Onko ortodoksisessa kirkkomusiikissa muuta eroa

kuin penkit, jotka puuttuvat ort. kirkosta?
5321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tota, penkeillä tai penkittömyydellä ei liene mitään tekemistä kirkkomusiikin kanssa.

Sen sijaan eroja on runsaasti ortodoksisen ja luterilaisen kirkkomusiikin välillä. Aloitetaan vaikka vokaalimusiikista vs. soitinmusiikki, yleensä urut.

Äänestä
  • kuorot ovat kuoroparvella. Heillä on istuimet! Tai oli ainakin silloin kun lapsena joskus kävin. Ja siitähän on ikuisuus.

    Äänestä

pitää olla puiset penkit, kun ortodoksinen kirkkomusiikki ei tarvitse edes puupenkkejä.

Äänestä

pitää olla puiset penkit, kun ortodoksinen kirkkomusiikki ei tarvitse edes puupenkkejä.

Äänestä

koska esikristillisinä aikoina, kun kristittyjä vainottiin ei voitu kokoontua julkisesti, eikä pitää soittamalla isoa meteliä ja toinen hyvä syy on se että haluttiin erottua pakanallisista menoista, joissa käytetiin musiikkia

Äänestä

Kommentoi aloitusta


luterilaiseen, kirjoitti:

kuin penkit, jotka puuttuvat ort. kirkosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu