyt miksi? Kyseessä on pahimpaan taistolaisaikaan tehty virhe, jonka korjaaminen olisi pitänyt aloittaa jo aikaa sitten.valinnanvapaus voi olla vain sellaisella joka voi valinnasta aiheutuvat seuraamukset kantaa.Ainoa joka voi ja joutuu kantamaan seuraamukset raskaudesta, elämänmuutoksesta, tämän potentiaalisen uuden elämän hyvinvoinnista on nainen.Nainen tekee päätöksen joka on hyväksi itselle ja syntymättömälle lapselle parhaansa mukaan.
- vastuu
aina vastuu, kirjoitti:
valinnanvapaus voi olla vain sellaisella joka voi valinnasta aiheutuvat seuraamukset kantaa.Ainoa joka voi ja joutuu kantamaan seuraamukset raskaudesta, elämänmuutoksesta, tämän potentiaalisen uuden elämän hyvinvoinnista on nainen.Nainen tekee päätöksen joka on hyväksi itselle ja syntymättömälle lapselle parhaansa mukaan.
Abortin tekijä ei voi kantaa vähäisintäkään vastuuta siitä, että otattaa lapsen hengiltä. Hän ei voi millään tavoin vastata aikomisistaan ja tekemisistään lapselle tämän tapahtuman jälkeen.
Mikään suru, mikään katumus, mikään lapsen muiston pikkaaminen, unohtaminen tms. ei kanna minkäänlaista vastuuta lapsen elämästä.
Abortin tekijän pahimpia väärin ymmärryksiä on se, että hän kykenisi kantamaan vastuuta teostaan. Se on mahdotonta.
Toinen saman suuruusluokan ajatusvirhe liittyy siihen, että kuolema olisi lapselle "hyväksi". Tämä on kenties alhaisin yritys selitellä lapsen surmaamista abortissa. - 1977
-uskossa! kirjoitti:
Kuulehan, Räsänen vastustaa abortteja, mutta hän puhuu lääkärinä, joka on ammatillisesti vastuussa sanoistaan - ei täällä - vaan kollegojensa parissa. Räsäsen kantaa tukevat monet muut puheenvuorot lapsen kehityksestä.
Aborttiväki on epävoivoisaan, koettaessaan muuttaa lapsen " ei-eläväksi solumöykyksi". Ei se onnistu.
Jutussasi on, paitsi astian maku, alkeellisia virheitä. Juttusi lähenevät uskonnollista tekstiä:
"...Lapsen aivot eivät ennen syntymää (aukottomasti ennen viimeistä raskauskolmannesta) ole valmiit tuntemaan/ajattelemaan/kokemaan/oppimaan yhtään mitään."Hienoa jälleen huomata, että älykkyytesi "melkein" riitti keskustelemaan aiheesta...
Eli vastaan sanomista psykologissista tutkimuksista lapsen aivojen ja ajattelutoiminnan kehittymisestä? - 1977
lapsensa abortoi kirjoitti:
No niin, valinnanvapaudesta todellakin on kyse. Tämä valinta kohdistuu lapseen, väänneltiinpä ja käänneltiinpä lasta koskevia nimityksiä miten hyvänänsä.
Tähän "valinnanvapauteen" kuuluu se, ettei lapsi saa tehdä elämänsä osalta minkäänlaista valintaa. Se on aborttioikeukisien mahdollistavan, lapseen kohistuvan äärimmäisen väkivallan kääntöpuoli.
Kysyt miksi? Kyseessä on pahimpaan taistolaisaikaan tehty virhe, jonka korjaaminen olisi pitänyt aloittaa jo aikaa sitten.Jos lapsi on valintaan oikeutettu yksilö jo alkionakin, niin tottakai hänkin silloin valinnan tekee. Päättäisi sitten hyvä ihminen olla kuolematta jos valinnan pystyy tekemään!
- näin.
1977 kirjoitti:
Jos lapsi on valintaan oikeutettu yksilö jo alkionakin, niin tottakai hänkin silloin valinnan tekee. Päättäisi sitten hyvä ihminen olla kuolematta jos valinnan pystyy tekemään!
Lapsi on valintaansa oikeutettu. Juuri siksi häntä pitää suojella, että hän saa valintansa suorittaa.
Juuri siksi lapsen surmaaminen abortissa on äärimmäinen vääryys lasta kohtaan (kuten myös tekijäänsä kohtaan, jos ymmärrys tähän oivallukseen riittäisi.) - äiti...
1977 kirjoitti:
Hienoa jälleen huomata, että älykkyytesi "melkein" riitti keskustelemaan aiheesta...
Eli vastaan sanomista psykologissista tutkimuksista lapsen aivojen ja ajattelutoiminnan kehittymisestä? - 1977
äiti... kirjoitti:
No niin...
Tekstin loppuosa ei voinut olla Räsästä? Sehän oli sekoitus urbaanilegendaa ja muuta ns. tunteellista p...kaa, mitä tekstin alkuosa ei ollut. Tekstin alkuosa oli samaa kun minäkin kirjoitin; eli Räsänenn vahvistaa tekstillään sen minkä tutkijat ovat todenneet (sinänsä lääkäri-ihmisellä ei kai olekaan muuhun varaa kun pysyä tutkitussa tiedossa).
Tekstin lähde olisi kiva tietää. Varsinkin tekstin laittaja olisi voinut laittaa mistä alkoi hänen oma tekstinsä ja mihin loppui Räsäsen lausunto...
Mutta ihmettelen keskustelu taitoasi asiasta edelleen. Huomaan kyllä, että Räsänen on opintojesi äiti, mutta kun kerran asiassa alat muita tyhmäksi nimittlemään, niin uskoisi, että tietäisit asiasta jotain?
Varsinkin odottaisin sitä Räsäsen lausuntoa (jos kerran et omaan tekstiin pysty) joka taistelee vastaan sitä, että on tutkittu joissakin tutkimuksissa, että voi olla mahdollisiuus, että sikiö tuntee kipua jo viimeisellä kolmanneksella. Ja nämä tutkimukset ovat häviävän pieni murto-osa tutkimuksista joita on tehty paljon.
Turha näet väittää, että pari viimeistä kappaletta olisi eduskuntaan nousseen lääkärin tekstiä. (tai sitten se on seonnut vihdoin lopullisesti uskoonsa) - 1977
näin. kirjoitti:
Lapsi on valintaansa oikeutettu. Juuri siksi häntä pitää suojella, että hän saa valintansa suorittaa.
Juuri siksi lapsen surmaaminen abortissa on äärimmäinen vääryys lasta kohtaan (kuten myös tekijäänsä kohtaan, jos ymmärrys tähän oivallukseen riittäisi.)Minun lapsellani oli ainakin täysi valinnan oikeus, jos niin aletaan. Minä en halunnut olla raskaana, se oli minun valintani. Se taas sai itse päättää mitä se haluaa vallitsevissa olosuhteissa tehdä.
Minä lopetin raskauteni, se lopettio ellämisensä. molemmat me voidaan päättää vain omasta elämästämme, jos asian niin haluat. - -piteitä
1977 kirjoitti:
No niin...
Tekstin loppuosa ei voinut olla Räsästä? Sehän oli sekoitus urbaanilegendaa ja muuta ns. tunteellista p...kaa, mitä tekstin alkuosa ei ollut. Tekstin alkuosa oli samaa kun minäkin kirjoitin; eli Räsänenn vahvistaa tekstillään sen minkä tutkijat ovat todenneet (sinänsä lääkäri-ihmisellä ei kai olekaan muuhun varaa kun pysyä tutkitussa tiedossa).
Tekstin lähde olisi kiva tietää. Varsinkin tekstin laittaja olisi voinut laittaa mistä alkoi hänen oma tekstinsä ja mihin loppui Räsäsen lausunto...
Mutta ihmettelen keskustelu taitoasi asiasta edelleen. Huomaan kyllä, että Räsänen on opintojesi äiti, mutta kun kerran asiassa alat muita tyhmäksi nimittlemään, niin uskoisi, että tietäisit asiasta jotain?
Varsinkin odottaisin sitä Räsäsen lausuntoa (jos kerran et omaan tekstiin pysty) joka taistelee vastaan sitä, että on tutkittu joissakin tutkimuksissa, että voi olla mahdollisiuus, että sikiö tuntee kipua jo viimeisellä kolmanneksella. Ja nämä tutkimukset ovat häviävän pieni murto-osa tutkimuksista joita on tehty paljon.
Turha näet väittää, että pari viimeistä kappaletta olisi eduskuntaan nousseen lääkärin tekstiä. (tai sitten se on seonnut vihdoin lopullisesti uskoonsa)Aborttiväelle asiat ovat "mielipiteitä" ja "uskon" asioita. 1977 "tietää" tai ainakin luulee paremmin kuin koulutettu ja tehtävissää kokenut lääkäri.
Teksti on 1/1 fragmentti Räsäsen esitelmästä:
"...Abortti-ikäinen lapsi ei ole tunnoton kudoskappale, vaan yksilö, joka kykenee tuntemaan kipua. Eläinsuojelulaki antaa paremman suojan lopetettavalle eläimelle kuin aborttilaki syntymättömälle lapselle. Eläimelle ei saa teurastettaessa tuottaa kipua, mutta abortin kivuliaisuudesta ei uskalleta edes keskustella.
Minulla oli sairaalassa lääkärikollega, joka keskusteluissamme edusti sallivaa aborttikantaa. Kerran keskellä työpäivää tapasin hänet kalpeana nojailemasta seinään ja tiedustelin, onko hän sairas. Hän kertoi olleensa juuri suorittamassa raskaudenkeskeytystä, kun imulaitteesta oli tipahtanut lattialle pieni jalka reidestä irronneena. Hän oli alkanut voida pahoin ja valitti: "Tämä on pyövelin hommaa." - 1977
-piteitä kirjoitti:
Aborttiväelle asiat ovat "mielipiteitä" ja "uskon" asioita. 1977 "tietää" tai ainakin luulee paremmin kuin koulutettu ja tehtävissää kokenut lääkäri.
Teksti on 1/1 fragmentti Räsäsen esitelmästä:
"...Abortti-ikäinen lapsi ei ole tunnoton kudoskappale, vaan yksilö, joka kykenee tuntemaan kipua. Eläinsuojelulaki antaa paremman suojan lopetettavalle eläimelle kuin aborttilaki syntymättömälle lapselle. Eläimelle ei saa teurastettaessa tuottaa kipua, mutta abortin kivuliaisuudesta ei uskalleta edes keskustella.
Minulla oli sairaalassa lääkärikollega, joka keskusteluissamme edusti sallivaa aborttikantaa. Kerran keskellä työpäivää tapasin hänet kalpeana nojailemasta seinään ja tiedustelin, onko hän sairas. Hän kertoi olleensa juuri suorittamassa raskaudenkeskeytystä, kun imulaitteesta oli tipahtanut lattialle pieni jalka reidestä irronneena. Hän oli alkanut voida pahoin ja valitti: "Tämä on pyövelin hommaa."Pääasia on että edes joku tietää mitä puhuu...
Sinulla ei ole asiaan siis mitää sanottavaa, vaan piiloudut oppiäitisi selän taakse! hienoa! Miksi sinulla on oikeutta arvostella muiden tietämystä asioista, sillä näytät selvätsti, ettet itse kyseisestä asiasta ole ollenkaan ulalla?
En todellakaan usko, että Räsänen on sanonut: - 1977
1977 kirjoitti:
Pääasia on että edes joku tietää mitä puhuu...
Sinulla ei ole asiaan siis mitää sanottavaa, vaan piiloudut oppiäitisi selän taakse! hienoa! Miksi sinulla on oikeutta arvostella muiden tietämystä asioista, sillä näytät selvätsti, ettet itse kyseisestä asiasta ole ollenkaan ulalla?
En todellakaan usko, että Räsänen on sanonut:Jotenkin tuntuu, että on kova tarve painottaa tätä, että Räsänen ei ole lainkaan tyhmä.
En tiedä millainen oppiäiti suhde teillä on, mutta itse olen jutellut hänen kanssaan muutaman kerran. Sen perusteella minun on vaikea käsittää, että se ihminen mokaisi esitelmissään niin, että ensin kertoo pitkät pätkät tutkimustuloksia joita on tehty jostain ja sitten alkaakin väittämään, että asia on salattu, siitä ei keskustella ja yritetään peitellä. Häh? Asia joka aiheuttaa eniten keskustelua koko abortti etiikassa? Asia jota tutkitaan ja hutkitaan juuri siksi niin äärettömän paljon?
Saati sitten asioiden ristiriitaisuus (ensin monta kappaletta kivun tuntemista tutkittuna, yhtäkkiä sitten tutkimusten vastainen oletus...) tai eläinten asiaan sotkeminen...
Jotenkin sitä on vain vaikea uskoa... Itselleni sattuu ja tapahtuu omien ajatusten ristiriitaisuutta jatkuvasti, mutta että Räsäselle? - biologi
1977 kirjoitti:
Jotenkin tuntuu, että on kova tarve painottaa tätä, että Räsänen ei ole lainkaan tyhmä.
En tiedä millainen oppiäiti suhde teillä on, mutta itse olen jutellut hänen kanssaan muutaman kerran. Sen perusteella minun on vaikea käsittää, että se ihminen mokaisi esitelmissään niin, että ensin kertoo pitkät pätkät tutkimustuloksia joita on tehty jostain ja sitten alkaakin väittämään, että asia on salattu, siitä ei keskustella ja yritetään peitellä. Häh? Asia joka aiheuttaa eniten keskustelua koko abortti etiikassa? Asia jota tutkitaan ja hutkitaan juuri siksi niin äärettömän paljon?
Saati sitten asioiden ristiriitaisuus (ensin monta kappaletta kivun tuntemista tutkittuna, yhtäkkiä sitten tutkimusten vastainen oletus...) tai eläinten asiaan sotkeminen...
Jotenkin sitä on vain vaikea uskoa... Itselleni sattuu ja tapahtuu omien ajatusten ristiriitaisuutta jatkuvasti, mutta että Räsäselle?Sikiön kärsimyksestä on helppo heitellä kommenttia puoleen ja toiseen. Räsänen voi varmasti hyvällä omalla tunnolla väittää sikiön kärsivän kipua, vaikka hyvin tietää, ettei kivun aistimiseen tarvittava hermosto ole valmis tavanomaisilla keskeytysviikoilla. Hän voi väittää niin siksi, ettei kukaan voi mennä asiaa sikiöltä kysymään.
Totuutena voidaan kuitenkin pitää sitä, että synnytys koskee lapseen paljon enemmän kuin abortti. Täysiaikaisena syntyvällä lapsella kipuaistimus välittyy vallan hienosti.
Kyky väistää "kivuliasta" kosketusta on hyvin alkeellinen ja toimii useimmilla eläimillä vaikka niiden aivot olisi poistettu. Kärsiikö siis päätön sammakko kipua, jos sen ruumis väistää pistävää neulaa? Eläimet sotketaan näihin kysymyksiin sen vuoksi, että ihminen on eläin ja toimii biologialtaa kuten eläimet. Me emme valitettavasti ole ruumiiltamme mitenkään erityisiä. - jättö siis
1977 kirjoitti:
Minun lapsellani oli ainakin täysi valinnan oikeus, jos niin aletaan. Minä en halunnut olla raskaana, se oli minun valintani. Se taas sai itse päättää mitä se haluaa vallitsevissa olosuhteissa tehdä.
Minä lopetin raskauteni, se lopettio ellämisensä. molemmat me voidaan päättää vain omasta elämästämme, jos asian niin haluat.Samalla syin voidaan jättää vauvat, dementiavanhukset, hengityskonepotilaat yms. itsenäiseen elämiseen kykenemättömät vaille elintärkeää apua. Ennalta on tiedossa että se kuolee ilman sitä mutta voivoi, mitäs 'päätti' kuolla..
- satua
jättö siis kirjoitti:
Samalla syin voidaan jättää vauvat, dementiavanhukset, hengityskonepotilaat yms. itsenäiseen elämiseen kykenemättömät vaille elintärkeää apua. Ennalta on tiedossa että se kuolee ilman sitä mutta voivoi, mitäs 'päätti' kuolla..
Vaihda palstaa, jos et tajua meidän puhuvan raskauden keskeytyksestä emmekä syntyneiden ihmisten oikeuksista elää.
Raskaudenkeskeytyksessä joudutaan valitsemaan ihmisoikeudellisen ihmisen oikeus omaan ruumiiseensa (pienen alkion oikeuden syntyä edelle), koska se on jokaisen ihmisen tärkeä oikeus.
Noissa mainitsemissasi tilanteissa ei jouduta tekemään mitään samanlaista valintaa kahden ihmisen oikeuksien välillä, koska heidän oikeutensa (esim. sairaanhoitajan vs. potilaan) eivät ole toistensa kanssa mitenkään ristiriidassa, eikä siten toisen ihmisen oikeuksia jouduta riistämään yhden ihmisen hyvinvoinnin takaamiseksi. - jaksat
satua kirjoitti:
Vaihda palstaa, jos et tajua meidän puhuvan raskauden keskeytyksestä emmekä syntyneiden ihmisten oikeuksista elää.
Raskaudenkeskeytyksessä joudutaan valitsemaan ihmisoikeudellisen ihmisen oikeus omaan ruumiiseensa (pienen alkion oikeuden syntyä edelle), koska se on jokaisen ihmisen tärkeä oikeus.
Noissa mainitsemissasi tilanteissa ei jouduta tekemään mitään samanlaista valintaa kahden ihmisen oikeuksien välillä, koska heidän oikeutensa (esim. sairaanhoitajan vs. potilaan) eivät ole toistensa kanssa mitenkään ristiriidassa, eikä siten toisen ihmisen oikeuksia jouduta riistämään yhden ihmisen hyvinvoinnin takaamiseksi.tota samaa...vaihda levyä.
Raskauden keskeytyksessä murhataan pieni ihminen jolle ei tässä maassa ole oikeuksia annettu, juuri siks että itsekkäät ämmät voi sen halutessaan murhata. - satua
jaksat kirjoitti:
tota samaa...vaihda levyä.
Raskauden keskeytyksessä murhataan pieni ihminen jolle ei tässä maassa ole oikeuksia annettu, juuri siks että itsekkäät ämmät voi sen halutessaan murhata.syntyneiden ihmisten oikeudet eivät ole alkioiden oikeuksiin verrattavat, emmekä keskustele täällä syntyneiden ihmisten oikeuksista elää, jos he ovat fyysisesti riippuvaisia koneista/hoidosta jne.
Tämä palsta kun on edelleen aborttipalsta.
Näilä ei ole edelleenkään mitään tekemistä toistensa kanssa.
Sinun itsekkyytesi on ihan omaa luokkaansa. Tosin se taitaa tässä tapauksessa kummuta ymmärtämättömyydestäsi. Valitan, jos et ole vieläkään ymmärtänyt, että naisella on ihmisoikeutensa, joita ei voi kyselemättä riistää alkion tähden. - olla..
satua kirjoitti:
syntyneiden ihmisten oikeudet eivät ole alkioiden oikeuksiin verrattavat, emmekä keskustele täällä syntyneiden ihmisten oikeuksista elää, jos he ovat fyysisesti riippuvaisia koneista/hoidosta jne.
Tämä palsta kun on edelleen aborttipalsta.
Näilä ei ole edelleenkään mitään tekemistä toistensa kanssa.
Sinun itsekkyytesi on ihan omaa luokkaansa. Tosin se taitaa tässä tapauksessa kummuta ymmärtämättömyydestäsi. Valitan, jos et ole vieläkään ymmärtänyt, että naisella on ihmisoikeutensa, joita ei voi kyselemättä riistää alkion tähden.ne vertaukset yli sun ymmärryksen.
Käytännössä tilanne on sama, kyse kun on vaan eri ikäsistä yksilöistä joilla on epätasa-arvoset oikeudet, tai siis toisella niitä ei oo ollenkaan.
Niiden ihmisyyteen tai arvoon jollain oikeuksien määrittelyillä ei ole vaikutusta hölkäsen pöläystä.
Täällä julmuriakat saa tapattaa lapsensa kunhan ne on riittävän pieniä. - rueta menemään
olla.. kirjoitti:
ne vertaukset yli sun ymmärryksen.
Käytännössä tilanne on sama, kyse kun on vaan eri ikäsistä yksilöistä joilla on epätasa-arvoset oikeudet, tai siis toisella niitä ei oo ollenkaan.
Niiden ihmisyyteen tai arvoon jollain oikeuksien määrittelyillä ei ole vaikutusta hölkäsen pöläystä.
Täällä julmuriakat saa tapattaa lapsensa kunhan ne on riittävän pieniä.kuppi nurin ja itsehillintä pettää...;)
- satua
olla.. kirjoitti:
ne vertaukset yli sun ymmärryksen.
Käytännössä tilanne on sama, kyse kun on vaan eri ikäsistä yksilöistä joilla on epätasa-arvoset oikeudet, tai siis toisella niitä ei oo ollenkaan.
Niiden ihmisyyteen tai arvoon jollain oikeuksien määrittelyillä ei ole vaikutusta hölkäsen pöläystä.
Täällä julmuriakat saa tapattaa lapsensa kunhan ne on riittävän pieniä.kenen toisen ihmisen oikeuksia loukataan tai oikeudet ovat uhattuina, kun pidetään koneissa olevaa ihmistä hengissä?
Kenen toisen oikeuksia loukataan, jos sairaalassa on koomapotilas?
Kenen oikeuksia loukataan, jos ihminen nukkuu?
Kenen oikeuksia loukataan, jos ihminen on tajuton?
Kuka näistä esimerkkiesi tapauksista on riippuvainen VAIN JA AINOASTAAN yhden ihmisen hyvinvoinnista ja tämän yhden ihmisen ruumiista ja auttamisenhalusta kellon ympäri vailla lepoa ja oikeutta muuhun elämään?
Aivan. Kenenkään toisen ihmisen IHMISOIKEUDET eivät olleet näissä tilanteissa uhattuina, eikä kukaan ollut yksin vastuussa näistä "potilaista". Eikä kukaan näistä ollut riippuvainen vain ja ainoastaan sen yhden tietyn ihmisen avusta ja vain hänen avustaan ja auttamiskyvystään. Vai väitätkö vastaan?
Mikä näiden ero oli aborttitilanteeseen? Siinä se kyseinen alkio on riippuvainen vain ja ainoastaan sen kyseisen naisen ruumiista, auttamisenhalusta ja kyvystä jaksamiseen ja myös muiden velvollisuuksien (esim. toiset lapset) hoitamiseen. Siis tässä tapauksessa todellakin vain ja ainoastaan sen kyseisen naisen oikeudet ovat uhattuina, koska kukaan muu ei pysty hänen puolestaan alkion elämää turvaamaan. Kukaan muu ei voi tulla hänen tilalleen, kun hänen voimavaransa loppuvat. Kukaan muu ei pysty hänen alkiotaan elossa pitämään, jos hänen fyysinen/henkinen terveytensä ei raskautta kestä. Kukaan muu ei pysty alkiosta huolehtimaan, vaikka naisen tarvitsisi hoitoa, jota ei alkion tähden hänelle voida antaa.
Siis naisen oikeuksia esimerkiksi terveydenhoitoon loukataan, jos se olisi alkiolle riskialtista. Naisen oikeutta omaan ruumiiseensa ja sen käyttöön loukataan, jos hänet pakotetaan kantamaan ja synnyttämään lapsi vastoin tahtoaan. Naisen oikeutta uskon ja mielipiteenvapauteen loukataan, jos hänet pakotetaan pitämään lapsi, vaikka se olisi vastoin hänen moraaliaan, jonka mukaan lapsen oikeus on syntyä aina toivottuna ja elämän laatu on tärkeämpää kuin runsas ihmisalkujen määrä.
Siinä oli jo monta oikeutta, jotka rikottiin pakkosynnytyksellä. Monta TÄRKEÄÄ ihmisoikeutta, joita sinä olisit valmis loukkaamaan oman mielipiteesi ja tahtosi tähden muista ihmisistä piittaamatta. Monta tärkeää ihmisoikeutta, joiden toteutumisella ei sinun mielestäsi ole mitään väliä, vaan ne voivat olla vain jonkun täysin ulkopuolisen ihmisen tahdosta kiinni. Todella itsekästä ja alhaista.
Vieläkö olet yhtä sokea, ettet tajua näiden tilanteiden eroa?
Kyllä nyt on ymmärryskyky heikko siellä puolella ja vain siellä. - onko..
olla.. kirjoitti:
ne vertaukset yli sun ymmärryksen.
Käytännössä tilanne on sama, kyse kun on vaan eri ikäsistä yksilöistä joilla on epätasa-arvoset oikeudet, tai siis toisella niitä ei oo ollenkaan.
Niiden ihmisyyteen tai arvoon jollain oikeuksien määrittelyillä ei ole vaikutusta hölkäsen pöläystä.
Täällä julmuriakat saa tapattaa lapsensa kunhan ne on riittävän pieniä.sillä vaikutusta ihmisarvoon hoidetaanko potilaita vai ei?
Oliko juutalaiset vähemmän ihmisiä kun niillä ei ollu oikeuksia?
Jos joudun auttaan jotakin hengenhädässä olevaa esim. avannosta niin itsemääräämisoikeuteeni vedoten voin jättää auttamatta koska en halua vaatteideni epämukavasti kastuvan, vaikka toisen henki on mun viitsimisen/ruumiini varassa? Auttamisvelvollisuus siis rikkoo ihmisoikeuttani..jepjep.
Mietiskele sä vaan kenen henki menee abortissa ja kenen oikeutta siinä rikotaan, kumpi oikeus on oleellisempi, elämä vai itsemäärääminen.
Katos joilleki on ihan selvää ilman turhia kiertelyjä että kaikki ihmiset ikään, avuntarpeeseen tms. sivuseikkoihin katsomatta on tasa-arvosia (ummehtuneista lakipykälistä viis!) ja tärkeemmät oikeudet menee ristiriitatilanteessa edelle, jos oikeudenmukasesti ja moraalisesti toimitaan. - satua
olla.. kirjoitti:
ne vertaukset yli sun ymmärryksen.
Käytännössä tilanne on sama, kyse kun on vaan eri ikäsistä yksilöistä joilla on epätasa-arvoset oikeudet, tai siis toisella niitä ei oo ollenkaan.
Niiden ihmisyyteen tai arvoon jollain oikeuksien määrittelyillä ei ole vaikutusta hölkäsen pöläystä.
Täällä julmuriakat saa tapattaa lapsensa kunhan ne on riittävän pieniä.luet uudestaan, mitä minä olen kirjoittanut. Toinen vaihtoehto on, että lopetetaan tämä keskustelu, koska viestisi perusteella et tajunnut pätkääkään kirjoittamastani.
- vaan..
olla.. kirjoitti:
ne vertaukset yli sun ymmärryksen.
Käytännössä tilanne on sama, kyse kun on vaan eri ikäsistä yksilöistä joilla on epätasa-arvoset oikeudet, tai siis toisella niitä ei oo ollenkaan.
Niiden ihmisyyteen tai arvoon jollain oikeuksien määrittelyillä ei ole vaikutusta hölkäsen pöläystä.
Täällä julmuriakat saa tapattaa lapsensa kunhan ne on riittävän pieniä.jos kerta tuli liian vaikeet kysymykset.
- satua
olla.. kirjoitti:
ne vertaukset yli sun ymmärryksen.
Käytännössä tilanne on sama, kyse kun on vaan eri ikäsistä yksilöistä joilla on epätasa-arvoset oikeudet, tai siis toisella niitä ei oo ollenkaan.
Niiden ihmisyyteen tai arvoon jollain oikeuksien määrittelyillä ei ole vaikutusta hölkäsen pöläystä.
Täällä julmuriakat saa tapattaa lapsensa kunhan ne on riittävän pieniä.kysellä täysin minun viesteihini liittymättömiä ja irrallisia kysymyksiä, aloita uusi ketju, niin keskustellaan siellä.
Noilla kun ei ollut mitään tekemistä minun sanomien asioiden kanssa. - sammakot
biologi kirjoitti:
Sikiön kärsimyksestä on helppo heitellä kommenttia puoleen ja toiseen. Räsänen voi varmasti hyvällä omalla tunnolla väittää sikiön kärsivän kipua, vaikka hyvin tietää, ettei kivun aistimiseen tarvittava hermosto ole valmis tavanomaisilla keskeytysviikoilla. Hän voi väittää niin siksi, ettei kukaan voi mennä asiaa sikiöltä kysymään.
Totuutena voidaan kuitenkin pitää sitä, että synnytys koskee lapseen paljon enemmän kuin abortti. Täysiaikaisena syntyvällä lapsella kipuaistimus välittyy vallan hienosti.
Kyky väistää "kivuliasta" kosketusta on hyvin alkeellinen ja toimii useimmilla eläimillä vaikka niiden aivot olisi poistettu. Kärsiikö siis päätön sammakko kipua, jos sen ruumis väistää pistävää neulaa? Eläimet sotketaan näihin kysymyksiin sen vuoksi, että ihminen on eläin ja toimii biologialtaa kuten eläimet. Me emme valitettavasti ole ruumiiltamme mitenkään erityisiä.Perustuuko sinunkin väitteesi lopulta siihen, ettemme voi kysyä lapselta sitä, tunteeko hän abortissa kipua?
Perustuuko aborttien puolustelijoiden näkemykset yleisemmin siihen, etteivät he halua kysyä, eivätkä tietää mitään siitä, mitä lapsi tuntee?
Lapsi ei ole sammakko, jolta on poistettu aivot. Fyysinen reagoiminen kipua tuottavaan väkivaltaan ilmentää yleistä elämään liittyvää ominaisuutta, oman ruumiin suojelua vahingoilta.
Väität, että synnytys koskee lapseen enemmän kuin abortti. Mitenköhän mahtaa olla? Synnytys on luonnollinen ja elämää kantava prosessi. Abortti on väkivaltaisen kuoleman tanssi. - ****
sammakot kirjoitti:
Perustuuko sinunkin väitteesi lopulta siihen, ettemme voi kysyä lapselta sitä, tunteeko hän abortissa kipua?
Perustuuko aborttien puolustelijoiden näkemykset yleisemmin siihen, etteivät he halua kysyä, eivätkä tietää mitään siitä, mitä lapsi tuntee?
Lapsi ei ole sammakko, jolta on poistettu aivot. Fyysinen reagoiminen kipua tuottavaan väkivaltaan ilmentää yleistä elämään liittyvää ominaisuutta, oman ruumiin suojelua vahingoilta.
Väität, että synnytys koskee lapseen enemmän kuin abortti. Mitenköhän mahtaa olla? Synnytys on luonnollinen ja elämää kantava prosessi. Abortti on väkivaltaisen kuoleman tanssi."Väität, että synnytys koskee lapseen enemmän kuin abortti. Mitenköhän mahtaa olla? Synnytys on luonnollinen ja elämää kantava prosessi. Abortti on väkivaltaisen kuoleman tanssi."
Ai että jos kyseessä on luonnollinen prosessi, niin sehän ei silloin satu?
Tiedätkös, on olemassa paljonkin asioita, jotka ovat luonnollistakin luonnollisempia, mutta eivät silti mitenkään miellyttäviä, mukavia, yksinkertaisia saati kivuttomia.
Eipä synnytys (ja koko raskausaika) äidillekään mikään helppo tai kivuton prosessi ole.
Ja entäs sitten se lapsi, jonka on päästävä kokoonsa nähden hyvin ahtaan synnytyskanavan läpi? Ei ole mitenkään harvinaista, että synnytyksessä vauvalta esim. murtuu luita (yleensä solisluu). Ihan kivutonta juu... - 1977
**** kirjoitti:
"Väität, että synnytys koskee lapseen enemmän kuin abortti. Mitenköhän mahtaa olla? Synnytys on luonnollinen ja elämää kantava prosessi. Abortti on väkivaltaisen kuoleman tanssi."
Ai että jos kyseessä on luonnollinen prosessi, niin sehän ei silloin satu?
Tiedätkös, on olemassa paljonkin asioita, jotka ovat luonnollistakin luonnollisempia, mutta eivät silti mitenkään miellyttäviä, mukavia, yksinkertaisia saati kivuttomia.
Eipä synnytys (ja koko raskausaika) äidillekään mikään helppo tai kivuton prosessi ole.
Ja entäs sitten se lapsi, jonka on päästävä kokoonsa nähden hyvin ahtaan synnytyskanavan läpi? Ei ole mitenkään harvinaista, että synnytyksessä vauvalta esim. murtuu luita (yleensä solisluu). Ihan kivutonta juu......, että lapsi tulee synnyttyään kokemaan vaikka miten paljon kipuja. Jos se on tyttö, se joskus on raksaana ja kärsii kipuja senkin takia jo todella paljon.
Abortti on kuitenkin hyvin hetkittäinen kipu, eikä siitä jää kitumaan ja sitä muistelemaan, kuten monissa muissa elämän luonnollisissa asioissa joutuu jäämään. Mikään ei ole luonnollisempaa millekään lajille kuin kuoleminen. Se yleensä on kivuliasta, mutta onneksi armahdus niistä kivuista myös...
Siltikään en usko, että Räsänen ensin tutkimustuloksista kertoessaan yhtäkkiä unohtaa kokonaan tutkimukset ja ilmoittaa mielipiteensä. Voi hyvin olla että Räsänen uskoo alkion tuntevan kipua, mutta luulisi tuollaiseen tekstiin laittavan sen selvästi näkyviin, että hän niin uskoo, vaikka valtaosa tutkimuksista on toista mieltä... - 1977
jättö siis kirjoitti:
Samalla syin voidaan jättää vauvat, dementiavanhukset, hengityskonepotilaat yms. itsenäiseen elämiseen kykenemättömät vaille elintärkeää apua. Ennalta on tiedossa että se kuolee ilman sitä mutta voivoi, mitäs 'päätti' kuolla..
Niin ei tarvitse tehdä, sillä joku haluaa niitä hoidettavan. Yleensä jokaisella vanhuksella on omaiset, jotka tahtovat heitä hoidettavan...
Ei minukaan alkiotani olisi heitteille jätetty jos minä olisin toisin päättänyt. Meillä on vielä lisäksi valtio päättämässä niiden puolesta joilla ei ole omaisia, että joku laitetaan hoitoon. Mutta valtiokaan ei halunnut estää minun alkioni heitteillejättöä. - itse.
1977 kirjoitti:
..., että lapsi tulee synnyttyään kokemaan vaikka miten paljon kipuja. Jos se on tyttö, se joskus on raksaana ja kärsii kipuja senkin takia jo todella paljon.
Abortti on kuitenkin hyvin hetkittäinen kipu, eikä siitä jää kitumaan ja sitä muistelemaan, kuten monissa muissa elämän luonnollisissa asioissa joutuu jäämään. Mikään ei ole luonnollisempaa millekään lajille kuin kuoleminen. Se yleensä on kivuliasta, mutta onneksi armahdus niistä kivuista myös...
Siltikään en usko, että Räsänen ensin tutkimustuloksista kertoessaan yhtäkkiä unohtaa kokonaan tutkimukset ja ilmoittaa mielipiteensä. Voi hyvin olla että Räsänen uskoo alkion tuntevan kipua, mutta luulisi tuollaiseen tekstiin laittavan sen selvästi näkyviin, että hän niin uskoo, vaikka valtaosa tutkimuksista on toista mieltä... - 1977
itse. kirjoitti:
Eihän tuota jaksanut lukea. Mutta hienoa, että selityskin löytyi; Räsänen ei ollut luennoimassa mistään tutkimustuloksista lääkärinä, vaan eettisistä näkemyksistään. Eli keskustelun aloitus oli harhaan jotava, sillä otsikko kärsiikö sikiö kipua, viittasi siihen, että tekstissä on vastaus asiaan...
Saahan Räsänenkin osiaan arvomaailmaansa selitellä kenelle haluaa, mutta onneksi ei tuollaista lääkärin ominaisuudessaan vastannut tutkimuksiin pohjautuen asiaan tunteeko sikiö kipua. Vastasi vain tunteeko sikiö kipua Räsäsen mielestä ja kootut muutkin Räsäsen eettiset näkemykset..
Oliko aloitus muuten tuosta tekstistä lyhennelmä? Vielä mietin tuota miten väittää, ettei alkion kivun tuntemisesta keskusteltaisi? Niin ehkä ei Räsäsen mielestä keskustella, mikä taas on aivan eri mitä tutkimukset sanovat, sillä kyseinen asiahan on se suurin miksi maat laittavat esimerkiksi aikarajoja abortille ja asia josta on tehty tuhansia tutkimuksia. Asiasta tutkimusten määrän perusteella siis keskustellaan laajemminkin. Asiasta keskustellaan paljon jo Suomi24;sen aborttipalstallakin ja kaikkialla missä puhutaan inhimillisyydestä, ihmissuhteista, etiikasta tai lapsienteosta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624312Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551813Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141523Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !381287Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681073- 58919
- 78904
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.168833Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791